Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co z tym zgnilcem?

Pszczela kwarantanna w powiatach raciborskim i rybnickim. Wojewoda śląski wyznaczył obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim, którego ognisko zlokalizowano w Raciborzu–Markowicach.

Co z tym zgnilcem?
Tablica informująca o wjeździe na obszar zapowietrzony zgnilcem, którą zamontowano przy skrzyżowaniu ulic Ocickiej, Starowiejskiej i Jana Pawła II w Raciborzu. Wewnątrz obszaru zapowietrzonego znalazły się, oprócz większości Raciborza, również Adamowice, Babice, Brzeźnica, Ciechowice, Kobyla, Kornowac, Łańce, Łęg, Łubowice, Nędza, Pogrzebień, Raszczyce, Zawada Książęca oraz częściowo Grzegorzowice i Rudnik.

Zgnilca amerykańskiego – a więc chorobę bakteryjną, która atakuje czerwie pszczół – wykryto w jednej z pasiek w Raciborzu–Markowicach. – Dotyczyło to konkretnie jednego ula. Ten ul został zniszczony, a pszczoły zagazowane i zutylizowane – mówi Zbigniew Mazur, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu.

Przebadają wszystkie ule

Choroba pszczół, którą wykryto w Markowicach, jest niegroźna dla ludzi, ale może powodować wielkie straty wśród pszczół. Dlatego zgnilca zwalcza się z urzędu. Stąd rozporządzenie wojewody wyznaczające obszar zapowietrzony, który w tym konkretnym przypadku obejmuje części powiatów raciborskiego oraz rybnickiego. To okrąg o promieniu sześciu kilometrów od ogniska choroby. – W tym obszarze obowiązują pewne restrykcje, m.in. zakaz przemieszczania pszczół. Wykonuje się tam też przeglądy pasiek w celu stwierdzenia, czy nie ma jeszcze innych ognisk choroby – wyjaśnia Z. Mazur.

Darmowe badania i odszkodowania

Pszczelarze nie płacą za badania, o których wspomina Zbigniew Mazur. Co więcej, w przypadku stwierdzenia ogniska zgnilca i konieczności zagazowania pszczół oraz zniszczenia ula, pszczelarze mogą ubiegać się o odszkodowanie, które wypłacane jest ze środków budżetu państwa. Przebadanie wszystkich pasiek w obszarze zapowietrzonym potrwa przynajmniej miesiąc. Sprawdzane są wszystkie pasieki, które zostały zgłoszone do rejestru prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Pszczelarzu, zgłoś swoją pasiekę

Problemem mogą być pasieki niezgłoszone przez właścicieli do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Znajdujące się w nich ule nie zostaną sprawdzone w ramach procedury walki ze zgnilcem, co może przyczynić się do niekontrolowanego rozprzestrzenienia choroby oraz narazić niepokornych pszczelarzy na straty.

Zbigniew Mazur apeluje do wszystkich pszczelarzy, którzy do tej pory nie zgłosili swoich pasiek, aby zrobili to teraz. – To jest obowiązek. Właściciel niezarejestrowanych pasiek może mieć kłopoty, bo prowadzona przez niego działalność jest nielegalna, co może skończyć się karą grzywny – przestrzega Z. Mazur.

Na zakończenie dodajmy, że wystąpienie zgnilca w powiecie raciborskim nie jest ewenementem na skalę kraju czy województwa – w przeszłości ogniska tej choroby wykrywano już m.in. w powiatach bielskim, gliwickim czy pszczyńskim.

Wojtek Żołneczko

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~reCAPTCHA (91.224. * .201) 09.08.2018 11:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

leno zacytuję dwa zdania z którymi się zgadzam, pierwsze twoje :

"Przy silnych i rokujących nadzieję na wyleczenie rodzinach można się pokusić o leczenie."

i drugie z artykułu:

"Dotyczyło to konkretnie jednego ula. Ten ul został zniszczony, a pszczoły zagazowane i zutylizowane – mówi Zbigniew Mazur, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu."

Mój brat ma kilkadziesiąt uli i powiedział ża jak by miał jeden ul może próbować wyleczyć ale posiada ich dużo więc lepiej jak ul w którym wykryto bakterie zostanie zutylizowany niż ma stracić dorobek całego życia

O zagazowaniu i utylizacji zadecydował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu myślę że taka osoba ma pojęcie o tych rzeczach i z wykształcenia nie jest np lakiernikiem samochodowym.







;)

Leno 09.08.2018 08:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Przy silnych i rokujących nadzieję na wyleczenie rodzinach można się pokusić o leczenie.

Kuracja olejkiem cynamonowym
Zabiera się wówczas wszystkie plastry z ula i niszczy (pali), z innych rodzin wybiera się kilka (ok. czterech) ramek z czerwiem wygryzającym się (nie ma prawa być na wybranej ramce ani jednej larwy otwartej). Do czystego wypalonego (wydezynfekowanego) ula wstawiamy wybrane ramki, resztę uzupełniamy węzą podaną w środek, nie więcej jak 2-3 ramki + dwie ramki z pyłkiem jako osłonowe (skrajne) od zdrowych rodzin. Pszczoły po wcześniejszej 12-godzinnej głodówce wsypujemy do ula i podkarmiamy syropem z dodatkiem olejku cynamonowego w stosunku 1cm, czyli 20 kropli, na 1 litr syropu. Podkarmiamy tak 5 razy co drugi dzień, a także ocieplamy i zwężamy wylot (nawet w bardzo silnej rodzinie) do 5cm. Tak leczoną rodzinę należy obserwować przez 16 dni. Po 16-18 dniach wyciągamy z środka gniazda odbudowaną ramkę z węzą - na tej ramce powinien być już sklepiony czerw. Odsklepiamy parę komórek z czerwiem i patrzymy dokładnie na larwę - jej wygląd. Jeżeli jest biała lub już jest postać (...)"

~reCAPTCHA (91.224. * .201) 09.08.2018 07:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Paenibacillus larvae atakuje od wiosny do jesieni, a najsilniej w lipcu i sierpniu. Rozwojowi choroby sprzyja brak odpowiedniej higieny w ulach, niemniej zgnilec może pojawić się nawet we wzorcowej pasiece, jeśli pojawią się w niej pszczoły z zarażonych uli. Zagrożeniem są nie tylko obce pszczoły - bakterie zgnilca przenoszą się do ula przez miód, wosk, sprzęt pszczelarski, a nawet przez ubranie pszczelarza. Są bardzo odporne – jedynym naprawdę skutecznym sposobem na powstrzymanie zarazy jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną i zaoranie i odkażenie ziemi po pasieczysku."






:)))))

Leno 08.08.2018 23:43
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do poniżej Ty chyba jesteś tym fachowcen od dzwonków gazowych.Chorujr czerw a nie pszczoły .Wystarczy strzepnąć pszczoły do innego pustego ula dac im zdrowe ramki z pokarmem a zniszczyć tylko ramki z chorym czerwiem.Potem te pszczoła się leczy sa co najmniej trzy skuteczne sposoby leczenia .Gazowane pszczół jest powtarzam działaniem po najmniejszej lini oporu aby komus zrobić krzywdę i samemu mieć spokój.

~reCAPTCHA (91.224. * .201) 08.08.2018 21:21
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"Robotnice usuwają martwy czerw z ula, przenosząc bakterie na odnóżach i narządach gębowych do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. W ten sposób choroba rozprzestrzenia się w całym ulu. Bakterie umiejscawiają się na wszystkich częściach ula, na plastrach, w miodzie, w pyłku i w wosku. Osłabiona pszczela rodzina jest podatna na ataki silniejszych rodzin, które z kolei przenoszą zarazę do zdrowych uli."

















Poczytaj fachowcu od dzwonków gazowych :))))

Leno 08.08.2018 20:53
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Poprawka :Uważam że zagazowanie pszczół było niehumanitarne błędne i nie powinno być stosowane przez lekarza... (..).

Leno 08.08.2018 20:52
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Uważam że zahamowanie pszczół było niehumanitarne błędne i nie powinno być stosowane przez lekarza bo to o nim.moim zdaniem nie dobrze świadczy. Zgnilca można leczyć tylko trzeba chcieć a nie iść po najmniejszej lini oporu i stosować metody które nie powinny być stosowane w szczególności do pszczół.

Leno 08.08.2018 20:38
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Zgnilec amerykański powstaje gdy larwy pszczół głodują dzieje się tak niekiedy gdy pszczelarz odbierze cały miód pszczoły i nie poda im na czas pokarmu zastepczego.Zarodniki zgnilca są ponoć w prawie każdym ulu.Choroba rozwija się często gdy pszczelarz popełnia kardynalne błędy .