Szkoła młodych przedsiębiorców. Będą tworzyć projekty biznesowe
Powiat raciborski informuje o realizowaniu projektu, pn. "Szkoła młodych przedsiębiorców". Jego głównym celem będzie nabycie wiedzy i umiejętności korzystania z narzędzi startupowych, pomagających założyć własną, innowacyjną firmę, potrzebnych do tworzenia i weryfikowania pomysłów biznesowych oraz ich wprowadzania na rynek. - Spodziewanymi rezultatami projektu będzie nie tylko zdobyta wiedza, ale również zwiększanie umiejętności autoprezentacyjnych, a absolwenci programu będą w stanie podjąć samodzielne działania na rynku pracy – zauważają urzędnicy.
W projekcie planowany jest udział 19 nauczycieli ze szkół średnich powiatu raciborskiego i wykładowców z PWSZ oraz 95 uczniów/studentów. W pierwszej kolejności nauczyciele będą uczestniczyć w cyklu 5 warsztatów, których program zostanie przygotowany przez ekspertów Startup Academy. Podczas szkolenia, pogłębiona zostanie wiedza nie tylko teoretyczna, ale przede wszystkim praktyczna. Zostanie poruszony temat dotyczący metod budowania firmy i testowania pomysłów na biznes, a zdobyta przez uczestników wiedza zostanie przekazana uczniom i studentom. Następnie po warsztatach każdy z nauczycieli z 5-osobową grupą uczniów stworzy ciekawy pomysł i model biznesowy za pomocą metody Business Model Canvas, zbada potrzeby potencjalnych grup docelowych przy użyciu technik Value Proposition Canvas i Customer Development oraz przetestuje pomysł za pomocą metod Lean Startup i Validation Board.
Na koniec grupy opracują strategię marketingową oraz stworzą prezentację multimedialną. Trenerzy Startup Academy wybiorą 10 najlepszych projektów biznesowych. Zostaną one zaprezentowane na Zamku Piastowskim w Raciborzu podczas finałowego dnia Pitch Day. Na wydarzenie zostaną zaproszeni inwestorzy oraz eksperci, którzy będą oceniać prezentujących oraz potencjał biznesowy stworzonych startupów. Projekt zakończy się wręczeniem certyfikatów oraz nagród rzeczowych dla zwycięskiego zespołu.
Projekt realizowany wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Całość oszacowano na prawie 35 tys. złotych (wsparcie z NBP wynosi lekko ponad 14 tys. złotych, resztę dokłada powiat). Zadanie ma zostać zrealizowane do grudnia 2018 roku.
Źródło: Powiat raciborski, opr. (d).
Dużo światowych zwrotów
Mam nadzieję, że będą także światowe rezultaty.