Przedsiębiorcy jutra – pomysłowi i bez kompleksów
Młodzi mieszkańcy powiatu raciborskiego zadziwiają świeżym spojrzeniem na rzeczywistość. Niektórzy z nich mają biznesowe pomysły, na które nie wpadł nikt poza nimi. Przekonaliśmy się o tym uczestnicząc w finale Szkoły Młodych Przedsiębiorców.
Inteligentne domy i biurko indukcyjne
Ciekawe pomysły we wstępnej fazie realizacji (!) zaprezentowała młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”. Grupa uczniów chciałaby zająć się produkcją i sprzedażą modułów, dzięki którym użytkownik za pomocą telefonu mógłby sterować np. oświetleniem w swoim domu czy mieszkaniu. Bezprzewodowe rozwiązanie w zakresie sterowania urządzeniami elektrycznymi zaprezentował Kacper Sobek. Podobne rozwiązania są dostępne na rynku, jednak pomysły uczniów „Mechanika” są tańsze i wygodniejsze w użytkowaniu od obecnych.
Paweł Iwańczyk, Dawid Sowa, Marcelin Kierek, Grzegorz Śliwiński oraz Piotr Hołownia skonstruowali prototyp biurka indukcyjnego. Takie biurko, podłączone do źródła zasilania, umożliwia bezprzewodowe ładowanie stawianych na nim urządzeń bez konieczności podłączania ich do źródeł zasilania za pomocą kabli.
Kosmetyki i relaks
„Do It 4 Beaty” czyli strona internetowa służąca do wyszukiwania kosmetyków przy wykorzystaniu bardzo szczegółowego filtra, nawet wśród niszowych, lokalnych produktów to propozycja biznesowa uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, którzy pracowali pod kierunkiem Joanny Skawińskiej.
Jako ostatnie swój pomysł na biznes zaprezentowały uczennice CKZiU nr 1 przygotowane do konkursu przez Magdalenę Masiubańską oraz Magdalenę Sczyrbę. Dziewczętom marzy się otwarcie i prowadzenie „Kawciogrodu”, czyli przestrzeni rekreacji dedykowanej miłośnikom słońca, lata i odpoczynku.
Zwycięzcy i wyróżnieni
Pierwsze miejsce zajęła drużyna z „Mechanika” w składzie Grzegorz Śliwiński, Paweł Iwańczyk, Marcelin Kierek, Dawid Sowa, Piotr Hołownia, która zaprezentowała prototyp biurka umożliwiającego bezprzewodowe zasilanie kładzionych na nim przedmiotów. Opiekunem grupy był Andrzej Brzenczka.
Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie „Mechanika” Grzegorz Dreszer, Paweł Majer, Krzysztof Kowaczek, Adam Grzesik i Natalia Nienartowicz, którzy pod okiem Joanny Bończyk zaprojektowali systemy modułowe sterowane za pomocą telefonu. Trzecie miejsce zajęły „Witaminy Mickiewicza” w składzie: Karolina Kamińska, Michał Ciastoń, Karolina Jarząb, Robert Tkocz, Aleksandra Kołtun, Radosław Wróbel, które z pomocą nauczycielki Judyty Bortel planują rozwinąć działalność szkolnego przedsiębiorstwa.
Dodatkowo jury wyróżniło dwa projekty – „IFridge” przygotowany przez drużynę „Ekonomika” w składzie Sara Stuchły, Alicja Madera, Magdalena Farion, Wiktoria Bulenda i Michalina Dańko oraz „Smart Touch” Kacpra Sobka z „Mechanika”.
Zwycięzcy, wyróżnieni oraz wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez firmę Cobex (dawny SGL Carbon).
Dobre wyniki uczniów „Mechanika” cieszą Sławomira Janowskiego, dyrektora tej szkoły. – Byłoby świetnie, gdyby „Mechanik” rozwijał się w kierunku centrum innowacyjnych rozwiązań, bo taka jest idea tego typu szkół – szukanie innowacji, uczenia się i nabywania umiejętności, aby móc realizować swoje pomysły. Niewątpliwie każdy z zaprezentowanych tu projektów jest czymś interesującym, czymś nowym i – co charakterystyczne – ułatwiającym życie. Uczniowie wykorzystali wiedzę zdobytą w szkole, co pokazuje nam, że to co robimy ma sens. Co warte podkreślenia, to jest ich praca, oni nad tym siedzą, dłubią, przychodzą do nauczycieli gdy mają wątpliwości. To bardzo cieszy – mówi dyrektor Janowski.
Wojtek Żołneczko
*startup – nowo utworzone przedsiębiorstwo poszukujące formy, które zapewni jej zyskowny rozwój, najszczęściej w branżach komunikacyjnej, informatycznej lub wysokich technologii
Ludzie
Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego