Synoptycy ostrzegają przed smogiem. Kto może, niech zostanie w domu
- Prognozuje się wystąpienie znacznego przekroczenia dopuszczalnego średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu - czytamy w komunikacie udostępnionym przez Meteo Project.
Ostrzeżenie smogowe nr 1/2019
- Zagrożenie: Silny smog
- Stopień: 2
- Obszar: Województwo śląskie - powiat raciborski.
- Ważność: Od dnia 19.01.2019 godz. 20:00 do dnia 20.01.2019 godz. 20:00
- Opis: Prognozuje się wystąpienie znacznego przekroczenia dopuszczalnego średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu (>140 µg/m3).
- Skutki: Cząstki pyłu zawieszonego w powietrzu mogą wywoływać podrażnienie błon śluzowych i zwiększone wytwarzanie śluzu. Całokształt zmian może wpływać na ogólną odporność organizmu. Powtarzalność zachorowań może doprowadzić do przewlekłego zapalenia oskrzeli lub dolegliwości sercowo-naczyniowych. W wyniku intensywnego oddziaływania cząstek mogą nasilić się dolegliwości u astmatyków, może również zwiększyć się ogólna zachorowalność, a nawet śmiertelność populacji. Długotrwałe oddziaływanie cząstek na organizm może doprowadzić do przewlekłego zapalenia oskrzeli lub skrócenia długości życia.
- Rekomendacje: Ograniczaj ekspozycje na zewnątrz do minimum potrzeb. Niewskazane są wszelkie formy aktywności na zewnątrz. Dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży a także osoby z chorobami układu oddechowego, krążenia i skóry powinny pozostać w domu. Zaleca się częstsze śledzenie komunikatów.
- Uwagi: Brak.
- Data i czas wydania: 19.01.2019, 16:13
- Opracowanie: Sebastian Blokesz, synoptyk Meteo Project
Więcej informacji o pogodzie: meteoproject.info.pl oraz na profilu facebook.com/MeteoProject
@isia Masz zupełną rację.Ale rozwiązaniem tego jest tylko całkowite odejście w Raciborzu od paliw stałych i to nie na zasadzie proszenia czy edukowania bo tak to i za sto lat byśmy nic nie osiągnęli ale poprzez decyzję administracyjną zakazu stosowanie paliw stałych na terenie całego Raciborza. @patalong Zgadzam się z Tobą w 100% .Powinny być podatki za zatruwanie powietrza nie tylko kopciuchami ale i nawet za spalanie węgla czy drewna co nie praktykuje się już prawie w całej Europie.@Arteks dziękuję za profesjonalne argumenty i obalenie gościa ,który farmazony wypisuje o ciepłowniach i smogu .
Pytanie dlaczego?
Ponieważ straż miejska nie interesuje się zgloszeniami. Wczoraj to cała obora była tak zadymiona że szok, ale przecież oni mogą.
Wszystko szło perfidnie do miasta i to dom za domem w dzielnicy obora było tak zakopcone że..
@dopatalong ciepłownie mają filtry i muszą spełniać odpowiednie normy. Kotłownie piwniczne i piece Made in Janusz - nie spełniają żadnych norm i powodują smog. Do niedawna można było palić nawet odpadami górniczymi, nie mówiąc o zwykłych śmieciach które nie są palone tylko w miastach gdzie są zdwojone kontrole jak np. w Wodzisławiu i Rybniku i gdzie autentycznie można dostać mandat. Na wsiach nadal ludzie traktują piece jak śmietnik utylizacyjny, a potem się dziwią jak jeden sąsiad umiera na raka, a dzieci mają alergie i astme. Jak tępi są niektórzy właściciele pieców niech świadczą znalezione w piecu... baterie czy telefony komórkowe. Pomijam już fakt, że ci którzy montowali śmieciuchy do budowanych nowych domów w ostatnich kilkunastu latach zachowywali się jak jaskiniowcy. Bo można zrozumieć piece w familokach z XIX wieku, starych kamienicach albo tanich domkach z PRL. Ale w XXI wieku? Cała Europa się z tego wycofała i to dekady temu. Została jeszcze Polska, czeski Śląsk i niektóre wioski cygańskie na Słowacji oraz wsie w Serbii. Wszyscy inni odeszli od węgla z powodu wygody i szacunku do siebie oraz innych.
nie mów tego przy sąsiadach z osiedla które jest ogrzewane przez ciepłownię nawet nie węglem tylko mułami i flotem bo cie przegonią
Każdy kto ma węglowy kopciuch powinien płacić podatek na leczenie ludzi.