Zamek w Tworkowie wypięknieje
Będzie punkt widokowy oraz centrum obsługi turystów. Nie zabraknie również rewitalizacji zamkowego ogrodu.
Zamek w Tworkowie to dawna siedziba Reiswitzów i Tworkowskich, jednak obiekt często zmieniał właścicieli. Wzniesiony został prawdopodobnie w II połowie XVI wieku na fundamentach zamku średniowiecznego. Położony jest na skarpie ponad korytarzem rzeki Psiny w północno-zachodniej części wsi. Niestety został zniszczony. W nocy z 8 na 9 stycznia 1931 roku w obiekcie z niewiadomych do dziś przyczyn wybuchł pożar, później w marcu 1945 roku podczas trwających działań wojennych zamek został ponownie spalony. Do naszych czasów przetrwała ruina.
Zyskamy My…
Pozostałości po zamku w Tworkowie stanowią zabytek wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Ruiny w 2004 roku stały się własnością gminy. Od tego czasu dokonywane są regularnie prace porządkowe, pielęgnacyjne zieleni parkowej oraz konserwatorskie. Obecnie jednak przy obiekcie trwają większe prace, w istniejącą wieżę zamku wbudowywana jest platforma widokowa (projekt zakłada wykonanie schodów stalowych i podestów w celu udostępnienia dla zwiedzających), a w budynku starej wozowni zostanie stworzone centrum obsługi turystów oraz sala konferencyjna (pomieszczenie zgodnie z projektem będzie zadaszone stropem, co umożliwi wykorzystanie na cele kulturalne m.in. organizację koncertów, spotkań, odczytów itp.). Rewitalizacja ma obejmować także wzmocnienie oraz zabezpieczenie części ruin, które przetrwały do naszych czasów, zwłaszcza w zakresie ich wzmocnienia oraz zabezpieczenia zarówno przed dalszym niszczeniem, jak i w celu bezpiecznego udostępnienia ich zwiedzającym. Zadanie wykonuje firma Hresa z Marklowic, ma czas do końca października tego roku. Zadanie kosztować będzie 1,67 mln zł.
… i nasi sąsiedzi
Zadanie realizowane jest wspólnie z czeskimi Szylerzowicami, a to dlatego, że udało się uzyskać wspólną dotację. W Szylerzowicach zrewitalizowany zostanie budynek dawnej oranżerii. W zabytkowym budynku, wykonanym z żelaznego stelażu, utworzony zostanie punkt gastronomiczny, który odpowie na potrzeby turystów zwiedzających szylerzowicki pałac i jego ogród.
Najbliższe otoczenie do zmiany
Na całości zyska również ogród przy zamku w Tworkowie. W ramach rewitalizacji rozplanowane zostaną nasadzenia roślinności, głównie drzew oraz gatunków kwitnących. Wykonany zostanie również drenaż podmokłej części parku. Przebudowy i przeprojektowania doczekają się także cieki wodne, tak by zasilały one odtworzony staw. Dodatkowo pojawią się nowe ławki. Pracami zajmuje się firma Celmar z Bytomia. Ta część kosztować będzie 1.29 mln zł i również w październiku zadanie ma być ukończone.
Zmiany pojawią się również przy pałacu w Szylerzowicach. Ogród zostanie poddany gruntownej rewitalizacji – odtworzona zostanie reprezentatywna fontanna z posągiem Neptuna, znajdująca się przy pałacowych schodach. Poza wymianą wanny i odbudową systemu wodnego odrestaurowana zostanie również figura Neptuna oraz rzeźby znajdujące się na terenie parku. Projekt przewiduje także prace związane z przywróceniem do dawnej świetności bram prowadzących do ogrodu.
(mad)
Na następnej stronie komentarze radnego Adama Machowskiego oraz sołtysa Tworkowa Andrzeja Bulendy.
Ludzie
Radny gminy Krzyżanowice, sołtys Tworkowa