Uczniowie z Raciborza zorganizowali na Teneryfie Dzień Polski [ZDJĘCIA]
Polskie specjały na kanaryjskim stole – relacja uczniów CKZiU nr 1 w Raciborzu z Dnia Polskiego na Teneryfie.
Uczniowie CKZiU nr 1 przebywali na praktykach zawodowych na jednej z Wysp Kanaryjskich – Teneryfie. Tradycją wyjazdów na praktyki zagraniczne Erasmus+ stała się organizacja Dnia Polskiego. Jest to okazja do pokazania i promowania polskiej kultury poprzez kuchnię w krajach, w których odbywają się nasze praktyki. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, uroczystość w tym roku była szczególnie ważna.
Tym razem degustacja polskich potraw odbyła się w dwóch kanaryjskich hotelach: Catalonia Punta del Rey i Puerto de la Cruz. W ostatnich dniach naszego pobytu zaczęliśmy przygotowywać się do tego wydarzenia. Zaprosiliśmy kucharzy i kelnerów, którzy byli mile zaskoczeni i z chęcią zgodzili się przyjść – byli bardzo ciekawi polskich specjałów. Dzień rozpoczęliśmy od dekoracji sali w barwach biało-czerwonych i przygotowywania pierogów w kuchni hotelowej. My także specjalnie na tę okazję przybraliśmy barwy narodowe.
Wieczór rozpoczęliśmy od podziękowań za wspólną pracę i wspaniałą atmosferę. Podziękowania napisaliśmy w języku hiszpańskim – chcieliśmy pokazać, że nauczyliśmy się nie tylko gotowania potraw kanaryjskich, ale także kilku słów w języku hiszpańskim.
Na stołach królowały pierogi z mięsem, oscypki, kabanosy, ogórki kiszone i pasztety. Gościom najbardziej smakowały pierogi, kabanosy i kiełbasy podsuszane, które Naszym gościom bardzo smakowały. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z polską kuchnią i byli mile zaskoczeni jej różnorodnością.
Atmosfera była gorąca i serdeczna, przydały się również farby do twarzy - na policzkach naszych hiszpańskich przyjaciół pojawiły się biało - czerwone flagi. Pożegnaniom, uściskom i zaproszeniom nie było końca. Wielu z nas płakało, ponieważ zdążyliśmy się zaprzyjaźnić i ciężko było nam się rozstawać.
Wieczór minął szybko, tak jak cały nasz pobyt, ale jesteśmy pewni, że zawsze będziemy go wspominać z łezką w oku i być może opowiadać o nim naszym wnukom.
Relację spisały M. Bajsarowicz-Placek i A. Czerwińska – nauczycielki przedmiotów zawodowych w CKZiU nr 1.
źródło: CKZiU nr 1 w Raciborzu
Praktyki realizowane były w ramach projektu „Mobilni i kreatywni na europejskim rynku pracy” i współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).