Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pierwszy Zjazd Rodziny Hudków odbył się w Skrzyszowie. Uczestniczyły w nim... 182 osoby

182 osób wzięło udział w Zjeździe Rodziny Hudków, który 17 listopada odbył się w Skrzyszowie. Najpierw msza święta, która została odprawiona w kościele parafialnym pw. Michała Archanioła. Przy kościele, wszystkim uczestnikom mszy zrobiono wspólne zdjęcie. Następnie w skrzyszowskim Gościńcu Orła Białego została zaprezentowana każda z rodzin uczestniczących w spotkaniu.

Pierwszy Zjazd Rodziny Hudków odbył się w Skrzyszowie. Uczestniczyły w nim... 182 osoby
fot. Rafał Kalinowski

SKRZYSZÓW Członków rodu Hudek do Skrzyszowa zaprosił ks. Wiesław Hudek, pochodzący z Krostoszowic doktor teologii, muzykolog, poeta. To ksiądz-orkiestra z zacięciem badawczym. Zanim udało mu się zebrać w jednym miejscu Hudków i ich krewnych, to najpierw musiał opracować drzewo genealogiczne rodu. Sięgnął w nim końca XVIII w., oznaczając wszystkich członków rodu, z ich datami śmierci. - Wykonał tytaniczną pracę – nie krył podziwu, oglądający drzewo Marian Hudek, podróżnik i himalaista, zdobywca Mount Everestu, który pochodzi z sąsiedniego Podbucza. Z ks. Wiesławem łączy go nie tylko nazwisko, ale również to, że obaj są honorowymi obywatelami gminy Godów. Choć obaj noszą to samo nazwisko, to pochodzą z dwóch różnych linii rodu.

Organizatorem zjazdu był ks. Wiesław Hudek. Nie tylko opracował drzewo genealogiczne, ale wyniki swoich badań opisał również w książce, którą otrzymała każda z rodzin uczestniczących w zjeździe.

Z Radlina do Skrzyszowa

W swoich badaniach ks. Wiesław dotarł do Franza Hudka, który pochodził prawdopodobnie z Radlina, a na pewno 17 listopada 1807 r. wziął tam wziął ślub. Zlot odbył się więc dokładnie - co do dnia - w 211. rocznicę ślubu protoplasty rodu Hudków. - To nasz wspólny przodek, który miał też swoich rodziców, dziadków, więc można śmiało stwierdzić, że historia naszego rodu sięga co najmniej XVIII wieku – mówi ks. Wiesław. Jak tłumaczy, po pewnym czasie Franz przeprowadził się z żoną do Skrzyszowa. - Tu najpierw podnajmował od Jadwigi Pytlik z domu Kruczek majątek, a dwa lata przed swoją śmiercią, nabył go – opowiada. Jakim sposobem Franz trafił z Radlina do Skrzyszowa? Ks. Wiesław wysuwa hipotezę, że wraz z żoną musiał być uczestnikiem wodzisławskiej pielgrzymki do św. Wawrzyńca, podczas której Skrzyszów przypadł im do gustu na tyle, że postanowili się tu przenieść. Franz zmarł w wieku 45 lat, w 1829 r. Prawdopodobnie jedynym jego synem, który doczekał męskiego potomstwa był Tomasz, który zmarł w 1852 r., w wieku raptem 37 lat. Miał wówczas dwóch synów: 3-letniego Józefa, oraz rocznego Jana. Obaj w przeciwieństwie do ojca i dziadka, żyli długo, jak na owe czasy nawet bardzo długo, bo ponad 80 lat. - To ich potomkowie utworzyli dwie zasadnicze linie rodu Hudków – tłumaczy ks. Wiesław.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].