Dla Rybnika nie ma tematu Rud
Niedawno opublikowaliśmy na łamach Nowin artykuł o możliwym „rozwodzie” Rud z Gminą Kuźnia Raciborska i podłączeniu miejscowości do Rybnika. Sprawa ma dalszy ciąg.
Przypomnijmy, o scenariuszu odejścia mówią radni z Rud (KWW To my! Razem zmieńmy Rudy – dla siebie i przyszłych pokoleń): Manfred Wrona, Adrian Lepiarczyk, Roman Wilk oraz Henryk Wrzosok. Zauważają, że „nie podoba im się sposób i styl zarządzania gminą od kilku lat. Dokładnie od 4 lat” czyli skarżą się na obecnego burmistrza Pawła Machę. Przy realizacji tematu „Czy powiat się skurczy bo Rudy „rozwiodą się” z Kuźnią?” skontaktowaliśmy się z rybnickim magistratem, wówczas otrzymaliśmy krótką odpowiedź od Agnieszki Skupień, rzecznika prasowego. – Nikt oficjalnie nie zwrócił się do Urzędu Miasta w Rybniku w tej sprawie, dlatego trudno nam komentować tego rodzaju informacje; póki co, Miasto Rybnik nie ma takich planów – komentowała. Już po publikacji, przy okazji styczniowej sesji rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej burmistrz Macha przekazał nam całą korespondencję, którą prowadził z Rybnikiem w tej sprawie. Jest tam komentarz prezydenta Kuczery z Rybnika.
Macha pisze do Kuczery
Burmistrz Paweł Macha wystosował pismo w drugim tygodniu stycznia, prosił o zajęcie stanowiska Miasta Rybnik w tej sprawie. – Gmina Kuźnia Raciborska prowadzi długofalową politykę inwestycyjną popartą złożonymi wnioskami o dofinansowanie dużych jak na nasze możliwości zadań typu kanalizacja, drogi itp. dla każdego sołectwa. Powinna brać takie ewentualności pod uwagę na, chociażby okres trwałości projektów unijnych – pisał w liście. – Jednoznaczne stanowisko pozwala na kontynuację przygotowanych zadań i realizację budżetu na 2019 rok lub decyzji o niepodejmowaniu ryzyka zwrotu środków pomocowych. Pozwoli także na refleksję i skłoni do porozumienia radnych w sprawie solidarnego współistnienia, mam nadzieję, lub ustalenia warunków rozwodu za porozumieniem stron bez alimentów – dodał.
Kuczera pisze do Machy
Głowa Miasta Rybnik odpowiedziała 16 stycznia. W korespondencji prezydent Kuczera zauważył, że do tej pory nie otrzymał żadnej oficjalnej informacji dotyczącej chęci przyłączenia sołectwa Rudy do Rybnika. Wskazał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa to Rada Ministrów ma kompetencje w zakresie tworzenia, dzielenia i znoszenia gmin. Piotr Kuczera w korespondencji podkreślił, że realizacja ustawowych uprawnień dokonywana jest z uwzględnieniem wskazanych przez ustawodawcę uwarunkowań, czyli w sposób zapewniający gminie terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze, kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych. – Wydanie aktu prawnego kształtującego nowy układ administracyjny poprzedzone jest również zasięgnięciem opinii zainteresowanych rad gmin, poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkańcami – napisał. Dodał, że „Miasto Rybnik nie podejmowało i nie podejmuje działań mających na celu przyłączenie Rud do obszaru miasta”. – Rozumiem pana troskę i zdaję sobie sprawę, że ewentualne zmiany administracyjne bezsprzecznie wpłyną na prowadzenie i kształtowanie lokalnej polityki zarządzania gminą, co przekłada się również na treść i kierunek podejmowanych decyzji – zakończył list włodarz Rybnika.
(mad)
Ludzie
Radny miejski Kuźni Raciborskiej
Rady miejski Kuźni Raciborskiej
Radny Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miasta
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.
Prezydent Rybnika
Radny miejski Kuźni Raciborskiej
@elawr - ja napisałem 12 powodów dla których mieszkańcy Rud skorzystaliby na odłączeniu się od Kuźni i przyłączeniu do Rud. Podejmij wyzwanie i napisz 12 powodów na których mieszkańcy mogliby na tym stracić! To byłoby naprawdę merytoryczne, zamiast bredzenie o smogu i jakieś niepotrzebnej szkole.
@dziurawyEdek - Wodzisław ma swoje Wilchwy, Jastrzębie Szeroką, Żory swój Rój. Każde miasto ma jakąś gorszą dzielnicę. Ale Rybnik w przeciwieństwie do tamtych miast - poprawia komfort życia w każdej dzielnicy i w każdą inwestując. Przykłady z rękawa z Boguszowic: nowy basen, wybieg dla psów, remont domu kultury, nowa inwestycja drogowa - tzw. droga przez zwał, remont hali sportowej, nowy plac zabaw, nowe przedszkole. Niedobczyce - remont domu kultury, rewitalizacja zabytkowej kolonii górniczej, hospicjum, rewitalizacja parku. Poproszę o takie same z patologicznych dzielnic Jastrzębia, Wodzisławia i Żor choćby z ostatnich kilku lat. Czekam też na przykład częstotliwości jakiegoś ciągu komunikacyjnego podobnego do Boguszowice-Centrum gdzie autobusy jeżdżą co 10 minut. Czy możesz ty lub ktoś podać przykład podobnej dbałości miasta o potrzeby komunikacyjne w Żorach, Wodzisławiu lub Jastrzębiu? Jeśli Rudy przyłączą się do Rybnika - zyskają jeszcze więcej kursów linii 43. TO PEWNIK! Obecnie gmina Kużnia Raciborska skąpi na komunikacji zadowalając się rachitycznym PKS podczas gdy Rudy chcą mieć sprawne połączenia komunikacją miejską z Rybnikiem.
@elawr - jeśli zależy ci na rozmowie na argumenty to dlaczego nie chcesz jej w ten sposób prowadzić? Napisałem 12 argumentów za tym, że Rudy skorzystałby na przyłączeniu. A ty i paru innych osób albo piszecie nie na temat albo hejtujecie moje miasto. Znam kolejkę od podszewki. Dlaczego wypalił się słynny naczelnik? Dlaczego nie jeździ parowóz? Dlaczego kolejki od lat nie wydłużono ani o metr - aż do interesu wkroczył Rybnik? Dla ciebie pewnie ważniejszy był remont WC. Ale już uruchomienie parowozu nie jest istotne bo wy w takich różnych gminach - zupełnie nie myślicie perspektywicznie i nie macie wizji. W miastach robiono by burzę mózgów co można zrobić aby jeszcze więcej ugrać na jakieś inwestycji. Piszesz, że w Stodołach nie ma szkoły - może po prostu nie ma takiej potrzeby. Nie znam tej dzielnicy. A czy w Turzach lub Bargłówce są szkoły i przedszkola? Jeśli temat jest taki istotny dla ciebie to w Rybniku tylko w ostatnich kilku latach wybudowano(!) co najmniej trzy nowe przedszkola i żłobek. Nie mówiąc o rozbudowach i remontach szkół. Mało? Co do czujników to temat trzeciorzędny. Ale okazuje się, że pomyliłem się tylko o rok bo pierwszy(!) uruchomiono w Raciborzu w 2017 roku https://www.nowiny.pl/ekoportal/133514-miernik-jakosci-powietrza-w-raciborskim-urzedzie-wyniki-dostepne-w-internecie.html Na airly jest tylko jeden - z centrum, a nie 16. Na WOIŚ nie ma ani jednego. http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/ W Rybniku pierwszy czujnik zamontowano w 1993 roku - jeśli Rudy przyłączą się do Rybnika - mieszkańcy mogą być pewni jednego. NICZEGO nie zamiata się u nas pod dywan. Sprawy załatwia się profesjonalnie. O problemach się mówi, a nie udaje że ich nie ma.
Arteks jak wzywasz do rozmowy na argumenty, to przestań podawać nieprawdziwe argumenty i przestań zbywać moje. Stodoły i inne małe dzielnice nie mają i najbliższym czasie NIE BĘDĄ mieć kanalizacji. Podaję to jako argument, że podobnie zostaną potraktowane tak samo małe Rudy (na dodatek ogromnie rozdrobnione). Podaję przykład pustej szkoły w Stodołach visa działającym w każdym sołectwie świetlicy wiejskiej w gminie Kuźnia. Piszesz, że na kolejce wąskotorowej gmina Kuźnia nic nie robi, za to Rybnik przedłużył kolejkę do samego miasta. Więc Ci odpisuję, że wystarczy kliknąć w stronę internetową kolejki, żeby się dowiedzieć jaka jest prawda. Wsytarczy też pojechać na kolejkę, żeby zobaczyć, że do żadnego Rybnika nie dojeżdża. Miasto Rybnik odtworzyło 700 metrów kolejki z Paproci do lasu po drugiej stronie drogi
Kolejne kłamstwa W Kuźni jest czujnik od kilku lat - www.telemetria.tech Arteks czujesz się hejtowany? Nie po prostu podajesz nieprawdziwe argumenty. Stawiasz nieprawdziwą tezę i później podajesz do niej argumenty. Przykład: w Kuźni nie ma czujnika - nieprawda - JEST, w Raciborzu pierwszy pojawił się rok temu - też kłamstwo. Ty na tych kłamstwach budujesz swoją wizję. Kolejne kłamstwo: Rybnik ma najlepszą sieć czujników z wszystkich okolicznych miast. Dla porównania 50tysięczny Racibórz ma 16 czujników co daje 1 czujnik na 3300 mieszkańców. Przy tym przeliczniku 140-tysięczny Rybnik musiałby mieć 42 czujniki a nie ma ani połowy. Więc jak, czyje mózgi muszą się bardziej wytężać.
Właśnie te bogate miasto przyłączyło sobie kiedyś Boguszowice i Niedobczyce i od tego czasu jest tam największa patologia na Śląsku. Rybnik bierze pieniądze za te miasteczka, ale nic w nich nie robi. Smród ubóstwo, zabójstwa, pobicia, kradzieże i narkomania, to jest obraz spokojnych niegdyś miasteczek przyłączonych do Rybnika.
Zamiast hejtowania wytężcie swoje gminne mózgi i nawet jeśli nie potraficie racjonalnie dyskutować i negować moich powodów dla których warto przyłączyć się do miasta. Spróbujcie wmyśleć jakieś argumenty za tym, że gmina Kuźnia i powiat raciborski są lepszą alternatywą dla Rud od bycia dzielnicą bogatego miasta i powiatu grodzkiego?
@elawr - Rybnik ma najlepsze pokrycie czujnikami z wszystkich okolicznych miast. Co nie dziwi bo wynika to z odpowiedzialności władz miasta, świadomości rad dzielnic i z poczucia ważności tematu. Pierwszy czujnik pojawił się u nas w 1993 roku. W Kuźni nie ma go do dzisiaj. W Raciborzu pierwszy pojawił się chyba w zeszłym roku... Owszem możesz podawać przykłady dzielnicy Zebrzydowice. Ale sam nie możesz pokazać stanu powietrza w Kuźni czy innych miejscowości powiatu raciborskiego bo nikt nie robi tam pomiarów. Możemy też porównać stan powietrza z godz. 13 z centrum Rybnika tak jak zrobiłeś to z centrum z TG czy Raciborza. W centrum Rybnika jest lepiej niż w tych powyższych miastach... Gliwicka 3 - 58, Zespół Szkół Urszulańskich - 53. @qwerggf - nikt niczego nie pozamiatał bo każda wieś w ubogim powiecie jest w dużo gorszej sytuacji niż najmniejsza dzielnica dużego i bogatego miasta. Doskonale wiedzą to ci mieszkańcy Rud którzy domagają się odłączenia od Kuźni i przyłączenia do Rybnika. W Polsce bycie hejtowanym oznacza, że się osiągnęło sukces - nawet w reklamie ING pewna bizneswoman o tym wspomniała. Rybnik jest miastem sukcesu i przez zazdrośników jest hejtowany. Ale czy coś z tego wyniknie pozytywnego dla okolicznych gmin? Nie, bo nie da się przykryć swoich wad i swojego dziadostwa przez hejtowanie sąsiada.
Rybnik Sportowa - 219 %
Wielopole - 189 %
Wszędzie smog, bo to Śląsk - no niekoniecznie Arteks, znowu kłamiesz. oto wyniki PM 10 - godz.13.57
Rudy - 128
Racibórz - 119
Tychy - 62
Tarnowskie Góry - 90
jastrzębie zdrój - 105
Rybnik Zebrzydowice - 310
@arteks: Dej se chopie spokoj. Już ta twoja argumentacjo pozamiatoł gość pod poprzednim artykułym w tej sprawie.
@mundekk - bardzo prostacki i dziwny zarzut. Bo gdzie nie ma na Śląsku smogu? Jeśli w Rybniku wystepuje w którym spora część miasta ma ciepłociąg i gazociąg - to gdzie go ma nie być? Na wsiach które 100% ciepła czerpią z pieców? Pomiar z teraz - centrum Rybnika - 125% PM10. Rudy - 125% PM10. Pomiar z Kuźni nieznany bo tam jeszcze nie wiedzą co to czujniki pomiaru i wolą nie wiedzieć jaki jest stan powietrza mimo, że może jest nawet gorsze niż w miastach. Jaka jest perspektywa do walki ze smogiem? Rybnik postawił na edukację, podłączania do sieci, masową termomodernizację, lobbing na rzecz różnorakich rozwiązań (zaangażowanie w ogólnopolski program Czyste Powietrze - fachowcy czerpali z pomysłów Urzędu Miasta Rybnik), lobbing na rzecz rozbudowy bloków cieplnych elektrowni, lobbing na rzecz likwidacji mułów i flotów, Eko-patrol. U nas problemów nie chowa się pod dywan. W Kuźni o problemach woli się nie mówić. Kolejna różnica mentalna z której skorzystaliby mieszkańcy Rud gdyby zmienili urząd z Kuźni na rybnicki.
Dzisiaj w Rybniku był znowu smog 1600%? Smog jest baaaaardzo groźny na mózg. Prestiż i Rybnik, to tak jak świnia i kanarek.
Co Rudy mogą zyskać przyłączając się do Rybnika? 1. Prestiż i wszystkie korzyści ekonomiczne jakie są zwiazane z miastem - powiatem grodzkim - dotyczy to większej kasy i dbałości od oświaty, sport po drogi. 2. Poważne inwestycje infrastrukturalne. 3. Profesjonalne wykorzystanie środków unijnych i profesjonalną promocję atrakcji turystycznych Rud - to co obecnie oferuje Kuźnia to amatorszczyzna. 4. Inwestycje w park i skansen, lepsza współpraca miejskich instytucji z kierownictwem skansenu. Na linii gmina-skansen są ciągłe problemy i niezrozumienie potrzeb. Nawet parowóz stoi odłogiem bo gmina nie widzi sensu uruchamienia - największej atrakcji skansenu! 5. Przedłużenie kolei wąskotorowej nad zalew. 5. Lepszą komunikację miejską - zwiększenie częstotliwości połączeń do Rybnika. 6. Dużo większe możliwości związane z absorbcją środków unijnych. 7. Objęcie Rud wszelkimi rybnickimi instytucjami - zarówno miejskimi jak i powiatowymi. 8. Lepszą pomoc socjalną dla najuboższych. 9. Możliwość korzystania z dotacji, mieszkań komunalnych, nagród dla najlepszych uczniów, sportowców itd. 10. Miejskie standardy związane z estetyką przystanków, drogami rowerowymi, chodnikami. 11. Profesjonalną, miejską obsługę urzędników i bliższą odległość do rybnickich urzędów w stosunku do siedziby powiatu w Raciborzu. 12/ Ożywienie zapomnianego przez gminę ośrodka Buk. Generalnie prawie nic nie można na tym stracić, a dużo zyskać. Duży może więcej!