Krew w więzieniu
9 listopada przy Zakładzie Karnym w Raciborzu zorganizowano zbiórkę krwi.
- Inicjatywa doskonale wpisuje się w założenia akcji krwiodawstwa, zorganizowanej przez samych więźniów, w której wzięli udział funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej z kilkudziesięciu jednostek penitencjarnych w całym kraju. Początkowo zakładano, że uda się uzbierać 100 litrów krwi na 100-lecie Niepodległej, ale ludzie z naszej służby są niesamowici. Dotychczas oddali prawie trzy razy więcej niż się spodziewano – cieszy się Piotr Król, rzecznik prasowy ZK w Raciborzu, dodając, że „tego typu zachowania nie tylko kreują pozytywny wizerunek Służby Więziennej, ale przede wszystkim stanowią realny wkład w ratowanie życia ludzkiego”.
Nasza Krew – Nasza Ojczyzna
Od połowy października do 21 grudnia prowadzona jest równolegle ogólnopolska akcja honorowego krwiodawstwa służb mundurowych „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”. W jednostkach penitencjarnych w całej Polsce organizowane są akcje oddawania krwi. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem w SW objął Dyrektor Generalny Służby Więziennej.
- W tym roku obchody mają szczególny wymiar, ponieważ przypadają w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także są połączone z obchodami 100-lecia więziennictwa w niepodległej Polsce – komentuje Piotr Król.
Zawsze gotowi nieść pomoc
- Służba Więzienna wspiera ideę honorowego krwiodawstwa z wielu względów, m.in. dlatego, że życie krwiodawców jest przykładem bezinteresownego poświęcenia dla dobra drugiego człowieka i jednocześnie dowodem na to, że wieloletnie i regularne oddawanie krwi jest bezpieczne, a jeśli uzależnia to tylko od czynienia dobra. Funkcjonariusze naszej formacji regularnie zgłaszają się do punktów krwiodawstwa. Oddawanie krwi jest najwspanialszym darem, gestem o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. Darem, który ratuje zdrowie i życie. Udział raciborskich funkcjonariuszy w tego typu przedsięwzięciach staje się już powoli tradycją - podsumowuje rzecznik prasowy.
źródło: Zakład Karny w Raciborzu, opr. (mad).