Rybnik ma dodatkowe pieniądze na wymianę kopciuchów
Na ostatniej sesji rady miasta radni przegłosowali uchylenie regulaminu dopłat do wymiany pieców i termomodernizacji dla indywidualnych mieszkańców. Pieniądze przeznaczone na ten cel wesprą mieszkańców budynków komunalnych. Mieszkańcy domów jednorodzinnych będą mogli skorzystać z rządowego programu „Czyste Powietrze”.
- Traktuję problem niskiej emisji w Rybniku bardzo poważnie, dlatego decyduję o wydawanych środkach na ten cel w sposób odpowiedzialny. Do tej pory mieszkańcy podejmujący wysiłek wymiany kopciuchów na ekologiczne rozwiązania mogli liczyć jedynie na wsparcie samorządu – mówi Piotr Kuczera prezydent Rybnika - Kilka tygodni temu ruszyło wsparcie finansowe na ten cel na poziomie rządowym, o co zresztą samorządy apelowały od lat. Działa program „Czyste powietrze” i w ramach tego programu rybniczanie mogą liczyć na pomoc finansową. Dlatego środki finansowe, które były przeznaczone w budżecie na indywidulane dotacje zdecydowałem się przeznaczyć na wymianę kopciuchów w budynkach należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz innych wielorodzinnych - wyjaśnia prezydent.
Przypomnijmy, że od trzech lat miasto dofinansowywało wymianę kotłów u indywidulanych odbiorców według nowych zasad, wspierane były tylko rozwiązania najbardziej ekologiczne w zakresie wymiany źródła ogrzewania oraz termomodernizacji. W tym czasie wydano na ten cel prawie 17 mln złotych, wymieniono 1316 kopciuchów na ekologiczne źródła ogrzewania takie jak: pompy ciepła, podłączenia do sieci gazowej, ciepłowniczej, kotły węglowe piątej klasy i inne. Warto zaznaczyć, że nie zakończyło się jeszcze rozliczanie dotacji z 2018 roku, co oznacza, że liczba zlikwidowanych starych pieców, wzrośnie w ostatecznym rozliczeniu.
Wygaszenie dotychczasowego regulaminu dopłat do ekologicznych inwestycji dla indywidualnych mieszkańców oznacza, że 4 mln złotych z budżetu miasta zostanie przeznaczonych na wymianę źródeł ogrzewania i termomodernizacje w budynkach komunalnych. 1 milion złotych ze środków przeznaczonych na dotacje zostanie przeznaczonych na wsparcie działań ekologicznych podejmowanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Natomiast indywidualni mieszkańcy domków jednorodzinnych będą mogli korzystać z dotacji z rządowego programu „Czyste powietrze”.
- Zwracam uwagę na to, że cel, czyli zmniejszenie niskiej emisji, pozostaje wciąż taki sam, bo czym różni się wymiana stu pieców w indywidualnych domach od wymiany stu kopciuchów w budynkach komunalnych? Efekt ekologiczny jest ten sam! – komentuje prezydent Kuczera – Ze strony urzędu miasta deklaruję pełną współpracę ze stroną rządową w tym obszarze. Jestem otwarty na współdziałanie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który zajmuje się obsługą programu „Czyste powietrze”. Co więcej, pracownicy urzędu miasta w wydziale ekologii służą pomocą mieszkańcom, którzy potrzebują porady w wypisaniu wniosku o dotację w ramach tego programu. Z początkiem nowego roku planujemy uruchomienie dodatkowego punktu w ramach konkursu grantowego dla organizacji pozarządowych, którego pracownicy będą się zajmowali również obsługą tego programu by jak najszerzej umożliwić mieszkańcom skorzystanie z tego oferty – zapowiada prezydent.
Miasto Rybnik w swoich zasobach posiada 170 budynków ogrzewanych takich jak: szkoły, przedszkola, domy kultury, obiekty sportowe oraz inne jednostki miejskie. Spośród tych obiektów jeszcze 15 % ogrzewanych jest źródłami węglowymi (w tym 3 budynki kotłami klasy 5). Wymagana więc jeszcze będzie wymiana 13 % źródeł ogrzewania. W ciągu najbliższych dwóch lat ostanie budynki na liście oczekujących zostaną dostosowane do ekologicznych wymogów. Działania w podobnym zakresie prowadzi również miejska spółka Hossa, która spośród swoich nieruchomości ma jeszcze 40 % budynków wymagających dostosowania do ekologicznych wymogów. Aktualnie najważniejszym wyzwaniem dla miasta jest likwidacja złej jakości pieców w zasobach komunalnych miasta.
- Jeżeli chodzi o działania miasta, to przypominam, że w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa. Działanie tego prawa zobowiązuje miasto do wymiany źródeł ogrzewania w budynkach należących do gminy do roku 2021, jeżeli nie dotrzymamy terminu, będziemy jako miasto płacić kary za nie respektowanie tego prawa – mówi prezydent Kuczera – Moim celem jest przyspieszenie prac właśnie na mieniu komunalnym miasta, bo tu mamy największe zaległości. Ponad 60 % mieszkań komunalnych wciąż jest ogrzewanych starymi kopciuchami. Chciałbym pozbyć się tej niechlubnej wizytówki miasta w sposób kompleksowy, czyli doprowadzić do termomodernizacji i wymiany starych kopciuchów w budynkach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Mamy co robić, do zlikwidowania mamy 2192 starych węglowych pieców w 107 budynkach.
- Kompleksowy program termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania przygotowany przez ZGM z szansą na dofinansowanie ze środków europejskich, jest przygotowany w pierwszej kolejności dla dzielnicy Boguszowice Osiedle. Wyniki konkursów, w których startujemy o dofinansowanie mają się rozstrzygnąć w marcu przyszłego roku – mówi Artur Gliwicki dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej – Na obszarze Boguszowic mamy 61 budynków komunalnych o zwartej zabudowie, a jednocześnie dużą ilość złej jakości pieców, kolejne działania będą dotyczyły 24 budynków w dzielnicy Niedobczyce i 12 w dzielnicy Paruszowiec Piaski. Do tego należy dodać zabudowę rozproszoną. Cała inwestycja szacowana jest na ponad 146 mln złotych – podsumowuje dyrektor zakładu.
- Przestrzegam przed tanim populizmem typu: likwidacja dotacji. Te dotacje wciąż są, ale z innego źródła – podkreśla prezydent Kuczera.
(acz)
Ludzie
Prezydent Rybnika