Studencie! Pilnuj terminów, by nie stracić renty rodzinnej
Do końca października studenci pobierający rentę rodzinną powinni złożyć w ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Świadczenie zostanie wypłacone na czas, gdy student złoży dokumenty odpowiednio wcześniej. Jeśli dokumenty dostarczy pod koniec października – dostanie jeszcze rentę za październik. Gdy jednak spóźni się z wnioskiem o cały miesiąc i złoży go dopiero w listopadzie, wtedy rentę rodzinną za październik straci.
Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16. roku życia. Jednak ze świadczenia może skorzystać także starsza młodzież, pod warunkiem, że dalej się uczy, jednak nie dłużej niż do 25. roku życia. I tutaj też następuje wyjątek, bo jeśli urodziny studenta przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego. ZUS wypłaca rentę rodzinną studentom na okres roku akademickiego, który obejmuje również wakacje. Świadczenie wypłacana jest więc od października do końca września.
Edukację potwierdzają zaświadczenia ze szkoły lub uczelni. Zwykle są wydawane na rok albo na programowy czas nauki. Jeżeli uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki, na przykład 4-letni, 2-letni, to w takim przypadku ZUS wypłaca rentę przez cały ten okres, kontrolując jednak czy nauka jest rzeczywiście kontynuowana.
Przerwałeś naukę - poinformuj ZUS
Student musi poinformować ZUS, że przerwał lub zakończył naukę. Jeśli tego nie zrobi, czekają go przykre konsekwencje, bo nadpłaconą nienależną rentę rodzinną trzeba zwrócić wraz z odsetkami.
Gdy studiujesz i pracujesz
Dorabiający studenci, którzy pobierają rentę, muszą informować ZUS o swoich przychodach. Jeśli osiągną przychód 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, świadczenie zostanie zmniejszone. ZUS całkowicie zawiesi ich wypłatę, gdy zarobki są wyższe niż 130% przeciętnego wynagrodzenia.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Student, który pobiera rentę rodzinną, musi zawiadamiać ZUS między innymi o:
- o wysokości przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowym – w terminie do końca lutego kolejnego roku,
- zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego,
- pobieraniu renty z innego tytułu – przyznanej przez inny organ rentowy, bądź renty socjalnej.
źródło: ZUS.