Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szefowa komisji oświaty o drożejącej edukacji: w końcu nie podołamy wydatkom

Z nową przewodniczącą komisji oświaty i kultury rozmawialiśmy tuż po pierwszym posiedzeniu jej nowego składu. Zuzanna Tomaszewska (na zdj.) odniosła się do kwestii coraz wyższych wydatków w raciborskiej edukacji.

Szefowa komisji oświaty o drożejącej edukacji: w końcu nie podołamy wydatkom

– Obecne nakłady Miasta na raciborską oświatę sięgają więcej niż 100% ponad ministerialną subwencję oświatową. Objęła pani „tekę” szefowej komisji oświatowej i jak pani patrzy na tą sytuację z nowej pozycji, już nie z ław opozycji?

– Tę sytuację musimy wspólnie – komisja, prezydenci i wydział edukacji – przeanalizować. Po tym jak w listopadzie trzeba było z budżetu dołożyć kolejne 1,6 mln zł musimy coś zrobić z wydatkami na raciborską oświatę. Inaczej dojdziemy do momentu, że Miasto nie będzie w stanie podołać rosnącym nakładom na szkoły i przedszkola. Pracujemy nad projektem budżetu na nowy rok i na pewno dojdzie do dyskusji nad stanem oświaty. Znaleźć lekarstwo na ten problem nie jest proste, ten proces potrwa.

– Mówi pani o analizach, przyjrzeniu się i dyskusji, ale wszystko to musi prowadzić do „zaciskania pasa” jeśli dodaje pani, że Miasto w końcu nie podoła rosnącym nakładom.

– Nie możemy nie mówić sobie o tym, że trzeba będzie oszczędzać na oświacie. Jestem już po pierwszych, dość luźnych jeszcze rozmowach ze związkami zawodowymi i wynika z nich, że trzeba wypracować kompromis między potrzebami, a możliwościami.

– Z urzędu płynie jednak przekaz: oświata będzie drożeć, to słowa naczelnika Roberta Myśliwego z ostatniego wywiadu dla Nowin. W dodatku magistrat dysponuje danymi z Regionalnej Izby Obrachunkowej, analizą podającą, że oszczędności w raciborskiej oświacie można uzyskać niewielkie przy dużym ubytku w ofercie edukacyjnej dla dzieci.

– Żałuję, że wcześniej radni nie widzieli tych danych. Chętnie się z nimi zapoznam. Sama zaczęłabym od postawienia pytania czy obecna sieć placówek jest optymalna dla możliwości takiego miasta jak Racibórz. Szkoły dzielnicowe uważam za bardzo wartościowe, bo mają nie tylko funkcję edukacyjną, ale i kulturotwórczą, integrującą. Są bardziej przyjazne dzieciom niż wielkie placówki, które są w centrum. Zdaję sobie sprawę, że to tylko powierzchowne spojrzenie na sytuację i na konkretne oceny przyjdzie czas gdy poznamy wszystkie szczegóły.

– Czy przewiduje pani możliwość wystąpienia naczelnika Myśliwego na forum komisji oświaty, by przedstawił radnym rodzaj raportu z działań w sferze oświaty z minionych czterech lat jego zarządzania?

– Nie wiem jeszcze czy zostanie zastosowana akurat taka formuła, ale chcę, aby komisja miała możliwość porównania liczby szkół, oddziałów, nauczycieli, dzieci z okresem sprzed reformy oświaty i uzyskania informacji o zwiększeniach, które doprowadziły do wzrostu wydatków. Interesuje mnie co powoduje rosnące nakłady. Widzę w takich wyjaśnieniach rolę także dla pana naczelnika, to naturalne. On musi posiadać stosowną wiedzę. Sama komisja nie rozstrzygnie wszystkich problemów oświatowych, ale wiedza na te tematy jest konieczna.

– Zostawmy problemy oświaty, pozwoli pani, że zapytam o pomysł z pierwszego posiedzenia pani komisji. Marzy się pani taki roczny program imprez w mieście, żeby nie nakładały się w kalendarzu. W minionych latach było to częstym zjawiskiem.

– Niektóre z nich mogą się nakładać, bo są adresowane do różnych grup odbiorców, np młodzieży czy fanów muzyki klasycznej. Celem numer jeden obliczonym na poprawę w działce kulturalnej jest mocniejsza informacja skierowana do raciborzan o zbliżających się imprezach. Nawet jeden plakat w miesiącu z takim kulturalnym rozkładem jazdy będzie wartością. Urząd byłby jego wydawcą, ale wydarzenie mógłby zgłosić tam każdy. Tak będziemy mogli wyjść naprzeciw potrzebom stowarzyszeń aktywnych w kulturze. Jasny przekaz, widoczny na mieście, np. na przystankach autobusowych czy betonowych słupach. Nad tym zamierzam pracować, nad współpracą stowarzyszeń i organizacji z urzędem miasta.

Pytał Mariusz Weidner

Ludzie

Zuzanna Tomaszewska

Była radna Miasta Racibórz

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~JESToptymizm (94.254. * .138) 25.12.2018 08:37
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Brawo Pani Zuzanno! Te "dolne" komentarze nadają się do kosza. W poprzedniej kadencji była Pani w opozycji a wiemy jak wyglądała współpraca z tymi którzy wtedy byli u władzy. Obecny naczelnik na szczęście jest tylko do marca...uffff!

~colgate (83.10. * .158) 24.12.2018 22:40

najważniejsze ,ze uśmiech jak reklama pasty do zębów na buzi zuzi ..
dzban dzbana dzbanem pogania

erwin 23.12.2018 18:34

szkoły dzielnicowe generują największe koszty. Bardzo mało liczne klasy. Dzieci z centrum mają jeździć na dzielnice do szkół? Pseudo reforma pis spowodowała, że małe 6 klasowe szkoły podstawowe stały się jeszcze mniejszymi szkołami 8 klasowymi. Gimnazja w Raciborzu (w każdej gminie) przyjmowały uczniów z dzielnic, nawet okolicznych gmin i miały pełne obłożenie i koszty ich utrzymania były bardzo niskie w stosunku do szkół podstawowych. Nie wspomnę o szkołach ponadpodstawowych, podwójny rocznik, szkoły branżowe (zawodówki) czekają. Pisowi są potrzebni pracownicy ...., a nie .....

~ABCpolityki (5.184. * .129) 23.12.2018 16:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Państwo zawsze dawało mniej pieniędzy na oświatę (tak jak służbę zdrowia) i resztę kosztów pokrywał samorząd. Zresztą aktualnie rządzący zamiast wesprzeć w tym samorządy to wolało dać obywatelowi (on na nich zagłosuje przecież w wyborach, samorząd nie). Ponadto drożeje od jakiegoś czasu prąd, koszty pracy itp. Budżet nie jest z gumy i się nie naciągnie.
Dobrze napisał poprzednik. Idą (pchają) ludzie się do rządzenia i się uczą rządzić. Po drugie jak można być radną poprzedniej kadencji i teraz być zaskoczoną danymi?

~vbnsx (89.25. * .177) 23.12.2018 15:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czyli ktoś starał się by zostać wybranym do rady miasta nie mając pojęcia o podstawowych problemach?! Przecież mamy do czynienia z niżem demograficznym, to raz, a dwa ze zmianami wprowadzonymi w oświacie przez partię z którą obecny prezydent i jego ekipa jest związana! Do tej pory w gestii miasta było nauczanie w cyklu 9-cio letnim (6 SP + 3 G), z tego 3 lata to nauczanie początkowe. Teraz jest w cyklu 8-letnim z 4 latami nauczania zint. Co oznacza, że ubyły 2 lata nauczania ogólnego przy spadającej liczbie uczniów. Więc albo trzeba dokładać albo masowo zwalniać nauczycieli i zamykać szkoły.

~observere (83.10. * .61) 23.12.2018 14:53
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

pani przewodnicząca -co by nie myśleć to jednak naczelnik wydziału oświaty nadal pełni swoja funkcję -więc jest w sprawach oswiaty najbardziej kompetentną osobą.
dziwi mocno to zaskoczenie kosztami oświaty. co pani robiła w zeszłej kadencji ? nie interesowała się pani tym obszarem działalności gminy? to po co pani została obecnie przewodniczącą tej resortowej komisji?
amatorszczyzna pełna gębą.
łatwo być w opozycji -gorzej kiedy trzeba decyzje podejmować.