Rozpoczęła się ogromna akcja wymiany kotłów
Na przełomie czerwca i lipca gmina rozstrzygnęła gigantyczny przetarg na zakup 260 kotłów 5. klasy na groszek i pelet. Urządzenia są właśnie dostarczane mieszkańcom.
Dostawy do końca sierpnia
Pierwsze dostawa kotłów miała miejsce 17 lipca. W sumie zaplanowano 18 transportów urządzeń w terminie do 22 sierpnia. 19 lipca odbyły się pierwsze odbiory nowych kotłów przez mieszkańców. - Zobaczymy, jak to będzie wyglądać w praktyce. Na razie wszystko idzie dobrze i zgodnie z planem. Jednak 260 sztuk to spora liczba. Gdyby przyjąć, że na wydanie jednego kotła przeznaczymy godzinę, to przy ośmiogodzinnym dniu pracy zajmie to 33 dni – śmieje się Piotr Galus. Przypomina, że przy odbiorze kotła właściciel będzie podpisywał ostateczną umowę jego dzierżawy. Dlatego powinien mieć przy sobie dokument tożsamości. W przypadku współwłaścicieli, do podpisania umowy konieczne będzie posiadanie upoważnień do podpisania umowy od pozostałych współwłaścicieli (dotyczy to osób, które nie złożyły takich upoważnień przy umowach wstępnych) lub ich osobisty udział przy podpisywaniu umowy. Druk upoważnienia można pobrać ze strony urzędu gminy.
Przypomnijmy, że program dzierżawy kotłów przez mieszkańców zakłada jednorazowy czynsz z tytułu 10-letniej dzierżawy nowego urządzenia. Koszt dzierżawy kotła wynosi 15% jego wartości. Średnia cena pieca po przetargu wyniosła niespełna 10 tys. zł. W takim wypadku mieszkaniec zapłaci średnio około 1,5 tys. zł.
(juk)
Warunkiem otrzymania dotacji była skuteczna likwidacja starego źródła a nie sprzedaż kopciucha na olx.
Władze Marklowic powinny się zainteresować co mieszkańcy robią z tymi „cudami techniki”.
Kotly na węgiel czy drewno to nie rozwiązanie problemu smogu.
Za 2 lub 3 lata będą te Piece likwidować.Wsioki dali się naciągnąć na piece których nikt mądry by nie kupił.
Marklowice i wszystko jasne
Na olx-ie można "wyhaczyć" (piec węglowy używany gruba blacha robiony za 1200zł bo w gminie Marklowice przeprowadzana jest wymiana pieców).
Mamy owoce wymiany pieców,komuś takie dzieło sztuki zawsze może się przydać niech kopci dalej.
Brawo polska myśl techniczna! Brawo Polska "przedsiębiorczość"
Nigdy nie wyjdziemy z tego syfu jak ludzie takie rzeczy robią!!!