Przyjdź do urzędu i dowiedz się, jak otrzymać dotację na likwidację azbestu
Gmina Racibórz planuje pozyskanie środków na unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest.
Czym jest azbest? To nazwa zarezerwowana dla określonych grupo mineralnych, które mają postać włókien, których stosunek długości do średnicy włókna wynosi co najmniej 100 do 1. Szkodliwość azbestu potwierdzają badania naukowe. Według specjalistów jest on przyczyną takich chorób jak: pylica azbestowa, choroby opłucnej, rak oskrzeli, jajnika, nerek czy krtani. Od 1997 roku w Polsce mamy zakaz wprowadzania na teren naszego kraju wyrobów zawierających azbest.
- Od 7 stycznia prowadzimy w związku z działaniami mającymi na celu likwidację odpadów zawierających ten niebezpieczny surowiec nabór do projekt grantowego o nazwie „Poprawa stanu środowiska naturalnego w mieście Racibórz poprzez oczyszczenie miasta z odpadów zawierających azbest” - informuje Leszek Iwulski, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Racibórz.
Pomogą wypełnić wniosek
Z uwagi na nabór wniosków do projektu grantowego „Poprawa stanu środowiska naturalnego w mieście Racibórz poprzez oczyszczenie miasta z odpadów zawierających azbest” zaplanowano dwa spotkania informacyjno-konsultacyjne dla zainteresowanych mieszkańców. Uczestnicy dowiedzą się jak przebiega procedura oraz uzyskają pomoc w wypełnianiu wniosków.
Spotkania odbędą się w Urzędzie Miasta Racibórz (sala kolumnowa na pierwszym piętrze) w środę 16 stycznia o godzinie 17.30 oraz we wtorek 29 stycznia o godzinie 16.00.
Dla kogo dofinansowanie?
O środki mogą się starać właściciele, współwłaściciele lub użytkownicy wieczyści budynków stanowiących część nieruchomości położonych na terenie Miasta Racibórz, w których przeprowadzone zostaną prace związane z kompleksowym unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest.
Projekt będzie realizowany przez Miasto Racibórz w przypadku otrzymania dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego ma lata 2014-2020 i podpisania umowy z Zarządem Województwa Śląskiego.
źródło: UM Racibórz, oprac. ż