Nie żyje Adam Fudali. Były prezydent Rybnika zmarł po ciężkiej chorobie. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek
Po długiej chorobie zmarł Adam Fudali, wieloletni prezydent Rybnika. Jak mówią jego przyjaciele, odszedł w kręgu rodziny 25 września. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek 28 września o godz. 10.00 w Bazylice pod wezwaniem św. Antoniego w Rybniku.
Adam Fudali urodził się w 1951 roku w Raciborzu. Ukończył Technikum Mechaniczne w Rybniku. Do 1998 prowadził firmę handlowo-usługową, handlował między innymi butami. W latach 1990–1994 zasiadał w rybnickiej radzie miasta, przewodniczył Komisji Działalności Gospodarczej.
W 1998 został szefem sztabu wyborczego AWS w Rybniku, po wyborach samorządowych został przez radę miasta powołany na urząd prezydenta Rybnika. Zasiadał potem w śląskim zarządzie PPChD. W wyborach bezpośrednich na prezydenta Rybnika w 2002, 2006 i 2010 skutecznie ubiegał się o reelekcję. Kierował lokalnym ugrupowaniem pod nazwą Blok Samorządowy Rybnik. W latach 2002–2007 pełnił funkcję przewodniczącego zarządu Związku Subregionu Zachodniego, ponownie objął ją w 2013.
W czasie prezydentury jego proinwestycyjna polityka uczyniła z miasta nowocześnie zarządzany ośrodek i dynamiczne centrum subregionu zachodniego województwa śląskiego. Adam Fudali działał na rzecz powstania w Rybniku Zespołu Szkół Wyższych przy ul. Rudzkiej, otwarcia nowej siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej, uruchomienia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w dzielnicy Orzepowice i wybudowania kanalizacji sanitarnej w mieście przy wsparciu z Unii Europejskiej.
Jego kadencje to czas budowy hal i sal gimnastycznych oraz wielofunkcyjnych boisk przyszkolnych i placów zabaw. Zmodernizowano też stadion miejski i lekkoatletyczny, halę widowiskowo-sportową w Rybniku-Boguszowicach i kąpielisko „Ruda”. Do użytku oddano krytą pływalnię w Boguszowicach, park tematyczny na Kampusie czy salę ćwiczeń dla zespołu „Przygoda”. Adam Fudali czynił starania na rzecz rewitalizacji ulic Jana III Sobieskiego i Powstańców Śląskich, dzięki czemu nowe oblicze zyskał śródmiejski deptak i sąsiadujący z nim zieleniec Polskiej Organizacji Wojskowej.
Prezydentura Adama Fudalego zostanie też zapamiętana jako czas inauguracji Rybnika na koncertowej mapie międzynarodowych gwiazd (w 2011 Bryan Adams, w 2012 zespól Guns n’Roses, w 2013 Rod Stewart, a w 2014 zespół 30 Seconds to Mars).
W drugiej turze wyborów samorządowych w 2014 nie został wybrany na kolejną kadencję, przegrywając z Piotrem Kuczerą. Wybrany został natomiast do rady miejskiej Rybnika. - Różniliśmy się w wielu sprawach, ale na pewno jedno nas łączyło – Rybnik. Jako mieszkańcy zawdzięczamy mu rozwój miasta w czasach konstytuującego się samorządu i początków obecności Polski w Unii Europejskiej – mówi prezydent Piotr Kuczera. Odważne decyzje, które podjął w niełatwych czasach mają wpływ na miasto dziś i będą jeszcze oddziaływać na nie przez wiele lat. Niech spoczywa w pokoju - dodaje Kuczera.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodzony m.in. Śląskim Oskarem, Medalem Europejskim i Samorządowym Oskarem.
Adam Fudali przez całe dorosłe życie zmagał się z niepełnosprawnością. W wieku 19 lat podczas wypadku na kolei stracił obie nogi. Zmarł 25 września po ciężkiej chorobie. W ostatnich latach mocno podupadł na zdrowiu. Ostatnio coraz rzadziej pojawiał się na sesjach rady miasta, gdzie był radnym.
(acz)
Ludzie
Były prezydent i były przewodniczący Rady Miasta Rybnika
Na pewno mieszkańcy okolicznych miast nie będą go wspominać dobrze, bo rozwój Rybnika osiągał niejednokrotnie kosztem innych miast. Współpraca z sąsiednimi miastami nie była wtedy na zasadach partnerskich. Kilkanaście lat temu nie mógł znieść, że jastrzebski szpital znalazł się w sieci szpitali ratunkowych, bo miał po prostu lepsze oddziały, sprzęt i personel od rybnickiego szpitala. Razem wtedy z ministrem zdrowia, rybniczaninem B.Piechą lobbowali w instytucjach państwowych, aby przenieść te najlepsze oddziały wraz ze sprzętem i personelem z Jastrzębia do Rybnika. W ten sposób chciano "rozwinąć" rybnicki słaby szpital. To tylko jeden z głośniejszych wtedy przykładów. Poza tym, wszystko wtedy w regionie musiało mieć w nazwie Rybnik
Dbanie o miasto się chwali, ale pan Fudali w okresie swojej długiej prezydentury dbał aż do przesady, najbardziej o umacnianie dominacji Rybnika. To, że zmarł, nie oznacza, że mieszkańcy całego regionu mają go tylko chwalić lub siedzieć cicho. Był osobą publiczną i każdy ma prawo oceniać jego działalność, a rybolski punkt widzenia nie jest jedynym słusznym. Niech spoczywa w pokoju.
Fudali dbał o swoje miasto-to żle? Krzyżak i Serwotka mieli pole do popisu w Wodzisławiu Efekt po latach jest taki że miasto jest zaniedbane a ludzie za pracą jeżdżą nawet do Ostrawy
Wieczny odpoczynek daj mu Panie. Kondolencje dla rodziny. Pogrzeb odbędzie się piątek to jest 28.09.2018 r. o godz.10 w kościele św.Antoniego.
a w reszcie regionu wszystko likwidowano. Skutki odczuwamy do dziś. Jak musieli wytypować (ROW) którą kopalnię zlikwidować to zawsze padało na sąsiednie miejscowości. ( wiem to od jednego inżyniera BHP z 1 Maja) Jak likwidowali PKS to sprzedali teren takim co do dzisiaj nie wiedzą co z terenem zrobić aby nie zrobili nic ciekawego. Nawet takie sprawy jak nazwa węzła na autostradzie musiała być po myśli Rybnika. To wszystko można mnożyć ale może innym razem....
@Pankracy- zgadzam się.
O zmarłych podobno się źle nie mówi stąd też ja złego słowa nie powiem. Prezydent Fudali był najlepszym prezydentem w historii Rybnika i lepszego już raczej mieć nie będą.
Jednak dla regionu w tym dla W Sl. był największym rzeźnikiem i katem. Za jego rządów została wprowadzona hegemonia Rybnika połączona z megalomanią. Prowadzono taki lobbing żeby wszystko powstawało w Rybniku a w reszcie regionu wszystko likwidowano. Skutki odczuwamy do dziś. Jak musieli wytypować (ROW) którą kopalnię zlikwidować to zawsze padało na sąsiednie miejscowości. ( wiem to od jednego inżyniera BHP z 1 Maja) Jak likwidowali PKS to sprzedali teren takim co do dzisiaj nie wiedzą co z terenem zrobić aby nie zrobili nic ciekawego. Nawet takie sprawy jak nazwa węzła na autostradzie musiała być po myśli Rybnika. To wszystko można mnożyć ale może innym razem....
[i]
Rybnik rozwinął sie po tym jak Makosz i Fudali mimo skrajnie odmiennych poglądów, stosowali zasadę przeznaczania maksymalnych środków na inwestycję. Przykładem mógł być gigantyczny kredyt na kanalizację w Rybniku za Fudalego. Maksimum środków na wkład własny, na reszte kredyt i są efekty choć wielu mówiło, że Rybnik straci płynnośc finansową.
Człowiek, który najchętniej cały półmilionowy Subregion Zachodni nazwał by Rybnikiem. Pamietam jak kilkanaście lat temu, włodarze żadnego miasta regionu nie zgodzili się aby nasza aglomeracja nazywała się rybnicka i pan Fudali był bardzo oburzony, bo wszystko miało mieć w nazwie Rybnik. Cieszę sie, że Wodzisław nie zostal dzielnicą "wielkiego" Rybnika.
Nie jestem z Rybnika ale za jego kadencji Rybnik sie zmienil i bardzo rozwinal ,to jego zasluga rybniczanie mam nadzieje sa mu za to bardzo wdzieczni ,zawsze zazdroscilem ze maja takiego gospodarza w swoim miescie ,wyrazy wspolczucia dla najblizszej rodziny a jemu wieczny odpoczynek .....
Budował boiska i hale sportowe.Ale nie zwracał chyba dostatecznej uwagi na jakość powietrza w Rybniku która jest katastrofalna.Jaki sens ma budowanie obiektów sportowych i ich odnawianie podczas hdy teoretycznie uprawianie sportu w Rybniku można przepłacić utratą zdrowia bo do uprawiania sportu niezbędne jest czyste powietrze a nie tylko nowe obiekty sportowe.Czyste środowisko przyrodnicze do podstawa .Mimo wszystko niech spoczywa w pokoju na pewno chciał dobrze dla miasta ale wtedy może nawet nie wiedział jak złe jest powierze w Rybniku.
To dzięki Fudalemu Rybnik jest takim fajnym,rozwiniętym gospodarczo i infrastrukturalnie miastem,stojącym tak wysoko w rankingu.Osobiście człowiek był bardzo życzliwy,prosty,bez maniery wyższości.Wyrazy współczucia dla rodziny