I nastała jasność
Zachwyt nad pięknem architektury, czy też dzieł sztuki, to przede wszystkim efekt… światła, które pozwala nam w pełni doceniać możliwości twórcze człowieka i niezwykłość natury.
Specjalne światło do wyjątkowych wnętrz
Firma Rduch zawiązała współpracę z wyspecjalizowaną w nowoczesnych źródłach światła japońską firmą, a także innymi sprawdzonymi producentami oświetlenia. – W handlu zwykle dostępne są tanie oprawy oświetleniowe do biur, hal produkcyjnych, mieszkań, niekoniecznie pasujące do obiektów sakralnych czy muzealnych. Dlatego nie bierzemy z półki sklepowej gotowych rozwiązań. Tworzymy swoistą hybrydę, instalując oświetlenie użytkowe dla wygody ludzi, a jednocześnie budujemy sakralny klimat wnętrza, wydobywając w ten sposób piękno kościoła – zapewnia właściciel firmy, stawiając wyłącznie na rozwiązania dedykowane do wybranych obiektów.
Dużą zaletą starych zabytkowych kościołów jest ich mroczność i tajemniczość, której nie wolno zniszczyć złym światłem. Po zakończonych realizacjach często ludzie dostrzegają zmiany, nie zawsze wiążąc je z nowym oświetleniem. Potwierdzają to gospodarze świątyń. – Kiedy ksiądz odnowił ten obraz – pytano w jednej z parafii proboszcza, który wyłącznie światłem zdecydował się wyeksponować stare malowidło. Jednak nawet dla specjalistów, to nie lada wyzwanie, ponieważ często średniowieczne dzieła, są ciemne, a farby olejne błyszczące i trzeba tak dobrać oświetlenie, aby nie spowodować zjawiska odbicia światła.
Nowa jakość w połączeniu z ekonomią
Decydując się na wymianę oświetlenia zyskuje się: nową jakość światła, oszczędności i trwałość. Z szacunków wynika, że wydajność oświetlenia diodowego jest dziesięciokrotnie wyższa w porównaniu ze źródłami światła konwencjonalnego. – Stosując 10-krotnie mniejszą moc ze źródeł diodowych, uzyskujemy ten sam efekt, co przy lampach konwencjonalnych. Ponieważ 100 W lampa diodowa, to odpowiednik 1000 W lampy klasycznej – zapewnia Grzegorz Klyszcz.
W ostatnim czasie firma Rduch Bells & Clocks wykonała dla Kościoła św. Józefa z Chorzowa m.in. pięknie podświetlany zegar, w którym stary mechanizm zegarowy z początku XX wieku, wzbogacono o nowe rozwiązania i dodano oświetlenie. Aktualnie czerniccy specjaliści przygotowują się do podświetleń w Kościele Mariackim w Krakowie.
Do wykonania profesjonalnej iluminacji potrzebna jest wizja, wiedza i doświadczenie. Niezbędne do połączenia sacrum z użytkowością. W ten sposób można wydobyć z cienia monumentalnych budowli, to co piękne i wzniosłe.