Pierwsza przysięga wojskowa śląskich terytorialsów
73 żołnierzy ochotników złożyło w niedzielę, 7 października w Katowicach przysięgę i zasiliło szeregi 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To pierwsza przysięga w historii tej brygady.
Ochotnicy, którzy złożyli w niedzielę przysięgę, przeszli wcześniej intensywne szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę” w 131. batalionie lekkiej piechoty w Gliwicach. Pod okiem doświadczonych instruktorów zdobyli podstawowe umiejętności z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej.
„Szesnastka” to wstęp do trzyletniego cyklu szkoleniowego, który obejmuje szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające, które będą prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych. Po trzech latach i zaliczeniu w sumie ponad 124 dni szkoleniowych żołnierze zyskują status gotowości bojowej. Warto dodać, że szkolenia odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy też naukę, ze służbą wojskową.
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w styczniu br., dowództwo brygady znajduje się w Katowicach na ul. Francuskiej 30. Sformowany jest 131. batalion lekkiej piechoty z siedzibą w Gliwicach, który realizuje swoje zadania w tym prowadzenie szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla kandydatów na żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Stałym rejonem odpowiedzialności operacyjnej brygady jest województwo śląskie i w tym obszarze administracyjnym docelowo powstaną kolejne bataliony lekkiej piechoty z siedzibami w: Częstochowie, Kuźni Raciborskiej oraz Cieszynie.
Aktualnie realizowany jest proces pozyskiwania kandydatów do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej, który jest procesem ciągłym. W zakresie szkoleniowym brygada skupia główny wysiłek na przygotowaniach do kolejnych szkoleń żołnierzy powoływanych.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie wojny żołnierze tej formacji będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę przodującą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.
Obecnie w WOT służbę pełni ponad 14 tys. żołnierzy, w tym 11,8 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. mapa drogowa budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.
Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.
Źródło: 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej