Ta biblioteka miała zaspokajać potrzeby czytelnicze aktywu partyjnego...
Czy ktoś jeszcze pamięta, że przy Powiatowym Domu Kultury w Raciborzu działała biblioteka?
W ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoją bibliotekę” wspominamy nieistniejącą już Filię nr 6.
Filia nr 6 przy Powiatowym Domu Kultury powstała 5 czerwca 1963 roku. Jak zanotowano w kronice „...miała ona służyć jako filia specjalistyczna zaspokajająca potrzeby czytelnicze aktywu partyjnego”, stąd też pierwszy księgozbiór przejęto z biblioteki raciborskiego KP PZPR. Komitet wyposażył również oddział w komplet mebli i sprzęt nieodzowny w pracy biblioteki. Obowiązki pierwszego kierownika objęła Irena Zielińska.
Filia nr 6 mogła poszczycić się dużą i dobrze wyposażoną, nawet jak na ówczesne czasy, czytelnią z kilkunastoma tytułami czasopism sportowych, politycznych, kulturalnych i regionalnych.
W 1973 roku Filię przeniesiono na ul. Kasprowicza 12, gdzie w maju 1975 roku została przekształcona w Dział Muzyczny. Jak czytamy w kronice: „wyposażony został on w adapter i 3 diapole. Zakupiono 726 płyt, 111 przeźroczy, a także zestawy CAF o różnorodnej tematyce”. Od 2013 roku oddział funkcjonuje pod nazwą Mediateka.
Kolejni pracownicy filii: Irena Zielińska, Bronisława Dudek, Renata Hull, Stefania Rostkowa, Elżbieta Piechaczek, Maria Krauze, Jadwiga Wróbel, Barbara Panienkowska i Helena Kozdra.
Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoją bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Przybliżymy w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.
źródło: MiPBP w Raciborzu, opr. (d).