Słynny brukarz przejmie deptak do wiosny 2019
Gdzie rozpoczną, a gdzie skończą się roboty przy remoncie ulicy Długiej? Dla kogo będą szczególnie uciążliwe? Co ocaleje, a co zniknie z deptaka – o tym 14 czerwca dyskutowano w nielicznym gronie na otwartym spotkaniu w magistracie.
Chociaż urzędnicy z Batorego dotarli (według zapewnień wiceprezydenta Krzyżeka) z zaproszeniem na spotkanie z wykonawcą prac na Długiej do właścicieli wszystkich tamtejszych lokali handlowych i gastronomicznych, to odzew był słaby. Przyszło paru na kilkudziesięciu spodziewanych. Tymczasem Długą czeka prawie roczny remont, a przez najbliższe miesiące działalności handlowej czy gastronomicznej będzie towarzyszyć tam hałas i zapylenie z placu budowy.
Przed terminem? Czemu nie!
Długa będzie remontowana po stronie wzniesień ze schodami. Lewa strona deptaka (patrząc nań od rynku) będzie w pełni dostępna, ale by dostać się do placówek po prawej trzeba będzie sporej determinacji. Tam będzie przebiegał główny front robót. Remigiusz Trawiński obiecuje, że do każdego wejścia podstawi podest. – Najgorzej będzie w okresie gdy wodociągi będą wykonywać swoje prace przy kanalizacji – zakłada przedsiębiorca.
Deptak przejdzie remont w trzech etapach. Pierwszy rusza w połowie czerwca, w rejonie placu Ofki Piastówny. Robotnicy będą posuwać się w kierunku ulicy Bankowej i mają skończyć prace w październiku. R. Trawiński nie chciał zapeszać, ale wierzy, że nie tylko nie przekroczy terminów, ale może skończy szybciej. Długa ma być jak nowa przed przyszłorocznym sezonem letnim. Jak zapowiada zastępca Mirosława Lenka deptak został zaprojektowany w sposób odważny, by wzbudzał różne emocje, podobnie jak w przypadku zmodernizowanych fontann na skwerze prałata Pieczki. – Dostaliśmy za ten pomysł nagrody od uznanych architektów w kraju – podkreślił wiceprezydent.
Nie pytać robotników
Wojciech Krzyżek nie krył swego rozczarowania słabym zainteresowaniem biznesmenów z Długiej. Obecnych prosił by przekazali informacje swoim sąsiadom ze sklepów i restauracji. Apelował też by nie podpytywano robotników Trawińskiego o szczegóły remontu, bo ci – nie mając pełnej wiedzy o wizji dla nowej Długiej – mogą wprowadzać w błąd, a plotki szybko się roznoszą.
Dla czytelników Nowin mamy też ważną informację w sprawie przyszłości Kapsuły Czasu umieszczonej w ulicy Długiej. W ramach remontu powstanie granitowa konstrukcja nad miejscem zakopania kapsuły. Najpóźniej będzie gotowa wiosną.
(ma.w)
Pytania z sali
Przybyłych na spotkanie przedsiębiorców interesowały dwie kwestie – ławki i lampy, które staną na Długiej po remoncie. Futurystyczne siedziska, jakie zaprojektowano na deptaku mogą być niepraktyczne z uwagi na wysokie i pełne oparcia (starsi ludzie będą się na nich pocić). Handlowcy liczą na lepsze oświetlenie ulicy. Wiceprezydent obiecał, że będzie nowoczesne i zróżnicowane.
Ludzie
Remigiusz Trawiński (ur. 20 marca 1958 roku w Warszawie) – polski przedsiębiorca, działacz i trener piłkarski.
Zastępca Prezydenta Wodzisławia