Na samej trasie marszu zliczono około 600 porzuconych ciał... W Wodzisławiu uczczą pamięć ofiar
Co roku Wodzisław Śląski włącza się w obchody Marszu Śmierci, który upamiętnia tragiczną tułaczkę dziesiątek tysięcy więźniów obozu oświęcimskiego z 1945 r. Miejskie obchody odbędą się w niedzielę 20 stycznia. Prezydent Mieczysław Kieca zachęca mieszkańców do udziału. - Wspólnie oddajmy honor i cześć poległym - podkreśla.
Program obchodów:
godz. 10.00 – msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim (ul. Kościelna 1) w intencji poległych w obozach zagłady podczas II wojny światowej i w czasach stalinowskich.
ok. godz. 12.00-13.30 – spotkanie na placu w pobliżu Galerii Cyganek, dołączenie do Marszu Pamięci z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego wraz ze złożeniem kwiatów przy zbiorowym grobie czterdziestu trzech więźniów KL Auschwitz-Birkenau zamordowanych w styczniu 1945 r. (cmentarz przy ul. Ofiar Oświęcimskich), przy tablicy pamiątkowej na ul. Michalskiego, w miejscu egzekucji dziesięciu więźniów deportowanych z obozu oświęcimskiego oraz w miejscu pamięci na wodzisławskim dworcu kolejowym.
Przypomnijmy, że styczniu 1945 r. z obozu KL Auschwitz-Birkenau w wyniszczającą, 63-kilometrową wędrówkę, wyruszyło około 56 tysięcy więźniów. Dziennie pokonując 20-30 kilometrów 22 stycznia kolumny dotarły do Wodzisławia, by w odkrytych, węglowych wagonach odjechać do obozów w głębi III Rzeszy. Mroźna i śnieżna zima, wycieńczenie ciężką pracą w obozie i brutalność hitlerowców stały się przyczyną śmierci blisko 15 tysięcy więźniów. Każde odstępstwo od kolumny karane było natychmiastową egzekucją. Na samej trasie marszu zliczono około 600 porzuconych ciał.