Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pawłów pod opieką św. Michała

Nad portalem pawłowskiego kościoła stoi św. Michał i broni go swoją tarczą. „Quis ut Deus” – Któż jak Bóg? Pawłów obchodził w niedzielę 30 września swój odpust, w tym roku w 110. rocznicę poświęcenia kościoła - pisze ks. Jan Szywalski.

Pawłów pod opieką św. Michała
Stary kościół w Pawłowie oraz nowy kościół, poświęcony w 1908 r.

Miejscowość

Pawłów jako miejscowość jest bardzo stara, wspomniana w 1305 r. w rejestrze należnych dziesięcin w księdze fundacji diecezji wrocławskiej. Występuje tam pod nazwą Paulow, w 1445 r. zaś jako Pawlow. Niemiecka nazwa brzmiała Pawlau, a w ostatnich latach przedwojennych Paulsgrund. Nazwa niewątpliwie ma związek z imieniem Paweł, choć nie wiadomo kim on kiedyś był. W związku z tym pewna anegdota:

Biskup Wycisk zadał kiedyś w Pawłowie podczas bierzmowania pytanie: „Koło Raciborza osiedlili się trzej apostołowie, którzy to są?” Nawet proboszcz był zakłopotany. A biskup: „Piotr (Pietrowice), Jan (Janowice) i Paweł (Pawłów)”. Istotnie, choć Janowice są obecnie połączone z Cyprzanowem.

Pawłów jest dziś małą wioską liczącą ok. 650 mieszkańców. W 1938 r. liczył 1.112.

Warto przy okazji przypatrzeć się wynikom plebiscytu narodowego z 1921 r. Za przynależnością Górnego Śląska do Niemiec głosowało 60%, za Polską głosowało tylko 40%, mimo, że 90% mieszkańców rozmawiało w domu po polsku. Frekwencja na plebiscycie wynosiła 98% uprawnionych do głosowania. Dyskusja przed nim była bardzo gorąca...

Stary kościół

Kościelnie Pawłów należał do parafii św. Mikołaja na Starej Wsi. Daleko mieli Pawłowi

czanie do Kościoła! Jednak o kościele w Pawłowie wspominają już kroniki z 1659 r. Była to drewniana budowla długości ok. 15 m o podłodze z ubitej gliny. Raz w miesiącu, w trzecią niedzielę, dojeżdżali tu księża ze Starej Wsi; oprócz tego w drugie święta Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy i Zielonych Świąt.

W 1723 r. starowiejski proboszcz F. Klentzka postanowił wybudować murowany kościół Matki Bożej, a dotychczasowy drewniany rozebrać i przenieść do Pawłowa. Tak się też stało. Przy czynnej pomocy parafian Pawłowa, belkę po belce przetransportowano do Pawłowa i tam złożono kościół na nowo. Miał służyć przez prawie dwa wieki.

W 1835 r. Pawłów stał się samodzielną parafią. Uzasadnieniem była daleka odległość od Starej Wsi, uciążliwa przy odwiedzaniu chorych, albo chrzcinach; poza tym – argumentowano – mężczyźni po drodze „wstępują do gospody gdzie pozostają do nocy. Wybuchają też pożary, gdyż nie ma podrosłych w domu”. Pierwszym proboszczem był ks. Jan Wittek, wprowadzony w urząd 1 marca 1841 r.

Z czasem ten drewniany kościół też wymagał odnowy, wszak miał przynajmniej 300 lat, nieśmiało zaczęto mówić o murowanym domu Bożym.

W marcu 1904 r. wprowadzono proboszcza Franciszka Hajduka. W czerwcu 1907 r. nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod nową świątynię, a już po 16 miesiącach 25 października 1908 r. dziekan raciborski Wilhelm Pfleger mógł dokonać jej poświęcenia.

Uroczysta konsekracja odbyła się dopiero w 1916 r. przez sufragana wrocławskiego bpa Augustyna. Było to już za czasów ks. proboszcza Antoniego Wodarza.

Proboszczowie

Ograniczę się do ostatnich duszpasterzy z Pawłowa, znanych mi zresztą osobiście. Pawłów bowiem należał do dekanatu raciborskiego aż do 1992 r. dlatego tutejsi księża byli mi bliscy. Każdy z nich był indywidualnością, każdy z nich odznaczał się czymś szczególnym.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].