Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza: pokaz odrestaurowanej wersji filmu z udziałem Olgierda Łukaszewicza już 4 grudnia w Kinie Bałtyk!

Zapraszamy na specjalny barbórkowy pokaz filmu Kazimierza Kutza oraz spotkanie z jego gwiazdą, Olgierdem Łukaszewiczem. Już 4 grudnia o godzinie 20.00 w Kinie Bałtyk w Raciborzu.

„Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza: pokaz odrestaurowanej wersji filmu z udziałem Olgierda Łukaszewicza już 4 grudnia w Kinie Bałtyk!
Kadr z odrestaurowanej wersji filmu Kazimierza Kutza "Sól ziemi czarnej", Studio Filmowe Kadr

W 1969 roku swoją premierę miał jeden z najbardziej ikonicznych filmów na temat Górnego Śląska, „Sól ziemi czarnej” w reżyserii Kazimierza Kutza. Niemal pół wieku później, gdy Śląsk wygląda już zupełnie inaczej a Ślązaków mówiących nienagannie swoim własnym językiem jest coraz mniej, chcielibyśmy podzielić się z Państwem po raz kolejny tym wyjątkowym filmem. Tym razem w cyfrowo odnowionej wersji, ze świetnie odrestaurowanym obrazem i dźwiękiem.

Z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem, będzie można porozmawiać już 4 grudnia o 20.00 w Kinie Bałtyk. Pokaz specjalny odbędzie się w ramach spotkań Klubu Konesera. Bilety na wydarzenie w cenie 17 złotych nabyć można w kasie Kina Bałtyk oraz przez internet, za pośrednictwem strony www.filmowa.net.

O filmie „Sól ziemi czarnej” ( z materiałów Filmoteki Śląskiej )

Nazywana poetycką balladą ludową „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza to historia walczącej w trzecim powstaniu śląskim, rodziny Basistów. Pod przywództwem najstarszego z braci Erwina (Jan Englert), rodzina wyrusza wspomóc powstańców w walkach. W trakcie zaciętego boju dochodzi do wielu niespodziewanych sytuacji: narodzin uczucia pomiędzy najmłodszym z braci, Gabryelem (Olgierd Łukaszewicz), a sanitariuszką niemiecką czy przybycia z pomocą porucznika artylerii (Daniel Olbrychski). „Sól ziemi czarnej” klarownie zarysowuje figury ludowych bohaterów oraz oprowadza widzów po śląskich pejzażach. Film wyróżniony został m.in. Nagrodą Państwową I stopnia za reżyserię (1970), a także Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Grenoble (1971).

Kwestiami organizacyjnymi związanymi z odrestaurowaniem filmu „Sól ziemi czarnej” zajęła się Instytucja Filmowa Silesia Film, do której należy m.in. Kino Bałtyk w Raciborzu. Za cyfrowe odrestaurowanie filmu odpowiedzialne zostało zaś Studio Filmowe Kadr. Koszty pokrycia rekonstrukcji filmu wyniosły blisko pół miliona złotych. 200 tysięcy złotych zostało uzyskane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Reszta budżetu została uzupełniona dzięki dotacjom z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Materiał zewnętrzny