W „Plastyku” podsumowali transgraniczny projekt fotograficzny
Uczniowie Liceum Plastycznego i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Wodzisławiu Śl. wraz ze Slezkim Gimnazjum w Opawie realizowały transgraniczny projekt pt. „Lomography – interesting way of learning".
Uczestnicy projektu mieli okazję poznać popularny w latach 90 XX wieku nurt fotograficzny - lomography, który polega na wykonywaniu fotografii kompaktowymi aparatami typu Lomo. W ostatni dzień stycznia w wodzisławskim „Plastyku” odbyła się konferencja podsumowująca zrealizowane działania oraz przedstawiająca ich efekty.
W spotkaniu wzięli udział polscy i czescy uczniowie zaangażowani w projekt, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście: członek Zarządu Powiatu Kornelia Newy, zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Agnieszka Lepiorz, kierownik Referatu Projektów Edukacyjnych Barbara Kiermas-Langer oraz koordynatorka projektu po stronie czeskiej Katka Hertlova.
Jak się okazało w czasie trwania projektu działo się bardzo dużo. Odbyły się plenery fotograficzne w Opavie, Pradze, Wodzisławiu Śl. i Jaworzynce, nocki fotograficzne, wykłady i warsztaty m.in. na Uniwersytecie Śląskim w Opavie. W wodzisławskiej szkole powstała profesjonalna ciemnia oraz zakupione zostały aparaty fotograficzne Lomo. – To wszystko pozwoli uczniom specjalizować się w fotografii kompaktowej – tłumaczy Wojciech Komorek, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim. Jednak najważniejszym efektem zrealizowanego projektu było poznanie kultury i tradycji obu krajów oraz zawiązanie i zacieśnienie więzi pomiędzy uczniami z Polski i Czech.