Rudy chcą do Rybnika. Czy powiat raciborski się skurczy?
Mieszkańcy i radni malowniczej miejscowości mówią głośno o "rozwodzie" z Gminą Kuźnia Raciborska i powiatem raciborskim. Zamierzają przyłączyć się - jako nowa dzielnica - do Rybnika. - Tam mamy szkoły, lekarzy, instytucje i sklepy - słyszymy od mieszkańców. Samorządowcy z Rud krytykują rządy burmistrza Machy. Czy dojdzie do historycznego referendum?
Gminę Kuźnia Raciborska tworzy kilka sołectw, jednym z nich jest sołectwo Rudy. To rozległa wieś nad rzeką Rudą. W jego skład wchodzi siedem przysiółków: Biały Dwór, Brantolka, Kolonia Renerowska, Paproć, Podbiała, Przerycie oraz Szybki. Dawniej Rudy były osobną gminą. W 1977 roku stały się jednak częścią Kuźni Raciborskiej. Rudy cieszą się wieloma zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Znajduje się tam m.in.: Sanktuarium Matki Bożej Pokornej, Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej czy Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Sołectwo zamieszkuje 2897 osób, w tym 109 osób zameldowanych jest na pobyt czasowy (statystyka na 9 stycznia 2019 roku).
Niegdyś osobna miejscowość, dzisiaj jedno z sołectw gminy Kuźnia Raciborska. Coraz głośniej mówi się jednak o rozwodzie Rud z obecnym miastem. I miejscowych planach zostania dzielnicą Rybnika!
Chcemy zmian
O scenariuszu odejścia mówią radni z Rud (KWW To my! Razem zmieńmy Rudy – dla siebie i przyszłych pokoleń): Manfred Wrona, Adrian Lepiarczyk, Roman Wilk oraz Henryk Wrzosok. – Inicjatorem działań są najogólniej mówiąc mieszkańcy naszej miejscowości. Głównie młodzi, ale również osoby w średnim wieku oraz osoby starsze. Są wśród nich osoby od lat mieszkające w Rudach, ale też osoby, które przyprowadziły się do Rud stosunkowo niedawno. Nie możemy powiedzieć jak znaczny ich procent, odpowiedzi mogą udzielić jedynie wyniki profesjonalnego badania opinii naszych mieszkańców. Grupa czterech radnych podjęła się przeprowadzenia całej procedury zmian. Uważamy bowiem, że jeżeli zmiany mają nastąpić, to musi się to odbyć profesjonalnie po głębokiej analizie i rachunku ekonomicznym – mówi Manfred Wrona, niegdyś przewodniczący rady miejskiej.
Zauważa, że o dołączeniu głównie mówi się dlatego, że „nie podoba nam się sposób i styl zarządzania gminą od kilku lat. Dokładnie od 4 lat.” Rozmówca wskazał kilkanaście czynników m.in.: brak rozwiązywania problemów związanych z infrastrukturą i inwestycjami (mowa m.in. o budowie chodników na ulicach: Kolonia Renerowska, Kozielska, Rybnicka oraz o budowie nowego przedszkola). Brak właściwych proporcji w udziale poszczególnych sołectw w budżecie gminy (M. Wrona wskazał organizację festynu na Pożegnanie Lata w Kuźni Raciborskiej, które kosztowało o wiele więcej, aniżeli podział środków na poszczególne sołectwa). – Katastrofalna sytuacja z komunikowaniem się ze społeczeństwem. Na zebrania lub spotkania z władzami gminy przychodzi kilka osób. Kiedyś normą była obecność 120 – 150 osób. Drastyczne pogorszenie wizerunku gminy, jej organów i poszczególnych osób. Nieuwzględnienie naszych racji w kształtowaniu polityki śmieciowej na terenie gminy, a zwłaszcza na wioskach – wylicza radny.
Zaczęło się od sesji?
Nasz rozmówca odwołuje się również do sesji rady powiatu, do tej zwołanej w lutym w 2017 roku. Na obradach pojawił się burmistrz Macha. Tak posiedzenie relacjonowaliśmy na łamach „Nowin Raciborskich”:
„Podczas sesji rady powiatu, 27 lutego na sali obrad był obecny burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha. Zabrał głos po tym, jak starosta omówił inwestycje na bieżący rok. Według burmistrza, gmina Kuźnia Raciborska jest traktowana przez starostwo po macoszemu. Podał przykład, że od 10 lat powiat nie prowadził tu żadnej poważnej inwestycji drogowej. – Skoro nasi mieszkańcy płacą podatki, z których część trafia do kasy powiatu, to możemy żądać takich działań – powiedział i przestrzegł, że jeśli to się nie zmieni, to musi przedstawić swoim mieszkańcom jakieś wyjście alternatywne.
Burmistrz Macha skupił się na infrastrukturze drogowej. Wskazał na pogarszający się stan drogi nr 922, łączącej Kuźnię z Nędzą. Wiadomo, że o remont wołają drogi w Turzu i Siedliskach, nie wspominając o chodnikach. Mówił także o kłopotach komunikacji zbiorowej między stolicą powiatu a Kuźnią. Dla porównania podał, że takich problemów nie ma przy współpracy z Rybnikiem. Ten kierunek od dawna wybierają już mieszkańcy Rud, naprzeciw czemu wychodzą rybnickie władze (pomysł włączenia Rud do pierwszej strefy komunikacji autobusowej, rozbudowa rybnickiej linii kolejki wąskotorowej do stacji w Rudach itd.). Lepsze połączenia z Rybnikiem mają również uczniowie, także ci z samej Kuźni.
Choć takie słowa nie padły, to po tym wystąpieniu można było pomyśleć, że władze gminy Kuźnia Raciborska rozważają przyłączenie się do Rybnika.”
– Kto więc uruchomił publicznie kwestię ewentualnego połączenia gminy z Rybnikiem? Naszym zdaniem pan burmistrz Paweł Macha. To burmistrz wskazał azymut ewentualnych przyszłych działań – komentuje były przewodniczący Manfred Wrona.
Ludzie
Radny miejski Kuźni Raciborskiej
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnik.
Starosta Raciborski
Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji
Rady miejski Kuźni Raciborskiej
Radny Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miasta
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.
Radny miejski Kuźni Raciborskiej
@elawr - jest znany ze smogu ale w tym problemie jest w elitarnej grupie z Wodzisławiem, Krakowem, Katowicami, Wrocławiem, Bielskiem, Żywcem. Czemu nie ma w tej grupie Raciborza? Bo tam nie ma nawet czujników pomiaru powietrza. Ot - taki stan tego miasta w którym problemy chowa się pod dywan. Smog jest wszędzie tak samo na wsiach regionu. Natomiast kasa jest tylko w Rybniku! Rybnik oferuje największy znany nam budżet i jako jedyne miasto w regionie rozwija się pod każdym względem. W jakichkolwiek rankingach wsie, powiaty i miasta z naszego regionu okupują końcowe tabele w swoich grupach. A Rybnik jest najbogasztym miastem w regionie i ma dobrą pozycję w skali kraju. EkoOkna - co to jest?! W Rybniku są zakłady międzynarodowych koncernów znanych w całej Europie od dziesiątek lat - Rettig, PKP Cargo, DB, Tennecco... Są firmy informatyczne, duże instytucje państwowe, media, handel na wysokim poziomie, rozrywka, najwięcej dobrych szkół w regionie.To co prawdziwe miasto musi posiadać. W przypadku rozwoju dróg rowerowych - najlepsze miasto w województwie! :D
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Arteks- wiesz ilu mieszkańców tej metropolii Rybnik jeździ do pracy w tym zapyziałym powiecie raciborskim? prześledź sobie autobusy z napisem EkoOkna. Rybnik ma potencjał, ale póki co to jest znany w całej Europie nie z Diagnozy czy Ryjka, ale ze SMOGU. W rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast UE zajmuje czołowe 4 miejsce. W rankingu ogólnopolskim jest na podium. I na to nawet tego miliarda zabraknie, by ten problem rozwiązać.
Arteks -porównaniem budżetu Rybnika i powiatu raciborskiego pokazałeś, że Twoje pojęcie o samorządzie jest równe zeru, udajesz mądrego, a popełniasz elementarne błędy w myśleniu. Rybnik to gmina i powiat w jednym, więc chcąc porównywać budżet Rybnika z powiatem raciborskim trzeba ująć nie tylko budżet samego powiatu ale również miasta Racibórz i pozostałych 7 gmin powiatu i podzielić to na ilość mieszkańców. I wtedy można mówić o rzeczywistym porównaniu. Świadomy populizm czy ignorancja?
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Arteks, tych twoich wypocin już nikt nie czyta, bo wszystkie są takie same. A jeden kolega ci napisał że ten poziom to na forum kubusia puchatka. A ja powiem, że te kity o wielkim Rybniku to mieszkańcom Suwałk albo Bornego Sulinowa którzy nie wiedżą nawet gdzie leży Rybnik
@Don C. - jakie dzisiaj znaczenie ma jakaś ziemia? Jest ROW, jest Województwo Śląskie, jest Polska, jest Śląsk, jest Wyżyna Śląska, jest Płaskowyż Rybnicki, są miasta. To miasta kreują politykę i decydują o wielu aspektach życia regionu. To zdecydowanie ważniejsze od jakiegoś powiatu o symbolicznym znaczeniu i śmiesznym budżecie. Rybnik - ponad miliard zł. Powiat raciborski 143 mln... hehehe
@Pamapalini - przeniesiono ale gdzie wymyślono? No chyba nie w Jastrzębiu bo kto by tam miał coś takiego wymyślić - tylko w Rybniku! Takich imprez rozpoznawalnych na Śląsku czy w Polsce jest kilkanaście. Diagnozę kręconą w Rybniku ogląda cała Polska, Ukraina i Węgry. Ryjek ma kilka milionów widzów na żywo w Polsacie - nie licząc tych którzy potem oglądają te kabaretowe nowości na żywo. Poza tym jesteśmy w czołówce finansowej, realizujemy w tej chwili największą infrastrukturalną inwestycję w województwie. W centrum Rybnika powstaje najnowocześniejszy parking na Śląsku. :) Zalew Rybnicki - rekordowe okazy ryb - też znany w całej Polsce. Z Rybnika można pociągiem dojechać do Wiednia, Warszawy, Pragi czy Budapesztu - mamy też swój węzeł autostradowy. :))) Plaza i Focus - w rzeczy samej to jedyne śródmiejskie galerie handlowe regionu i jedyne nowoczesne kina w regionie. Na pewno nie przynoszą nam ujmy. Z resztą jak się wypowiadają mieszkańcy Rud to właśnie do Rybnika jeżdżą na zakupy, do szkół czy w celach rozrywkowych. :) Jak mnie bawi, że takie informacje wśród mieszkańców Wodzisławia i Jastrzębia budzą takie emocje. No cóż - to nie moja wina, że do was nikt nie chce się przyłączyć, bo jako miasta nie macie ani magnetyzmu, a wasze centra niewiele różnią się od... Kuźni Raciborskiej.
Proszę nie pisać że mieszkańcy Rud chcą odłączyć się od Gminy Kuźnia Raciborska, za tą inicjatywą stoi jedna osoba która która poprzez osobiste animozje do obecnego burmistrza wykorzystując niezadowolenie mieszkańców w różnych kwestiach dąży do tego. Społeczność Rud została podzielona. Inicjatorzy / radni / nie konsultują się z mieszkańcami , do wyborów tylko poprzez ulotki a od wyborów do dzisiaj nie było żadnego oficjalnego spotkania z mieszkańcami . Widocznie radni się boją tego.mie
...."prestiżowe miasto Rybnik..." teraz to już padłem na glebę i kwiczę ze śmiechu. Takie bzdury to możesz Arteksie pisać dzieciom, na forum "Kubusia Puchatka" ha ha ha. Ty pracujesz w jakimś kabarecie, czy taki odlot masz ciągle? Z tego prestiżowego miasta ubyło w zeszłym roku ok.1500 mieszkańców, to prestiżowe miasto jest tylko znane ze szpitala dla czubów i z najbardziej zanieczyszczonego powietrza w Unii. Z tego prestiżowego miasta kilka dni temu przeniesiono imprezę do hali w Jastrzębiu, bo w prestiżowym mieście nie ma hali. Aha zapomniałem, macie Fokusa i opustoszałą Plaze.
Pociąg już mają z Rud w kier Rybnika co prawda wąskotorowy ale zawsze ;)
No i to jest dobre .Macie rację Uciekać z tego dziadowskiego miasta jak najdalej przecież to miasto Emerytów i Rencistów.
@Arteks-odnieś się do tego co napisał @expert że Rudy to ziemia raciborska.I jeszcze do tych słoików.
Co ciekawe - wszystkie poniższe głosy komentatorów na nie pochodzą z... Wodzisławia. Ale zazdrościcie, że to nie Rybnik chce kogoś wchłonąć ale gminy chcą należeć do tego bogatego i prestiżowego miasta. A wszyscy mamy świadomość, że duży może więcej - mały nie może prawie nic. Przyznacie, że dawne dzielnice Wodzisławia która zamarzyły kiedyś o samodzielności dzisiaj są pogrążonymi w stagnacji marginalnymi osadami. Co Rudy mogą zyskać przyłączając się do Rybnika? 1. Prestiż i wszystkie korzyści ekonomiczne jakie są zwiazane z miastem - powiatem grodzkim - dotyczy to większej kasy i dbałości od oświaty, sport po drogi. 2. Poważne inwestycje infrastrukturalne. 3. Profesjonalne wykorzystanie i promocję atrakcji turystycznych Rud w tym szczególnie przedłużenia kolei wąskotorowej nad zalew. 4. Lepszą komunikację miejską - zwiększenie częstotliwości połączeń. 5. Dużo większe możliwości związane z absorbcją środków unijnych. 6. Objęcie Rud wszelkimi rybnickimi instytucjami - zarówno miejskimi jak i powiatowymi. 7. Lepszą pomoc socjalną dla najuboższych. 8. Możliwość korzystania z dotacji, mieszkań komunalnych, nagród dla najlepszych uczniów, sportowców itd. 9. Miejskie standardy związane z estetyką przystanków, drogami rowerowymi, chodnikami. Generalnie prawie nic nie można na tym stracić, a dużo zyskać.
Śmiech na sali. Rudy to ziemia raciborska od zawsze, nie ma szans na odłączenie się od powiatu raciborskiego. Na dodatek to pewnie ci te głupoty do głów tłuką co przeprowadzili się z Rybnika do Rud bo chcieli mieszkać poza centrum i smogiem, ale okazuje się, że jednak w Rybniku by chcieli zostać. Najczęściej takie inicjatywy robią przysłowiowe słoiki czyli przesiedleńcy do Rud np. z Rybnika.
Prawdopodobnie to też podpuszczanie ze strony Rybnika.Łakomy teren do skasowania czyli zabytek + kolejka torowa.
To tak jakby dzielnicą Wodzisławia zostały Chałupki. Śmieszne to i niedorzeczne. To jest czysty szantaż 6 osób, które chcą decydować za 3 tys. osób.
ale Czesławie do Raciborza Rudy nie należą tylko do Kuźni.
Rudy - Rybnik 14 km ; Rudy - Racibórz 25 km
To jakieś jaja, w życiu żadne MSW nie powinno na to pozwolić! Gdzie Rudy, gdzie Rybnik. Śmieszne to i zarazem głupia próba szantażu. W każdym razie ten idiotyczny pomysł nie ma nawet prawa bytu.