Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od dziś bez polisy OC i dowodu rejestracyjnego. A co jeśli dojdzie do stłuczki?

Od 1 października, kierując samochodem nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego auta i polisy OC. Za brak tych dokumentów przy sobie policja nie wlepi już mandatu. A co jeśli dojdzie do stłuczki? Wtedy sprawa nieco się komplikuje.

Od dziś bez polisy OC i dowodu rejestracyjnego. A co jeśli dojdzie do stłuczki?
Kiedy dojdzie do stłuczki, a sprawca nie będzie miał przy sobie polisy OC, to czy jest ubezpieczony będziemy mogli sprawdzić w przeglądarce Ubezpieczeniowego Fundusz Gwarancyjnego

Rezygnacja z konieczności wożenia przy sobie polisy OC i dowodu rejestracyjnego to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. policja, Straż Miejska, Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK – Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Pojawia się jednak pytanie, co w sytuacji, w której dojdzie do kolizji, sytuacja będzie jednoznaczna, jej uczestnicy ustalą między sobą, kto jest jest sprawcą, a kto poszkodowanym, nie będzie podejrzenia, że któryś z kierowców znajduje się po spożyciu alkoholu, a co za tym idzie nie będzie potrzeby wzywania policji, ale zarazem sprawca nie będzie miał przy sobie polisy OC? W jaki sposób poszkodowany ma ustalić czy auto sprawcy kolizji zostało ubezpieczone od OC? Czy w takim przypadku pozostaje jednak wzywanie policji?

A co w przypadku kolizji?

Pytania te zadaliśmy Ministerstwu Cyfryzacji. - W przypadku stłuczki jej uczestnicy, sprawca i poszkodowany, analogicznie do dzisiejszego trybu postępowania, powinni spisać oświadczenie, zawierające podstawowe dane pojazdów oraz kierujących. Ogólnodostępne dane pojazdu są wystarczającymi do spisania oświadczenia. Są to numer rejestracyjny, marka, dane sprawcy i poszkodowanego – wyjaśnia Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. Na podstawie tych danych można w usłudze MC Historia Pojazdu uzyskać dodatkowe dane pojazdu, (www.historiapojazdu.gov.pl). Informacje o polisie można uzyskać na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego www.ufg.pl, w sekcji „Baza OC i AC”, pod linkiem „Identyfikacja umowy OC na dzień”. - Dane te możemy sprawdzić w dowolnym momencie – wyjaśniają w Ministerstwie Cyfryzacji.

Przeglądarka prawdę powie

- Po wpisaniu w wyszukiwarce Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego numeru rejestracyjnego pojazdu otrzymamy natychmiast informacje o tym, czy pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC. W wyniku takiego sprawdzenia otrzymamy także numer polisy, markę samochodu, nazwę i adres zakładu ubezpieczającego. Do tej właśnie firmy powinniśmy skierować nasze żądanie o naprawę naszego samochodu wraz z oświadczeniem sprawcy stłuczki lub kolizji – tłumaczy Piotr Liwszic, specjalista ds. ochrony danych z ODO 24.

Dowód i polisa nadal obowiązkowe

Brak konieczności posiadania polisy OC i dowodu rejestracyjnego podczas kontroli nie oznacza, że wcale nie musimy ich mieć. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności, m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów oczywiście nadal mają obowiązek ubezpieczenia samochodów od odpowiedzialności cywilnej.

W czasie jazdy należy mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Po wejściu w życie nowych przepisów możemy spotkać się z pytaniem, kto przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).

Nadal musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~BKatarzyna (81.190. * .17) 02.10.2018 14:33

Problem jest jednak taki, że baza UFG nadal jest niekompletna. Może więc pokazać, że dane auto nie ma OC, mimo że tak naprawdę je ma.
Katarzyna
ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

~OECompensa (89.68. * .91) 01.10.2018 14:56

To z pewnością będzie ułatwiało podróżowanie, ale nie zmienia to faktu, że i tak warto myśleć o pełnym zakresie ubezpieczenia. Na pewno warto rozważyć dołączenie NNW do ubezpieczenia samochodu, bo dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci kierowcy i pasażerom odszkodowanie, gdy ucierpią w wypadku komunikacyjnym w Polsce i za granicą. Podobnie jest z assistance, które zapewnia przede wszystkim pomoc w momencie nieplanowanego unieruchomienia auta. Co do AC – ta polisa nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jej zakupem. AC pozwala na naprawę tych uszkodzeń auta, które powstały z winy jego właściciela lub zostały spowodowane przez niezależne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne (m.in. silny wiatr, obfite opady deszczu) czy atak wandali. Polisa AC umożliwia również otrzymanie rekompensaty w przypadku kradzieży samochodu. Warto wspomnieć, że assistance w razie wypadku dodajemy w Compensie gratis do ubezpieczenia AC.