Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy Racibórz to nadal zielone miasto?

- Kiedyś to Racibórz był zielonym wyróżnikiem na mapie Śląska, a teraz to tylko ciągle coś wycinają i wycinają - mówi pani Jadwiga z Raciborza. Kobieta nie jest odosobniona w tym poglądzie. Tymczasem Bogusław Siwak, jeden z głównych organizatorów protestów w obronie drzew przed wycinką, dostrzega pozytywną zmianę w podejściu urzędników i władz Raciborza do kwestii ochrony zieleni. Wciąg jednak pozostaje na tym polu wiele do zrobienia...

Czy Racibórz to nadal zielone miasto?

Tytułowe pytanie przewija się w rozmowach mieszkańców Raciborza za każdy razem, gdy w mieście prowadzona jest wycinka drzew. Tak było m.in. po ogołoceniu z drzew i krzewów skweru przy ul. Opawskiej, w sąsiedztwie którego stał niegdyś pomnik Arki Bożka. Wiele kontrowersji wzbudziła też wycinka drzew przy ul. Kościuszki, nieopodal zakładu karnego. Czuli na zieloną krzywdę raciborzanie wielokrotnie decydowali się na protesty w obronie drzew. Niewygodne dla władz akcje skłoniły je do weryfikacji dotychczasowej polityki...

Horror miłośników przyrody

W marcu 2016 roku na zlecenie Zakładu Karnego w Raciborzu rozpoczęto wycinkę topoli przy ul. Kościuszki. Odbyło się to za zgodą władz Raciborza. Wycinkę motywowano złym stanem drzewostanu oraz zamiarem budowy parkingu. Ogołocona z drzew połać terenu wzbudziła oburzenie wielu raciborzan. Sprawa otarła się o sesję rady miasta, podczas której radny Leszek Szczasny w ostrych słowach skrytykował prezydenta Mirosław Lenka za pozwolenie na usunięcie „lekką ręką tylu drzew”.

Niespełna rok później doszło do kolejnych kontrowersji, które były efektem wejścia w życie nowych przepisów, ułatwiających wycinkę (tzw. lex Szyszko, czyli prawo Szyszki – ówczesnego ministra ochrony środowiska). Jak Polska długa i szeroka w ruch poszły piły. Nie inaczej było również w Raciborzu. Najpierw wycięto w pień ogrodzony zieleniec u zbiegu ulic Słowackiego i Matejki (teren prywatny). Później z drzew i krzewów ogołocono zieleniec przy ul. Opawskiej (nieopodal sklepu E.Leclerc i miejsca, gdzie niegdyś stał pomnik Arki Bożka). Choć władze miasta nie miały w tych przypadkach wiele do powiedzenia, to dla rozjuszonych miłośników przyrody, pamiętających wcześniejsze wycinki drzew, nie miało to większego znaczenia.

Sukces protestów

Raciborzanie wielokrotnie dawali wyraz swojemu przywiązaniu do drzew. W 2013 r. skutecznie uniemożliwili wycinkę drzew w międzywalu nad Odrą. W 2015 r. protestowali przeciwko wycince 27 drzew na skwerze przy ul. Warszawskiej. Niedawno sprzeciwili się planowanej wycince drzew przy ul. Kościuszki i doprowadzili do zmian w projekcie przebudowy drogi, które pozwolą zachować istniejący drzewostan (choć obecnie nie wiadomo, czy remont dojdzie kiedyś do skutku – piszemy o tym na str. 20).

Zanim wytną, informują

Wspomniane wcześniej wycinki oraz protesty to tylko przykłady najbardziej spektakularnych akcji tego typu w minionych latach. Zarówno cięć jak i drobniejszych protestów – listów do lokalnych redakcji, apeli na Facebooku – było o wiele więcej. Raciborzanie protestowali przeciwko wycinkom i pytali o ich zasadność w parku Roth, a także przy ulicach Kossaka, Pracy i Słowackiego, nieopodal torowiska na Płoni oraz całkiem niedawno przy placu Wolności.

Wszystko to skłoniło urzędników do wprowadzenia polityki informowania o planowanych wycinkach. Stosowne komunikaty – opatrzone zdjęciami drzew przeznaczonych do usunięcia wraz z podaniem przyczyny – publikowane są na stronie internetowej urzędu miasta, a następnie rozpowszechniane przez lokalne redakcje. Z przedstawionymi przez specjalistów argumentami trudno dyskutować, co pozwala uniknąć kontrowersji, które w przeszłości towarzyszyły usuwania nawet chorych lub martwych drzew.

Dokończenie artykułu na kolejnej stronie, dalej również komentarz Bogusława Siwaka oraz sonda.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Stop (94.254. * .20) 27.07.2018 08:15

Mamy w mieście coraz mniej drzew.Miasto zmienia się w betonową bezduszną pustynię.

beg 27.07.2018 08:10

Nie jest dobrze z zielenią w Raciborzu.Parkingi i ulece ważniejsze niż drzewa skwery i ludzie .Trzeba zmiany władzy w Raciborzu.

seeeeeb5 27.07.2018 07:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W Raciborzu w ostatnich latach mieliśmy prawdziwy pogrom drzew i terenów zielonych. Nawet Parku Zamkowego nie oszczędzono i wycięto setki drzew w nim oraz krzewów. To co Powiat czy miasto robi z drzewami w czasie remontu dróg czy budowy parkingów wycinając drzewa i skwery , jest niszczeniem na dużą skalę i zasługuje tylko na najwyższą krytykę.

~zbetonowanegozaulka (94.254. * .20) 26.07.2018 23:39
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Napisz komentarz...Wydaje mi się że niektóre komentarze jakby były z urzędu te zachwalające remont pl . Długosza czy betonowego skweru ks.Pieczki.Szczególnie uderza nawoływanie do karania dzieci i za to że wchodzą do fontanny? Dlaczego bo UM dał tabliczkę zakazu?A co miastu przeszkadza że ktoś do fontanny wejdzie?I co temu gościowi to przeszkadza? Żal cztery litery ściska? A nie wchodzą do fontanny jak są z tego powodu szczęśliwi nikomu to nie szkodzi ! No i stary temat zastępczy - psy.Spaliny gościowi nie przeszkadzają smog też wycinanie drzew też nie tylko psy .Stara retoryka z wiadomych kręgów.

beg 26.07.2018 21:39
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

No tak jak robią coś urzędnicy niby zgodnie z prawem to jest ok.Bo jak się zostaje urzednikiem to zostajezostaje się od razu nieomylnym i doskonałym.Co za absurdalne myślenie. Lex Szyszko też było zgodne z prawem i co z tego? Ile szkód spowodowało choćby w samym Raciborzu? Wycinanie Puszczy Białowieskiej też było zgodne z prawem. I co ile szkód spowodowało? Chore projektowanie w Raciborzu remontów jest tego dobrym przykładem. Puszczanie ścieżki rowerowej na ul.Ocickiej tak że zniszczono i wycięto tam wiele rosnących od lat lip.To też było robione zgodnie z prawem i co było to dobre?. Może gość który się tak wypowiada jeden z drugim ruszy trochę głową i zacznie samodzielnie myśleć.

Leno 26.07.2018 20:49
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

No tak komuś przeszkadza "taplanie się dzieci w fontannie" ale wycinki drzew go nie ruszają. To jest "mądre" podejście do sprawy.A co temu panu przeszkadza że dziecko wejdzie do fontanny? Niech nie będzie taki troskliwy o zdrowie cudzych dzieci bo nie wierzę w szczerość tej troski. Komentarze w stylu "jak wycinają to zgodnie z prawem "i nie ma problemu pokazują krótkowzroczne i ograniczone pojmowanie całego tematu.Sondaż powinien być zrobiony na większej liczbie osób oraz dodatkowo tu w internecie.Np pytanie czy uważasz że ubyło zieleni w mieście czy uważasz że władze robią dobrze pozbawiając miasto drzew? Czy wycinanie drzew remontując drogi jest słuszne ?Czy można wyremontować drogę bez wycinania istniejących przy niej drzew? Czy wycinanie drzew aby wybudować ścieżkę rowerową jest mądre (Ocicka) ? Czy zabetonowywanie skwerów pod kolejne parkingi jest mądrym działaniem władz?