Siódemka Nowin. Julian Skwierczyński odpowiada na 7 pytań o przyszłość Nędzy
Kandydat na wójta gminy Nędza Julian Skwierczyński odpowiada na pytania Nowin o kanalizację, smog, rozwój gospodarczy gminy, inwestycje drogowe, modernizację OSP oraz oświatę. Te same pytania zadaliśmy wójt Annie Iskale, jednak do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
1. Kwestia skanalizowania gminy – jak sprawić by wieś znalazła się w XXI wieku? Do dziś opróżniane są szamba, a unijne przepisy są coraz bardziej restrykcyjne dla gmin, które nie mają uregulowanej gospodarki kanalizacyjnej. Kiedy i w jaki sposób gmina zostanie skanalizowana?
Julian Skwierczyński: Obecna wójt nie zrobiła w tym zakresie prawie nic. Symulowała, pozorowała, przesuwała inwestycję pod nazwą „Budowa kanalizacji’ w budżecie na kolejne lata i gmina Nędza jest najbardziej „zacofaną” w tym zakresie. Wyborcy pamiętają, jak w 2010 roku ekipa geodetów biegała po wsiach i rzekomo wykonywała ostateczne plany przebiegu sieci kanalizacyjnej. Ja nie będę pozorował, będę chciał, jak najszybciej przyłączyć wszystkie domostwa do istniejących, okolicznych oczyszczalni.
2. Problem smogu nasilający się w okresie grzewczym – jakie działania może Pana/Pani zdaniem podjąć gmina na swoim obszarze, poza promowaniem rządowego programu „Czyste powietrze”? Co Pani/Pan sądzi o najnowszym pomyśle z Raciborza: strefa bez węgla w piecach, wdrażanym stopniowo przez samorząd?
Julian Skwierczyński: W szerszym zakresie dofinansowanie z różnych funduszy do termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła. Takie możliwości daje rządowy program „Czyste powietrze” – nie można o nim zapomnieć! Brałem udział w kilku konferencjach w tym zakresie i widzę niepowtarzalną szansę dla naszych mieszkańców. Jestem pewny, że uda mi się przekonać firmy do poprowadzenia instalacji gazowej przez gminę. Upatruję takie możliwości, współpracując z gminami Kuźnia Raciborska i Racibórz.
3. Wieś chwaląca się nową fabryką czy też wieś sielska – anielska – do czego Pani/Pana zdaniem ma dążyć gmina: do modelu pietrowickiego gdzie nowy, wielki inwestor zmienia wiejską okolicę w park przemysłowy czy do takiego, który zapewnia spokój mieszkańcom, którzy znaleźli w pozamiejskiej okolicy miejsce wypoczynku po pracy, do której dojeżdżają w miastach?
Julian Skwierczyński: Bez wątpienia wieś sielsko-anielska, ale bardzo mocne wsparcie dla małych rzemieślników, którzy też gwarantują miejsca pracy! W naszej gminie sprawdzają się małe, rodzinne zakłady. W niektórych przypadkach właściciele są już trzecim pokoleniem! Czy trzeba większej reklamy?
4. Proszę wymienić trzy najpilniejsze inwestycje drogowe, których potrzebuje Państwa gmina w ciągu najbliższych 5 lat. Jaki jest pomysł na ich sfinansowanie?
Julian Skwierczyński: Mniej byłoby do wymienienia inwestycji drogowych, które zostały w ostatnim czasie – za obecnej włodarz – zrobione. Właściwie wszystkie drogi na terenie gminy wymagają pilnych inwestycji. To, co udało się zrobić na terenie gminy, to osiągnięcia Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Katowicach. Środki pochodzić będą w znacznym stopniu z oszczędności własnych gminy, np. z ograniczenia zbędnych „etacików dla kolesiów”. Będę skuteczniej zabiegał o fundusze zewnętrzne.
5. Jak można unowocześnić jednostki OSP z obszaru gminy – które i czym (chodzi nam o szanse na nowe lub nowsze wozy bojowe)?
Julian Skwierczyński: Czym bardziej aktywne i skuteczne w działaniu jednostki OSP, tym więcej środków na usprzętowienie.
6. Aktualna sieć oświatowa w gminie – czy Pani/Pan widzi potrzebę zmian w niej, wprowadzenia oszczędności? Jeśli tak, to w jaki sposób i gdzie?
Julian Skwierczyński: Obecna sieć oświatowa jest niesprawiedliwa. Moim priorytetem nie będą molochy szkolne, niczym „beczki ze śledziami”, ale małe, ośmioklasowe, przyjazne uczniowi i współpracujące ze środowiskiem lokalnym szkoły (Górki Śl., Trójwioska).
7. Proszę wymienić jeden ważny dla gminy problem – spoza wymienionego przez nas zakresu. W jaki sposób chce go Pani/Pan rozwiązać?
Julian Skwierczyński: Lepsze skomunikowanie poszczególnych wsi z dużymi, sąsiednimi miastami.
Ludzie
Były radny gminy Nędza.