Wczesna terapia odbudowuje światy: dzieci i rodziców
Dziecko nie raczkuje, nie podnosi głowy, nie potrafi siedzieć, przejawia bardzo nikłe reakcje na otoczenie, nie wodzi wzrokiem za przedmiotami, nie gaworzy, spokojne, apatyczne nie wykonuje żadnych ruchów – to diagnoza, który potrafi zburzyć świat każdego rodzica. Dlatego tak ważne jest stworzenie warunków do poprawy funkcji życiowych niepełnosprawnych dzieci oraz przywrócenie rodzicom i ich opiekunom wiary, że nie są sami ze swoimi problemami.
Im wcześniej tym lepiej
Aktualnie ze wsparcia korzysta 24 dzieci, a najmłodsze ma ok. 20 miesięcy. Do ośrodka trafiają z różnymi niepełnosprawnościami m.in.: ze spektrum autyzmu, MPD, wielopostaciowymi zaburzeniami, dzieci niemówiące, niechodzące, niewidzące, bez kontaktu, z niedowagą i innymi poważnymi problemami rozwojowymi. – Im wcześniej dziecko z zaburzeniami otrzyma pomoc w postaci terapii, tym lepsze są rokowania. Mamy na przykład takiego chłopca, który po pół roku wczesnego wspomagania, bardzo się uaktywnił i świetnie funkcjonuje – mówi o sukcesach w rehabilitacji usprawniającej pani dyrektor.
Największe jest zapotrzebowanie na rehabilitację i integrację sensoryczną, w szczególności dla dzieci z autyzmem. – Czasami sukces jest mały, krok po kroku, a czasami spektakularny, ponieważ wystarczyło zlikwidować drobną barierę, aby dziecko dokonało skoku rozwojowego. Im wcześniej udzielimy takiej pomocy, tym lepiej, stąd również duża rola lekarzy pediatrów, którzy powinni do nas kierować dziecko i rodzica – uważa dyrektor Ewa Konopnicka.
Aby objąć dzieci zajęciami w ośrodku, niezbędna jest opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Na podstawie jej zaleceń oraz wywiadu z rodzicem konstruowane są indywidualne programy terapeutyczne. Po pomoc mogą zwrócić się także rodzice, którzy nie posiadają żadnej opinii, ale rozwój ich dzieci budzi niepokój.
– Naszym marzeniem jest aby w Raciborzu, wzorem innych miast, powstał ośrodek wczesnej interwencji. Ponieważ bardzo ważna jest możliwość rehabilitacji leczniczej naszych dzieci. Obecnie odsyłamy je np. do Żor, Katowic, Chorzowa. Dla wielu rodziców jest to problem czasowy, logistyczny lub finansowy. Mamy nadzieję, że władze naszego powiatu zmierzą się z tym trudnym zadaniem – zachęca Hanna Nitefor.
Rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych oraz instytucje zajmujące się opieką nad dziećmi z niepełnosprawnością lub zagrożone niepełnosprawnością mogą kontaktować się z koordynator Hanną Nitefor telefonicznie – 735 409 900 lub osobiście w ZSS przy ul. Królewskiej 19, we wtorki w godz. 15.00 – 16.00, tel. 32 415 49 91.
(ewa)