Przedsiębiorcy jutra – pomysłowi i bez kompleksów
Młodzi mieszkańcy powiatu raciborskiego zadziwiają świeżym spojrzeniem na rzeczywistość. Niektórzy z nich mają biznesowe pomysły, na które nie wpadł nikt poza nimi. Przekonaliśmy się o tym uczestnicząc w finale Szkoły Młodych Przedsiębiorców.
Mapa korepetycji, inteligentne lodówki
A co konkretnie pokazali młodzi, przedsiębiorczy mieszkańcy powiatu? Pierwsza grupa uczniów „Ekonomika” pod opieką Katarzyny Dudys–Nowak i Agnieszki Wereszczyńskiej zaprezentowała aplikację „Find Your Style” pomagającą w wyszukiwaniu ubrań w oparciu o preferencje użytkownika. Program w podstawowej wersji byłby darmowy, jednakże po opłaceniu abonamentu użytkownik uzyskiwałby dostęp do dodatkowych opcji, np. porad stylisty. Oprócz wpływów z abonamentu, autorzy pomysłu zarabialiby na reklamach ubrań prezentowanych w aplikacji przez znane marki odzieżowe.
Druga grupa uczniów Ekonomika przedstawiła pomysł na aplikację „Friendly Learning”, ułatwiającą wykonywanie zadań domowych oraz wyszukiwanie korepetytorów. Kolejna drużyna zaprezentowała swój pomysł na aplikację oraz skanery do lodówek „IFridge”, które przypilnują za nas dat ważności produktów umieszczanych w naszych lodówkach oraz przygotują listę zakupów w oparciu o aktualną zawartość urządzenia, którą następnie prześle stosowną informację na telefon użytkownika. Autorzy tego projektu zdołali przekonać jury, że ich rozwiązanie jest tańsze od tzw. inteligentnych lodówek, dzięki czemu mogłoby zaistnieć na rynku. Dodatkową funkcją aplikacji „IFridge” byłoby podpowiadanie przepisów na dania, które można przyrządzić z produktów znajdujących się w lodówce.
Skaner ubrań i coś dla czworonogów
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przedstawili pomysł na aplikację „Scandrobe”, która na podstawie zdjęcia ubrania wyszukiwałaby podobne produkty w sklepach współpracujących z twórcami aplikacji. – Według danych Eurostatu przeciętnych Polak wydaje rocznie 1300 zł na zakup ubrań. To wielki i perspektywiczny rynek – przekonywała młodzież.
Uczennice Szkoły Podstawowej w Bieńkowicach zaprezentowały swój pomysł na placówkę dziennej opieki dla psów i kotów pn. „Łapa zwierzaka”. Oferta przedsiębiorstwa byłaby skierowana do właścicieli czworonogów, którzy w ciągu dnia pracują i nie mają z kim zostawić swoich pupilów. Dodatkowo zwierzęta byłyby objęte opieką weterynarza oraz behawiorysty.
Propozycja wychowanków Młodzieżowego Ośrodka w Rudach to aplikacja E–Project, dzięki której użytkownik bez wychodzenia z domu, na podstawie przesłanego zdjęcia pomieszczenia, otrzymywałby projekt jego aranżacji oraz zamawiał meble wykonywane i montowane przez młodych przedsiębiorców, którzy aktualnie kształcą się w zawodzie stolarza.
Świeże soki i kawiarnie
„Witaminy Mickiewicza” to firma działająca w II LO im. Adama Mickiewicza. Aktualnie przedsiębiorstwo prowadzi działalność na terenie szkoły. Klientami są uczniowie i nauczyciele, którzy wykupują abonament na dostawę świeżych soków. Póki co „Witaminy Mickiewicza” mają 180 abonentów, jednakże myślą o rozszerzeniu działalności i pozyskaniu nowych klientów, np. w Urzędzie Miasta Racibórz lub Eko–Oknach. Uczniowie przeprowadzili już wstępne rozmowy z pracownikami sanepidu, aby dowiedzieć się jakie warunki trzeba spełnić, aby produkowane w II LO soki przewozić i sprzedawać poza szkołą.
Druga grupa uczniów II LO w Raciborzu zaprezentowała pomysł na przedsiębiorstwo „Vitanimal”, które pośredniczyłoby w sprzedaży karmy oraz akcesoriów dla zwierząt.
Pomysłem na biznes studentek PWSZ w Raciborzu jest „Klubokawiarnia Integralna” dla młodzieży z Raciborza i okolic. Podczas prezentacji pomysłu na zamku studentki stwierdziły, że w Raciborzu jest duże zapotrzebowanie na „neutralne miejsce, zrzeszające ludzi o różnych kręgach zainteresowań, w którym można byłoby pokazać się ze swoimi pasjami”. – Żeby nie było tak, że młodzież spotyka się tylko w McDonaldzie – przekonywały.
Ludzie
Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego