Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Firmy zabiegają o elektryków i elektroników z Raciborza

Raciborskie szkoły branżowe i technika wzbogacają się o kolejne, zupełnie nowe lub gruntowanie wyremontowane pracownie do nauki zawodu. Aby przekonać się, jak wygląda kształcenie w nowych warunkach, po raz kolejny wybraliśmy się do „Mechanika” czyli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu. Tym razem zajrzeliśmy do pracowni elektronicznej oraz pomiarów elektrycznych.

Firmy zabiegają o elektryków i elektroników z Raciborza

Ogromne zmiany

W pracowni elektronicznej odbywają się zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. – Uczniowie wykonują podstawowe pomiary wartości fizycznych na bazie schematów elektronicznych – skonstruowanych przez nich lub symulowanych w programach komputerowych. Tutaj też odbywają się zajęcia technologii elektronicznej, czyli lutowanie układów elektronicznych – mówi nauczyciel Marek Gieroń.

Podczas naszej wizyty nauczyciel wskazuje na podłogę, ściany, wyposażenie. – W pracownicy zaszły ogromne zmiany. Odnowiono ściany i podłogi, wstawiono nowe meble oraz stoły laboratoryjne z pełnym wyposażeniem – bardzo nowoczesnym sprzętem do pomiarów elektronicznych – wyjaśnia M. Gieroń.

Rozchwytywani przez zakłady pracy

Choć Marek Gieroń zachęca swoich uczniów, aby kontynuowali naukę na studiach, to problemów ze znalezieniem pracy w zawodzie nie będą mieli już po ukończeniu technikum. – Mogą pracować w różnych zawodach związanych z automatyką, elektroniką czy nawet informatyką. Nasi absolwenci są wręcz rozchwytywani przez zakłady pracy. Jeśli nie w samym Raciborzu, to we wszystkich większych miastach, jak chociażby Gliwice czy Katowice – dodaje nauczyciel.

Większość młodych elektroników to pasjonaci. Przekonaliśmy się o tym nie raz, m.in. podczas relacjonowania konkursów prac uczniowskich czy Festiwalu Perspektyw, utwierdziliśmy się w tym poglądzie również tym razem, rozmawiając z Piotrem Hołownią. – Ja się tutaj niczego nie uczę. Tak naprawdę przychodzę do szkoły, żeby rozwijać swoją pasję – mówi uczeń. Dodaje, że wiedzę, którą zdobywa w szkole, wykorzystuje później w domu, konstruując rozmaite układy i... roboty.

Elektrycy byli, są i będą potrzebni

Podczas naszej wizyty w „Mechaniku” wstępujemy jeszcze do pracowni pomiarów elektrycznych, w której zajęcia dla przyszłych techników elektryków prowadzi Ignacy Szubryt. – To jest zupełnie nowa pracownia. Część wyposażenia jest również nowa, m.in. mierniki, stanowiska, stoły, natomiast pozostałą część, np. silniki elektryczne, przenieśliśmy z pracowni elektrotechnicznej – mówi nauczyciel. Doświadczony pedagog dodaje, że elektrycy nie mieli problemów ze znalezieniem pracy nawet w czasach, gdy bezrobocie nie było tak niskie jak dzisiaj i dotykało wielu innych zawodów. – Z pracą dla elektryków nigdy nie było problemu, bo elektryków zawsze było potrzeba i będzie potrzeba. Nasi absolwenci mają naprawdę dobre perspektywy zawodowe – mówi I. Szubryt.

Na koniec naszej wizyty w szkole rozmawiamy z uczniami pana Szubryta. Milan, Marek i Paweł przyznają, że od małego interesowało ich, jak działają urządzenia, z którymi stykali się w domu czy warsztacie. – Właśnie tego uczymy się w szkole. Później testujemy to w domu. Sprawdza nam się to w praktyce, dlatego nasze odczucia co do wyboru tej szkoły i naszego kierunku są pozytywne – mówią uczniowie. Przyznają, że zaraz po skończeniu szkoły zamierzają podjąć pracę w zawodzie. – Póki co wszystko wskazuje na to, że nie będziemy mieli z tym problemów – mówią.

Na zakończenie dodajmy, że nowe pracownie zawodowe w „Mechaniku” są pokłosiem projektu realizowanego przez powiat raciborski, na który pracownikom starostwa udało się pozyskać unijne dofinansowanie. Inwestycje zostały przeprowadzone lub są jeszcze prowadzone w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 („Budowlanka” i „Gastronomik”), CKZiU nr 2 „Mechanik”, Zespole Szkół Ekonomicznych oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 (Liceum Plastyczne). W kolejnych wydaniach „Czasu na zawodowców” wrócimy do tego tematu.

(żet)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].