Racibórz gotowy na 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Najpierw prelekcja policji na temat bezpieczeństwa, a później już informacje organizacyjne przekazywane przez szefową raciborskiego sztabu Martę Buczkowską. W piątek 4 stycznia w Raciborskim Centrum Kultury odbyło się ostatnie spotkanie wolontariuszy przed Finałem WOŚP.
W tym roku pieniądze zbierane będą na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę 13 stycznia.
Ogromna satysfakcja
W Finał raciborskiego WOŚP-u zaangażowało się 125 osób. Jedną z charakterystycznych rzeczy, którą zawsze ma ze sobą wolontariusz, oprócz czerwonych serduszek, to puszka oraz identyfikator. Co roku mają inny wygląd, zgodnie z motywem Finału. Tegoroczny motyw to kolorowe bączki.
Pokazy i wojskowa grochówka
W Raciborzu w ramach wydarzenia zaplanowano atrakcje na rynku, tam w godzinach 13.00-16.00 będą odbywały się pokazy ratownictwa przygotowane przez cztery miejscowe Ochotnicze Straże Pożarne. Nie zabraknie również Stowarzyszenia "Drengowie Znad Górnej Odry", morsowania oraz samochodów terenowych raciborskiego klubu Off-Road SRC4x4. Serwowana będzie także wojskowa grochówka.
Koncerty i licytacje
Kolejne atrakcje odbędą się już w Raciborskim Centrum Kultury. Tam na 16.30 zaplanowano koncert zespołu "Nie tak głośno", a około 18.30 wystąpi grupa Insekt. Pomiędzy koncertami odbędą się licytacje. Te będą odbywały się również online na facebooku WOŚP Racibórz. Wystartują od najbliższego poniedziałku 7 stycznia. Do wylicytowania będzie m.in. koszulka z autografem piłkarza Łukasza Monety.
DKMS i krwiodawstwo
W ramach niedzielnego Finału odbędzie się też akcja rejestracja potencjalnych Dawców szpiku. Zarejestrować będzie mogła się każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL (szczegóły: dkms.pl/faq). Akcja odbywać się będzie w godzinach 13.00-19.00 w holu głównym Raciborskiego Centrum Kultury.
Akcja krwiodawstwa również odbędzie się w RCK, początek zaplanowano na godzinę 13.00.
ostatnie podrygi zwolennika PiS (nieomylnej partii), skoro łapie się takiej metody ...
PO obiecało, że jak dojdzie do władzy to odbierze przywileje w postaci 500+ i 300+, a programu mieszkanie+ nie zrealizuje. Odbierze pracownikom wolne niedziele i dodatkowo zechce podnieść wiek emerytalny.