Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak raciborskie Boverynki zmieniły się w Arabeski [ZDJĘCIA]

50 lat pierwszego nagrania radiowego raciborskiego zespołu Arabeska pod kierunkiem Eryka Okonia.

Jak raciborskie Boverynki zmieniły się w Arabeski [ZDJĘCIA]
fot. arch. Eryk Okoń

Historia zespołu wiąże się ściśle z historią jego twórcy – Eryka Okonia pochodzącego z leżących blisko Raciborza Gorzyc. Eryk Okoń ukończył Studium Nauczycielskie w Raciborzu, po czym rozpoczął pracę w miejscowym Technikum Ekonomicznym. Jak sam mawia, wybrał Racibórz, ponieważ przyciągnął go tutaj „intelektualno-artystyczny klimat” miasta. W Technikum Ekonomicznym powierzono mu prowadzenie zespołów i chóru szkolnego – tym ostatnim dyrygował nieprzerwanie przez 21 lat.

1968 r. przyniósł Raciborzowi spotkanie ze znanym zespołem Białe Kruki – na czele z wyśmienitą piosenkarką jazzową - Katarzyna Bovery. Od tego momentu żeński zespół wokalny z Technikum Ekonomicznego przyjął nazwę Boverynki. W maju tegoż roku nastąpiło wielkie wydarzenie – doszło do pierwszych nagrań zespołu w Radio Opole, a w lipcu – do pierwszego występu w programie Telewizji Katowice. W 1969 r. „Boverynki” w składzie: Stefania Niewrzoł, Małgorzata Kozyra i Joanna Penkała jako jedyny zespół z Opolszczyzny zakwalifikował się do finału Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

W 1970 r. nastąpiło przemianowanie „Boveranek” na „Arabeski”. Wydarzyło się to w programie „Gość trzech wieczorów” w TV Katowice, w którym zespół wystąpił. Co ciekawe, nową nazwę zaproponowali telewidzowie.

W czerwcu 1970 Arabeski uczestniczyły w koncercie Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu pt. „Każdy kiedyś zaczynał”, co otworzyło drogę do estradowych agencji artystycznych oraz kolejnych programów telewizyjnych, m.in. „Melodie wielkiego ekranu”.

Przez kolejne lata skład zespołu zmieniał się kilkakrotnie. W 1972 r. Arabeska w składzie: Helena Wójcik, Urszula Ziemkiewicz i Andrzej Tarnowski zdobył Brązowy Samowar oraz Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

Zespół Boverynki, a następnie Arabeski tworzyły: Helena Kustos, Daniela Rogoś, Helena Wójcik i Andrzej Tarnowski, Urszula Ziemkiewicz, Danuta Palik, Gabriela Kosmol, Krystyna Kondziołka, Danuta Jesionek oraz Irena Wierzbicka. Zespół Arabeska zakończył działalność artystyczną w 1975 r.

Rocznicowe spotkanie składów Zespołu Arabeska wraz z ich założycielem i mistrzem Erykiem Okoniem odbędzie się w murach RDK.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].