Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zaręczona z Chrystusem... Racibórz uczcił pamięć Eufemii Raciborskiej

- Trzeba się modlić i z nadzieją spoglądać w kierunku Ofki, że wyprosi nam jakiś cud - powiedział ks. Grzegorz Kublin, postulator beatyfikacji Eufemii Raciborskiej, podczas uroczystości poświęconych uczczeniu 660-lecia śmierci Ofki.

Zaręczona z Chrystusem... Racibórz uczcił pamięć Eufemii Raciborskiej

W niedzielę 20 stycznia zorganizowano w Raciborzu uroczystości poświęcone pamięci o zmarłej przed 660 laty Eufemii - księżniczce piastowskiej i przeoryszy klasztoru dominikanek w Raciborzu. Najpierw w kościele farnym odprawiono mszę świętą w intencji beatyfikacji świątobliwej Eufemii, a następnie w muzeum zorganizowano konferencję poświęconą osobie Ofki.

Czas mija, pamięć trwa

- Czas mija, a pamięć o świątobliwej Eufemii trwa. Pamięć tak żywa, że jeszcze niedawno raciborzanie wskazali Ofkę jako "Raciborzankę Tysiąclecia" w plebiscycie ogłoszonym przez "Nowiny Raciborskie" - powiedział Dariusz Polowy. Prezydent Raciborza dodał, że Ofka jest dla nas darem, ale i wyzwaniem zarówno w sferze wspólnotowej jak i religijnej. - To są te ciche modlitwy w kościele farnym i dyskretne zerkanie na jej wizerunek w kościele farnym - rozwinął swoją myśl.

Nie zmarnowała życia

Biskup gliwicki Jan Kopiec podkreślił, że w Raciborzu jesteśmy świadkami czegoś niezwykłego. Pomimo wielkich przemian jakim na przestrzeni wieków podlegał Racibórz, miasto zachowało fundament. - Tym fundamentem jest pamięć, która zahacza o sferę transcendentalną. Pamięć o przeoryszy, księżniczce i obywatelce XIV wieku. Eufemia była osobą, która nie zmarnowała życia. Traktowała je według miary umiłowania tego, co prowadzi do doskonałości - powiedział ks. Biskup.

"Śląsk chce pamiętać o swojej księżnej"

Członek zarządu województwa śląskiego Michał Woś, jednocześnie jeden z założycieli Fundacji im. Ofki Piastówny, wyraził przekonanie, że "Śląsk chce pamiętać o swojej księżnej. Chce pamiętać o tej wielkiej postaci, która dzięki wierze osiągnęła doskonałość życia wewnętrznego. - W czym objawiała się ta doskonałość? Otóż we właściwym wykonywaniu codziennych obowiązków - z troską o dobro wspólne i dobro publiczne. Do tego powinniśmy dążyć - powiedział M. Woś.

Wiceprezydent Michał Fita odczytał list, jaki wicepremier i minister kultury Piotr Gliński skierował do prezydenta Dariusza Polowego w odpowiedzi na zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystościach. - Szczęśliwy Raciborzu, miałeś taką wspaniałą osobę - napisał wicepremier.

Zaręczona z Chrystusem

Następnie głos zabrał nestor raciborskich historyków Paweł Newerla. Przywołał on średniowieczne dzieje Raciborza w czasach Eufemii - księżniczki piastowskiej, córki księcia raciborskiego Przemysła. Wspomniał o odpowiedzi, jakiej dwunastoletnia Ofka udzieliła jednemu z książąt zabiegających o jej rękę. - Jestem zaręczona z o wiele bardziej urodziwym i bogatszym narzeczonym - Jezusem Chrystusem - miała mu odpowiedzieć księżniczka. Dwa lata później Eufemia wstąpiła do klasztoru dominikanek w Raciborzu. Eufemia zasiliła majątek klasztoru swoimi dobrami - Lyskami, Markowicami oraz Pogrzebieniem. W latach 1341-1346 oraz 1349-1359 była przeoryszą klasztoru. Oddając posiadłości klasztoru pod opiekę papieża, zadbała o zabezpieczenie podstaw materialnych tej instytucji.

Eufemia zmarła w 1359 roku. Pomimo pożarów, które wielokrotnie trawiły Racibórz, miejsce pochówku Ofki przetrwało przez stulecia. Po kasacie klasztoru przez władze pruskie, szczątki Eufemii przeniesiono do kościoła farnego. Świątynia została zniszczona w 1945 przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy rozlali w kościele fosfor a następnie podpalili go. Nie wiadomo, gdzie w trakcie odbudowy kościoła wmurowano trumnę ze szczątkami Eufemii.

Lud Raciborza przez wieki czcił Ofkę, wierząc w jej stawiennictwo w błaganiach o ochronę przed nieszczęściami. Co ciekawe, kult Eufemii miał zasięg o wiele szerszy niż księstwo raciborskie i Górny Śląsk - poświadczono go nawet w dalekiej Hiszpanii.

Od średniowiecza do dziś

Antropologiczne spojrzenie na kult świątobliwej Ofki zaprezentował dr Janusz Nowak. W ujęciu tym wyróżnia się procesy semantyzacji, desemantyzacji oraz resemantyzacji. Tak właśnie było w przypadku Ofki. Początki procesu semantyzacji jej postaci datowane są na okres średniowiecza - już Jan Długosz przedstawiał ojca Eufemii jako postać świętą. Desemantyzacją było wyburzenie przez władze pruskie kaplicy przy kościele św. Ducha, w której do początków XIX wieku przechowywano szczątki Ofki. Po II wojnie światowej doszło do resemantyzacji postaci Ofki, m.in. poprzez organizację uroczystości poświęconych 600-leci śmierci Eufemii Raciborskiej oraz zlecenie namalowania panoramy Raciborza z postaciami św. Marcelego oraz świątobliwej Ofki, którą do dziś możemy zobaczyć w kościele farnym.

Długotrwały proces

Następnie głos zabrał ks. Grzegorz Kublin, który w krótkich słowach opowiedział o zabiegach dotyczących beatyfikacji Eufemii. Aktualnie wciąż pracuje komisja historyczna, której zadaniem jest zebranie i zbadanie wszystkich dokumentów dotyczących Ofki. Dopiero po zakończeniu prac tej komisji, biskup opolski na podstawie analizy zebranych dokumentów podejmie decyzję, czy wszczynać proces beatyfikacji Eufemii. - Nie wiem jak długo prace komisji historycznej potrwają. Jest to żmudna praca, bo każdy dokument trzeba przedstawić od strony analizy historycznej. Po drugie trzeba zebrać jak najwięcej informacji o kulcie Ofki. Trzeba wykazać, że ten kult był starodawny (tj. datowany na okres sprzed 1634 r. - red.) - powiedział G. Kublin.

Na koniec Schola Cantorum Minorum Chosoviensis odśpiewała zachowany fragment średniowiecznego graduału raciborskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in. posłanka Gabriela Lenartowicz, biskup gliwicki Jan Kopiec, prezydent Raciborza Dariusz Polowy, przewodniczący rady Leon Fiołka, wiceprezydenci Michał Fita i Dominik Konieczny, proboszcz kościoła farnego ks. Marian Obruśnik, radny Zygmunt Kobylak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Paweł Ptak, dyrektor RCK Joanna Maksym-Benczew, dyrektor Muzeum w Raciborzu Joanna Muszała-Ciałowicz, znawcy dziejów raciborszczyzny Paweł Newerla, Grzegorz Wawoczny, a także dr Janusz Nowak i ks. Grzegorz Kublina.

Ludzie

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza, radny Raciborza

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~pulapa (217.99. * .36) 21.01.2019 11:58

wicepremier Gliński nie przyjechał do Raciborza na zaproszenie Polowego? Aż się wierzyć nie chce , jednak kampania wyborcza się już skończyła ...
a ta fundacja od Micxhała to co zrobiła?