Niedziele bez handlu napędzają turystykę. Czy Racibórz na tym skorzysta?
Bulwary, Obora i trasy rowerowe to zdaniem radnego Tomasza Cofały filary raciborskiej turystyki i w najbliższym czasie trzeba weń śmiało inwestować pieniądze z budżetu miasta.
Spośród radnych miejskich Tomasz Cofała poświęca raciborskiej turystyce najwięcej uwagi. Już w 2015 roku przygotował obszerną interpelację na temat kierunków rozwoju tej działalności w mieście (propozycje uaktualnienia Strategii Rozwoju Turystyki Miasta Racibórz na lata 2013 – 2017) i ostatnio wrócił do poruszonych tam wątków. – Turystyka weekendowa się wzmogła bo sklepy są pozamykane w niedziele. Czytam w internecie, że w Raciborzu nawet po lody ustawia się teraz dłuższa kolejka w weekendy – mówił Cofała na sesji czerwcowej.
Zdaniem radnego konieczne jest zabezpieczenie w budżecie miasta na 2019 rok pieniędzy na rozbudowę Bulwarów Nadodrzańskich; rozwój infrastruktury wokół lasu Obora oraz budowę kolejnych ścieżek rowerowych i innych atrakcji turystycznych „przyciągających ludzi i dających radość mieszkańcom”. Cofała chce oprzeć te inwestycje również na Budżecie Obywatelskim 2020, gdzie raciborzanie będą mogli głosować tylko na jeden duży, kosztowny projekt. Ponadto radny sugeruje by miejski inkubator przedsiębiorczości promował start-upy branży turystycznej.
– Zauważalny jest stopniowy wzrost zainteresowania turystów naszym regionem. Dzieje się to m.in dzięki bulwarom, imprezom na przystani lub Zamku Piastowskim, spływom kajakowym, ofercie aquaparku H2Ostróg czy festiwalowi Intro – wskazywał ostatnio T. Cofała. Wśród oczekiwanych – przez mieszkańców i turystów – inwestycji wskazał wtedy: tężnię solankową, modernizację i rozbudowę miejskiego basenu Obora, wzniesienie wieży widokowej oraz zagospodarowanie terenu rekreacyjno-sportowego na żwirowniach Ostroga.
(m)
Ludzie
Kurator sądowy, radny powiatu raciborskiego, prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego