Przedwyborczy sprawdzian Nowin Wodzisławskich (Marklowice)
Każdemu kandydatowi na wójta, burmistrza, prezydenta w powiecie wodzisławskim zadaliśmy trzy pytania, dotyczące problemów, sposobów ich rozwiązania i najważniejszych priorytetów, którymi zamierzają się w nadchodzącej kadencji zająć. Dzięki temu czytelnik sam może ocenić, do którego kandydata mu najbliżej w kwestiach dotyczących jego gminy czy miasta. Może też porównać, który kandydat ma ciekawsze, a może bardziej realne propozycje. Każdy kandydat miał taką samą, ściśle określoną ilość miejsca na udzielenie odpowiedzi i od niego zależało czy ją wykorzystał. Odpowiedzi zamieściliśmy zgodnie z pozycjami kandydatów na listach Państwowej Komisji Wyborczej. Życzymy owocnej lektury! W szóstym odcinku prezentujemy Marklowice.
Pytania:
1. Proszę zdefiniować najważniejszy problem z jakim boryka się gmina/miasto.
2. Proszę wskazać, w jaki sposób, po wyborze na urząd, kandydat zamierza rozwiązać ten problem?
3. Proszę opisać priorytety, które kandydat będzie chciał zrealizować w trakcie kadencji.
Marklowice
1. Wobec dobrego, dotychczasowego stanu zainwestowania w Marklowicach w infrastrukturę oświatową, drogową, kanalizacyjną oraz rekreacyjną, dobry stan oświetlenia dróg, aktualnie największym problemem jest smog – czyli ogromne zanieczyszczenie powietrza spowodowane niską emisją, w której największym emitentem na terenie naszej gminy są indywidualne paleniska starej generacji. Niska emisja jest równocześnie poważnym problemem o charakterze zdrowotnym.
2. Zdecydowane działania w celu poprawy jakości powietrza zostały podjęte już w tej kadencji, kiedy to w sposób zdecydowany, zgodnie z opracowanym programem pomogliśmy naszym mieszkańcom wymienić prawie 400 kotłów grzewczych. Oznacza to wymianę niemalże co 3-go źródła grzewczego na terenie gminy. Zapowiadaliśmy w 2017 r. na spotkaniach z mieszkańcami, iż w najbliższym czasie jesteśmy gotowi sfinansować wymianę do 500 źródeł grzewczych. Wspomagamy również mieszkańców, którzy od dawna stosowali ogrzewanie gazowe.
3. Najważniejsze priorytety: eliminacja niskiej emisji, rozwój kanalizacji, utrzymanie wysokich dotacji dla funkcjonujących w gminie organizacji społecznych i pozarządowych, podnoszenie poziomu kształcenia w placówkach oświatowych oraz poszerzanie oferty dydaktyczno–sportowej dla młodzieży szkolnej, wdrożenie całorocznego programu nauki pływania dla dzieci w klasach od I do III w szkołach podstawowych, całkowite zwolnienie z opłat w przedszkolu dzieci z rodzin o najsłabszych dochodach oraz wszystkich rodziców, którzy korzystają z opieki przedszkolnej również dla drugiego i kolejnego dziecka, utrzymanie ulg podatkowych dla małych przedsiębiorców (do 350 m2) oraz podatku tzw. 1 grosz od 1 metra kw. dla budynków indywidualnych, rozwijanie programów profilaktyki zdrowotnej, po konsultacjach z mieszkańcami utworzenie żłobka lub klubu dziecięcego w ramach programu rządowego „Maluch +”, kontynuacja dofinansowania pobytu dzieci na półkoloniach i organizacja ferii zimowych, kontynuacja modernizacji sieci dróg gminnych.
1. Najważniejszym problemem dzisiejszych Marklowic jest pogodzenie eksploatacji górniczej z której budżet gminy czerpie korzyści finansowe, z komfortem życia mieszkańców Naszej gminy. Odnoszę wrażenie, że do tej pory mieszkańcy byli zostawieni sami z tym problemem. Muszą borykać się z coraz bardziej dokuczliwymi wstrząsami oraz skomplikowanymi i w wielu punktach niezrozumiałymi procedurami likwidacji szkód w PGG.
2. Jest to problem który można rozwiązać w dwojaki sposób: zostawić z tym mieszkańców samych, jak to miało miejsce do tej pory lub według mojej koncepcji współpracować jako Gmina we wspólnym rozwiązywaniu z mieszkańcami problemu wpływu eksploatacji górniczej. Dobrym pomysłem byłoby stworzenie Punktu Konsultacyjnego gdzie mieszkaniec otrzymałby wsparcie w kontaktach z przedsiębiorcą górniczym na poziomie wstępnych porad prawnych i możliwych sposobów uzyskania odszkodowania.
3. Priorytety jakie wyznaczyliśmy sobie na najbliższe 5 lat kadencji to stworzenie żłobka dla dzieci do lat 3, aktywizację seniorów, pochylenie się nad problematyką osób niepełnosprawnych poprzez współpracę z ich rodzicami i opiekunami, wprowadzenie budżetu obywatelskiego, zmiana struktury organizacyjnej Urzędu Gminy w celu efektywniejszego działania, utworzenia punktu konsultacyjnego dla sprawniejszego załatwienia spraw przez mieszkańców, walka z niską emisją, dalsza kanalizacja gminy, skuteczne pozyskiwanie inwestorów, całkowicie bezpłatny wstęp na Słoneczną Wyspę dla mieszkańców, zwiększenie dofinansowania dla Naszych Stowarzyszeń oraz zagospodarowanie placu za Urzędem Gminy. Chcemy też odświeżyć formułę plenerowych imprez gminnych, ze wskazaniem na integrujące imprezy dzielnicowe. Oczywiście planujemy także inwestycje w infrastrukturę drogową, ale uważamy, że są to podstawowe zadania samorządu, którymi nie należy się chwalić. Dobre drogi po prostu należą się ludziom w sposób naturalny.
Ludzie
Wójt gminy Marklowice
Do trolla ~nick88: W wywiadzie obecny wójt przecież powiedział; "utworzenie żłobka lub klubu dziecięcego" - więc kocie nie ciep się o to w odniesieniu do kontrkandydata bo to niegrzeczne.
A szkody górnicze - to się jeszcze okaże.
A co do stylu zwracania sie do kandydata Wiesława Miki "panie Mika".. Chyba wiemy kto pisze :)
Jak to śpiewał Perfect: "trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść niepokonanym". 67 lat to czas na emeruture. Tyle lat rządzenia i nie znaleźć sobie następcy, chyba jakieś braki w zarządzaniu zasobami ludzkimi (albo rządza władzy?). A co do komentarza poniżej to widać, że atakuje urząd gminy albo wąska grupa fanatyków wojta tzw. "lajkersów facebookowych". Mówienie o gminie jako o swoim dziecku (które notabene jest już dawno pełnoletnie) jest również wielce nie na miejscu.
Panie Mika.... są dyżury w UG jeśli chodzi o szkody górnicze a imprezami się Pan nie wybijesz.... Wójtem Gminy Tadeusz Chrószcz!!! żłobek??? gdzie ???? chyba u Pana w domu hahaha
Nie wiem co oni tam wymienili bo aktualnie na mapie airly.eu mamy taki wynik:
Marklowice,Wiosny Ludów
Bardzo zła jakość powietrza!
Miało być jak njgdy a wyszło jak zawsze.
Smog trzyma się dzielnie
PM10 319 % 160 µg/m³
PM2.5 443 % 111 µg/m
Szkoda tych wydanych milionów na te piece węglowe.
NIGDY powtarzam NIGDY nie będzie czystego powietrza przy domowym spalaniu węgla chyćby był i X klasy.Nikt w europie nie pali w domu węglem!!!
Marklowice na kolejnych 10 lat utoną w smogu.