Twój zawód wymaga pewnego badania trzeźwości? Dbaj o stan swojego alkomatu
Możliwość precyzyjnego zbadania trzeźwości jest niezbędna wszystkim tym, którzy lubią od czasu do czasu sięgnąć po alkohol, a jednocześnie wykonują zawód wymagający podczas pracy trzeźwości. Największą taką grupę stanowią oczywiście kierowcy, których wielu indywidualnie wyposaża się we własny tester. Jednak sam zakup nawet dobrego urządzenia to jeszcze nie wszystko, czego potrzeba, by mieć pewność jego prawidłowej pracy. Ze względu na ewentualne ryzyko związane z brakiem możliwości otrzymania wiarygodnego wyniku, bardzo ważne jest, by należycie o nie dbać.
Wielka precyzja, ale i wielka wrażliwość
Każdy alkomat może spełniać swoje zadanie dzięki zainstalowanemu w nim sensorowi pozwalającemu mu dokładnie analizować skład kierowanego na niego powietrza. Nawet w bardzo dobrym modelu możemy go jednak bardzo łatwo uszkodzić. Nie należy więc np. bawić się nim badając trzeźwość natychmiast po spożyciu alkoholu, gdy jego stężenie w naszym oddechu będzie bardzo wysokie. Możemy mieć pewność, że w ten sposób doprowadzimy do rozkalibrowania alkomatu, czy, w gorszym przypadku, do nieodwracalnego zepsucia czujnika. Czekamy więc przynajmniej pół godziny, nie zaszkodzi także przepłukanie jamy ustnej. Nie warto też narażać sprzętu na kontakt z dymem papierosowym.
Często alkomat wożony jest w samochodzie, jako że to z jego prowadzenia musimy niekiedy zrezygnować. Jednak gdy nadejdzie zima albo upalne lato, warto zabierać go ze sobą. Bardzo niska, a także bardzo wysoka temperatura, a także wilgoć czy wszelkiego rodzaju opary chemiczne także nie służą naszemu urządzeniu najlepiej. Należy ponadto dbać o stan naładowania baterii i nie używać testera wówczas, gdy są one wyczerpane – to także może poskutkować problemami z sensorem.
Regularnie odwiedzaj serwis
Sensor w alkomacie wraz z postępującym zużyciem powoli zmienia swoją czułość. Układ elektroniczny alkomatu nie ma możliwości weryfikacji w jakim stopniu to w danym momencie nastąpiło i dostarczane przez niego wyniki pomiarów interpretuje cały czas tak samo, co oczywiście powoduje oddalenie od rzeczywistych wartości. Dlatego właśnie – by ten odchył nie osiągnął rozmiaru wpływającego w istotny sposób na wynik pomiaru, ani nie nastąpiło uszkodzenie czujnika – niezbędną czynnością jest kalibracja alkomatu, którą wykonuje np. serwis Promil-lab. Dysponujący odpowiednim wyposażeniem fachowiec uruchamia tryb serwisowy i stosując specjalne odczynniki stanowiące wzorce zawartości alkoholu dostraja jego elektronikę do aktualnego stanu sensora. Częstotliwość takiego zabiegu jest określona przez producenta konkretnego modelu. Zazwyczaj należy go dokonywać po wykonaniu wskazanej liczby testów, lub, gdy wykonujemy je rzadko, po upływie odpowiedniego czasu. Zaniedbanie kalibrowania alkomatu może prowadzić do konieczności wymiany czujnika, co będzie usługą dość kosztowną.
Wiele obecnie dostępnych obecnie modeli automatycznie nas jednak poinformuje poprzez odpowiedni komunikat na ekranie, że należy już udać się do serwisu. Prawidłowe użytkowanie alkomatu nie wymaga więc wielkiego trudu. Warto o tym pamiętać, by nigdy nie zostać zaskoczonym np. wynikiem policyjnej kontroli.
Materiał zewnętrzny