Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Odkryto najstarsze zachowane widoki Wodzisławia

Powstała ciekawa publikacja pod nazwą „Aleksander von Minutoli. Najstarsze widoki Wodzisławia Śląskiego”. A w niej najstarsze źródła ikonograficzne Wodzisławia Śląskiego, jakie przetrwały do dziś. Broszurę przygotowało wodzisławskie muzeum.

Odkryto najstarsze zachowane widoki Wodzisławia

W zbiorach krakowskiej biblioteki Polskiej Akademii Nauk i Umiejętności zostały odkryte dwie niezwykle cenne ryciny przedstawiające budowle Wodzisławia Śląskiego. Pierwsze praca ukazuje pałac klasycystyczny fundacji rodu Dietrichsteinów wzniesiony w pierwszej połowie XVIII w., gdzie obecnie mieści się siedziba Muzeum oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Druga z nich przedstawia stary, nieistniejący już gotycki kościół parafialny wyburzony w 1909 r.

Odkryte rysunki wykonał tuszem na papierze Aleksander von Minutoli w 1845 r. Jak się okazuje, te dwie niepozorne kartki papieru są obecnie najstarszymi źródłami ikonograficznymi Wodzisławia Śląskiego, jakie przetrwały do dziś.

Wodzisław Śląski w czasach Minutoliego

Aleksander von Minutoli (1806 – 1887) przybył do Wodzisławia jako urzędnik pruski do spraw gospodarczych, kolekcjoner sztuki i artysta zarazem. Było to w 1845 r. Niestety, nie znamy celu jego wizyty. Jedną z przyczyn odwiedzin mogły być niepokojące informacje o trawiącej miasto i okolicę od 1844 r. zarazie ziemniaczanej. Aleksander von Minutoli jako wysokiej rangi urzędnik gospodarczy mógł mieć wyznaczoną misję rozpoznania zagrożenia i skutków zarazy. Innym powodem wizyty mogły być sprawy związane z położeniem miejscowych tkaczy.

O ile Aleksander von Minutoli znany był jako kolekcjoner sztuki, to niemal zupełnie nieznana jest jego działalność na niwie artystycznej. W zasobach krakowskiej biblioteki Polskiej Akademii Nauk i Umiejętności zachował się zbiór jego rysunków liczący około 300 prac. Są to typowe rysunki z podróży, powstałe w latach 1832–1851.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].