Siódemka Nowin. Grzegorz Niestrój odpowiada na 7 pytań o przyszłość Kornowaca
Zwróciliśmy się do wszystkich 12 kandydatów na włodarzy gmin powiatu z pytaniami o wybrane zagadnienia z przyszłego kierowania samorządem. Niestety nie wszyscy zdecydowali się odpowiedzieć. Publikujemy wypowiedzi wójta Kornowaca Grzegorza Niestroja.
1. Kwestia skanalizowania gminy – jak sprawić by wieś znalazła się w XXI wieku? Do dziś opróżniane są szamba, a unijne przepisy są coraz bardziej restrykcyjne dla gmin, które nie mają uregulowanej gospodarki kanalizacyjnej. Kiedy i w jaki sposób gmina zostanie skanalizowana?
Do tej pory udało się w 80% skanalizować Kobylę. Obecnie trwa inwestycja, warta 35 milionów zł, związana z budową kanalizacji w sołectwach Kornowac i Pogrzebień. Planowane zakończenie robót – rok 2021. Następnym etapem będzie projektowanie i budowa sieci kanalizacyjnej w sołectwach Łańce i Rzuchów.
2. Problem smogu nasilający się w okresie grzewczym – jakie działania może Pana/Pani zdaniem podjąć gmina na swoim obszarze, poza promowaniem rządowego programu „Czyste powietrze”? Co Pani/Pan sądzi o najnowszym pomyśle z Raciborza: strefa bez węgla w piecach, wdrażanym stopniowo przez samorząd?
Gmina Kornowac w latach 2018–2020 będzie udzielać dotacji do wymiany starego źródła ciepła. Planujemy dofinansować wymianę 105 kotłów węglowych, spełniających wymogi klasy 5 wg kryteriów zawartych w normie PN EN303–5:2012 oraz 15 kotłów na gaz. Ponadto gmina złożyła wniosek „Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych” w ramach RPO Województwa Śląskiego. W ramach tego projektu zostaną pozyskane dla mieszkańców gminy Kornowac m.in. pompy ciepła, fotowoltaika oraz solary. W ostatniej kadencji udało się pozyskać środki na projekt „Gmina Naturalnie Słoneczna”. W ramach projektu zamontowano 452 szt. instalacji solarnych na budynkach jednorodzinnych. Wartość projektu wyniosła ok. 5 mln. zł.
3. Wieś chwaląca się nową fabryką czy też wieś sielska – anielska – do czego Pani/Pana zdaniem ma dążyć gmina: do modelu pietrowickiego gdzie nowy, wielki inwestor zmienia wiejską okolicę w park przemysłowy czy do takiego, który zapewnia spokój mieszkańcom, którzy znaleźli w pozamiejskiej okolicy miejsce wypoczynku po pracy, do której dojeżdżają w miastach?
Chciałbym, ze względu na położenie naszej gminy, by zachowała ona swój wyjątkowy charakter jednej z najczystszych gmin województwa śląskiego. Niemniej wspomagamy drobne przedsiębiorstwa. A z budową drogi Racibórz – Pszczyna wiążemy nadzieje, że na węźle w miejscowości Rzuchów powiększy się strefa przeznaczona na działalność gospodarczą.
4. Proszę wymienić trzy najpilniejsze inwestycje drogowe, których potrzebuje Państwa gmina w ciągu najbliższych 5 lat. Jaki jest pomysł na ich sfinansowanie?
Powstanie drogi regionalnej Racibórz – Pszczyna, gruntowny remont drogi wojewódzkiej 935, poprawa jakości dróg gminnych – środki krajowe i unijne.
5. Jak można unowocześnić jednostki OSP z obszaru gminy – które i czym (chodzi nam o szanse na nowe lub nowsze wozy bojowe)?
Obecnie nasze straże posiadają wozy bojowe, które zostały zakupione w miarę naszych możliwości finansowych. W przypadku, gdyby pokazały się jakieś programy, które pozwolą zakupić nowy sprzęt wraz z dofinansowaniem z zewnątrz, to na pewno będziemy startować w takim projekcie.
6. Aktualna sieć oświatowa w gminie – czy Pani/Pan widzi potrzebę zmian w niej, wprowadzenia oszczędności? Jeśli tak, to w jaki sposób i gdzie?
W roku 2017 sieć szkół w naszej Gminie została dostosowana do wymogów reformy oświaty wprowadzonej przez PIS. Na obecną chwilę nie widzimy zagrożenia w funkcjonowaniu oświaty w gminie Kornowac.
7. Proszę wymienić jeden ważny dla gminy problem – spoza wymienionego przez nas zakresu. W jaki sposób chce go Pani/Pan rozwiązać?
Na dzień dzisiejszy największym problemem wydaje się stan drogi wojewódzkiej nr 935.
Ludzie
Wójt gminy Kornowac.