Powołanie zarządcy sukcesyjnego – zgłoś zarządcę online
Od 25 listopada 2018 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące zarządu sukcesyjnego. Nowa regulacja zapewnia ciągłość funkcjonowania firmy po śmierci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Zarządcę sukcesyjnego można powołać bezpłatnie przez Internet.
Dotychczas śmierć przedsiębiorcy powodowała, że kończył się byt prawny przedsiębiorstwa, budowanego często przez lata nakładem pracy przedsiębiorcy, jego rodziny i współpracowników. Dziedziczony był majątek, ale wygasało wiele kluczowych dla funkcjonowania firmy praw. Śmierć przedsiębiorcy oznaczała wygaśnięcie umów o pracę, jak również kontraktów handlowych, nie było możliwe posługiwanie się NIP-em zmarłego przedsiębiorcy. Wygasały także decyzje administracyjne, takie jak koncesje, licencje i zezwolenia, często niezbędne do prowadzenia działalności.
Teraz dzięki nowym przepisom przedsiębiorca może wyznaczyć zarządcę, który w jego imieniu będzie prowadził firmę, zapewniając jej ciągłość funkcjonowania aż do momentu przejęcia firmy przez spadkobierców przedsiębiorcy.
Ustanowienie zarządu sukcesyjnego
Powołanie zarządu sukcesyjnego wymaga zgłoszenia zarządcy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wpisu można dokonać przez Internet na stronie rejestru CEIDG. Oświadczenia o powołaniu zarządcy oraz o zgodzie na pełnienie tej funkcji nie trzeba dostarczać do urzędu ani załączać do formularza. We wniosku o wpis zarządcy sukcesyjnego należy jednak, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczyć, że stosowna zgoda została udzielona.
Szczegółowe informacje, niezbędne dokumenty oraz formularze można znaleźć w poradniku na portalu https://www.biznes.gov.pl/sukcesja.
Kto może zostać zarządcą sukcesyjnym?
Zarządcę sukcesyjnego wybiera właściciel firmy lub, po jego śmierci, mogą tego dokonać także spadkobiercy.
Tymczasowy sukcesor może prowadzić przedsiębiorstwo tylko przez dwa lata, ale w wyjątkowych przypadkach może pełnić swoją funkcję dłużej. Jeśli sąd wyrazi zgodę, zarządca będzie pełnił swoją rolę przez pięć lat lub do czasu rozstrzygnięcia spraw spadkowych.
Zarządcą sukcesyjnym może zostać każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, jeśli nie wydano jej zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Otrzymuje ona prawo prowadzenia przedsiębiorstwa, podejmowania decyzji i działań związanych z sądowymi i pozasądowymi sprawami firmy. W sprawach zwykłego zarządu działa za przyzwoleniem właścicieli przedsiębiorstwa, a w przypadku braku ich zgody konieczne jest zezwolenie sądu. Zarządca sukcesyjny może być tylko jeden, ale posiada on prawo do ustanowienia pełnomocnika.
Aktualne i rzetelne informacje na temat wszystkich spraw dotyczących prowadzenia firmy znajdziesz w serwisie Biznes.gov.pl.
Materiał zewnętrzny