Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ksiądz Jan Szywalski o Matce Bożej Różańcowej z Sudołu

- Dziś wydaje się to niemożliwe, by bez pomocy dźwigów i innych maszyn budowlanych, wystawić wielką budowlę w niecały rok - pisze o dziejach kościoła w Raciborzu-Sudole ks. Jan Szywalski.

Ksiądz Jan Szywalski o Matce Bożej Różańcowej z Sudołu
Stary i nowy kościół w Sudole

Sudół jest wizytówką Raciborza od strony południowej. Czech, czy inny gość zmierzający do naszego miasta mija herb Raciborza i wjeżdża do pierwszej jego dzielnicy, do Sudołu. Dzielnica zachowała dużo z wiejskiego charakteru. Widzimy zadbane domy, podwórza z maszynami rolniczymi i górujący nad miejscowością parafialny kościół o jasnych ścianach i złoconym czubku wieży. Dom Boży nosi tytuł Matki Bożej Różańcowej, jedyny o tej nazwie na raciborskiej ziemi. Odpust ma 7 października.

Miejscowość

Sudół jest dzielnicą miasta dopiero od 1978 r., przedtem była samodzielną miejscowością gminy Krzanowice.

Słowo Sudół jest prawdopodobnie uproszczeniem pierwotnej nazwy „Suchodół”. Można przypuszczać, że były tu suche tereny w odróżnieniu od pobliskiej Studziennej. Inni wyprowadzają nazwę od „suchego Padołu”, a więc od spływu zbierającego wody deszczowe, który był przeważnie suchy. Ów „Padół” jest częściowo skanalizowany, schowany pod ziemią i wychodzi dopiero na powierzchnię na ul. Topolowej. Niemiecka nazwa wioski brzmiała Sudoll, a w latach 1936 –1945 przekształcono ją na Trachkirch.

Pierwsza wzmianka o Sudole pochodzi z 1335 r. Wtedy biskup wrocławski Nanker podarował siostrom dominikankom w Raciborzu dziesięcinę z pól suchodolskich.

Warto przytoczyć dla porównania dane o miejscowości z międzywojennych czasów, dokładnie z r. 1929 r., aby je porównać z obecnymi. Wtedy Sudół liczył 842 mieszkańców, miał 98 koni, 265 sztuk bydła i 29 uli pszczelich. Jak czasy się zmieniły!

Kościelnie Sudół podlegał do 1889 r. bieńkowickiej parafii. Jednak już 1771 r. istniała tu kaplica św. Mikołaja. Stopniowo ją później rozbudowano tak, że w latach 1802 – 1804 powstał kościółek pod wezwaniem Zaślubin NMP. Duszpasterz z Bieńkowic był zobowiązany przyjeżdżać tu 12 razy w roku odprawić mszę św. W inne niedziele mieszkańcy Sudołu pielgrzymowali do Bieńkowic.

Wkrótce zaczęły się kłopoty: kościółek był zbudowany przy rowie; gdy padały deszcze lub nastały roztopy, kościół stał w wodzie, mury były mokre i niszczały. Okazał się wnet za mały dla rosnącej liczby mieszkańców.

W drugiej połowie XIX w. zrodziła się myśl budowy większego kościoła oraz plebanii. Ludzie chcieli mieć swojego duszpasterza i parafię.

Powstanie parafii w Sudole

Nie duchowni byli kiedyś inicjatorami nowych parafii, ale wola ludzi; księża często byli przeciwni. Proboszcz z Bieńkowic nie chciał utracić cząstki parafii jaką był Sudół. Wobec biskupa wrocławskiego argumentował, że odległość ze Sudołu do Bieńkowic nie jest duża, że dochody ewentualnego proboszcza będą niewystarczające.

Kuria biskupia we Wrocławiu uznała Sudół jako samodzielną parafię w 1889 r. Na początku duszpasterzował tu ksiądz Ryszard Barnert, kapłan na urlopie zdrowotnym, ale już w 1890 został mianowany proboszczem przez biskupa wrocławskiego ks. August Haack.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].