Stanowisko Razem dla Raciborza wobec budżetu miasta na 2019 rok
Henryk Mainusz odczytał na styczniowej, budżetowej sesji Rady Miasta Racibórz stanowisko klubu radnych Razem dla Raciborza (weszli z list Mirosława Lenka) na temat uchwalanego na niej planu dochodów i wydatków miasta na 2019 rok.
Stanowisko Klubu Radnych Razem Dla Raciborza i Mirosław Lenk w sprawie projektu uchwały budżetowej na 2019 r.
Przygotowany przez Prezydenta Miasta i przedstawiony Radzie projekt budżetu miasta oraz dwie autopoprawki były przedmiotem analizy klubu radnych Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk. Budżet ze wszech miar poprawny pod względem konstrukcji i oparty o zasady gospodarki finansowej samorządów jest przejrzysty, wystarczająco szczegółowy a przede wszystkim zrównoważony w oparciu o planowane realne dochody i przychody.
Projekt budżetu , którego znaczną część stanowią wydatki stałe związane z koniecznością utrzymania oświaty, sfery komunalnej i społecznej jest w zasadzie kontynuacją działań miasta wynikających z wyznaczonych wspólnie kierunków oraz zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Cieszy kontynuacja zadań współfinansowanych przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego, programy rządowe i porozumienia z samorządem województwa.
Tu w szczególności myślimy o kontynuacji zadań związanych z budową obwodnic miasta, dostępem do autostrady i polityki mieszkaniowej oraz rozpoczętej budową mieszkań przy ul. Łąkowej.
Takie rozpoczęte już wcześniej inwestycje jak Park Jordanowski, centrum usług społecznych z mieszkaniami wspomaganymi na bazie byłych budynków policji, budowa ścieżki rowerowej do Łężczoka czy programy związane z ograniczaniem niskiej emisji oraz wsparcia przedsiębiorczości, z pewnością będą służyć poprawie jakości życia mieszkańców Raciborza. Podobnie oceniamy kontynuacje współpracy z powiatem raciborskim w zakresie modernizacji układu drogowego, w ty m roku na przykładzie ulic Łąkowej Kościuszki.
Niepokoje nas jednak niektóre zmiany zaproponowane przez Prezydenta w autopoprawce do projektu uchwały budżetowej. Tu mamy na myśli przede wszystkim:
- zmniejszenie środków na Program Ograniczenia Niskiej Emisji,
- rezygnacja z rewitalizacji Placu Długosza bez wskazania wiarygodnej i akceptowanej społecznie alternatywy,
- odsunięcie w czasie realizacji budowy ul. Chorwackiej oraz odłożenie na kolejne lata budowy boiska wielofunkcyjnego w Ocicach.
Podkreślamy, że zarówno PONE jak i modernizacja Placu Długosza to przedsięwzięcia przygotowywane od lat, konsultowane przez mieszkańców i specjalistów oraz wysoko oceniane przez samorząd województwa i sąsiednie gminy Subregionu Zachodniego. Ulica Chorwacka to zobowiązanie jakie wzięła na siebie gmina po sprzedaży działek i zobligowaniu mieszkańców do ich szybkiej zabudowy.
Większość budynków będzie zasiedlona w bieżącym roku. Już dziś zamieszkuje tam pięć rodzin. Budowa boisk wielofunkcyjnych w dzielnicach miasta jest zapisana w kierunkach rozwoju bazy oświatowej i realizowana ze znacznym opóźnieniem. Mamy przecież świadomość, że po Ocicach na obiekty czekają dzieci ze Studziennej, Markowie i Brzezia.
Reasumując uznajemy prawo prezydenta i większości w radzie do kreowania własnej polityki rozwoju pod warunkiem jej akceptacji przez raciborzan oraz deklarujemy wsparcie przy realizacji większości zadań i programów proponowanych w projekcie budżetu miasta na 2019 r.
Niemniej z uwagi na istotne zmiany zaproponowane w autopoprawce nie możemy głosować za jego przyjęciem.
W imieniu klubu radnych Henryk Mainusz