Pies terapeuta. O dogoterapii w Klubie Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu
Gościem październikowego Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu była Jarosława Kolorz, wielka miłośniczka psów i dogoterapii, która na spotkanie przyprowadziła swoje czworonożne podopieczne.
Dogoterapia jest formą terapii kontaktowej z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów. Może być stosowana u osób z różnymi schorzeniami, przynosząc doskonałe efekty. Jest adresowana zarówno do dzieci, osób dorosłych, jak i starszych. Na spotkaniu w bibliotece Jarosława Kolorz, na co dzień nauczyciel pobliskiej szkoły podstawowej a prywatnie pasjonatka psów, opowiedziała jak dbać o czworonogów, czym najlepiej karmić i jak trenować. Podkreśliła, że trenowanie psów wymaga ogromu pracy, czasu i cierpliwości. Nagrodą są oczywiście konkretne umiejętności, którymi może się pochwalić pies, ale także trofea czy certyfikaty dla opiekuna.
Pies terapeuta powinien odznaczać się uważnością, cierpliwością i łagodnością, ale przede wszystkim powinien być zadowolony i szczęśliwy z tego, co robi. Żywym dowodem były obecne na spotkaniu podopieczne pani Kolorz: suczka Mejka i jej młodsza siostrzyczka Nala, które chętnie pochwaliły się swoimi niezwykłymi umiejętnościami.
- Kolejne spotkanie odbędzie się 6 listopada o godz. 16.30. Gościem Klubu będzie Robert Urbanowski z Midraszowego Teatru Żydowskiego z wykładem „Narodziny i śmierć w kulturze żydowskiej” – zapowiada Magdalena Pordzik-Paskuda z MiPBP w Raciborzu.