Przygotuj się do wymiany kotła
Od 1 września 2017 roku na terenie województwa śląskiego obowiązują przepisy uchwały antysmogowej. Jakie grożą nam sankcje za nieprzestrzeganie nakazów wynikających z przepisów?
Uchwała poza wprowadzeniem zakazu spalania węgla brunatnego oraz paliw stałych, produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów węglowych i flotokoncentratów oraz ich mieszanek, biomasy stałej, której wilgotność przekracza 20%, nakazuje wymianę starych kotłów węglowych, których eksploatacja rozpoczęła się przed wejściem w życie uchwały antysmogowej. W zależności od wieku kotła wymiana powinna nastąpić: powyżej 10 lat do 31 grudnia 2021 roku, od 5 do 10 lat do 31 grudnia 2023 roku, poniżej 5 lat do 31 grudnia 2025 roku, kotła klasy 3. lub 4. według normy PN_EN303–5:2012 do 31 grudnia 2027 roku.
Nie tylko wymiana
Wymieniając kocioł, na zgodny z zapisami uchwały antysmogowej, a także chcąc dokonać termomodernizacji budynku, można skorzystać z dofinansowania proponowanego przez samorządy miejskie np. w Wodzisławiu Śląskim, Raciborzu bądź z ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”. W ramach programu „Czyste Powietrze” można dokonać:
– demontażu i wymiany źródeł ciepła na paliwa stałe starej generacji, nie spełniające wymagań określonych w załącznikach do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017roku w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe ( Dz.U. z 2017 r, poz. 1690);
– instalacji urządzeń i instalacji spełniających wymagania techniczne określone w załączniku nr 1 do Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” a to: kotły na paliwa stałe, węzły cieplne, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły olejowe, kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła powietrza, pompy ciepła odbierającego ciepło z gruntu lub wody wraz z przyłączami;
– zastosowania odnawialnych źródeł energii tj. kolektorów słonecznych, mikroinstalacji fotowoltaicznej spełniającej wymagania techniczne określone w załączniku nr 1 do Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie do przedsięwzięć określonych w tym punkcie istnieje jedynie w formie pożyczki.
– wykonania termomodernizacji budynków jednorodzinnych tj. docieplenia przegród zewnętrznych i wewnętrznych, wymiany i montażu stolarki zewnętrznej, montażu i modernizacji instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
11 komentarzy
Śledź tę dyskusjęZa treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja
a albinek chyba żyje z 500 plus mieszka z rodzicami albo teściami a za gaz babcia z emerytury płaci zero zrozumienia ale co tam albinek z 500- tek rozpałkę robi a potem babcia kiedy emeryturka na gaz a ni mosz mi pożyczyć pilniczka do paznokci no babcia jo Twój wnusio
@Aadan za mułem tęsknią tylko muły, a za węglem brudasy. Ludzie którzy mają godność pozbyli się już pieca lub są w trakcie.
Kolejny zacofany miłośnik czarnego syfu się odezwał
jak wam ruscy i amerykance zaczna narucac warunki a PISiory szantarzowac ze niepuszcza gazu albo dowala do niego podatek jak juz wszyscy beda pieknie uzaleznieni to wam dupa bedzie marzla i zatesknicie za weglem, stado polskich baranow
@szokico wrzuć tu link do tego Waszego czujnika w Pszowie.Z drugiej strony dziwne.W Pszowie ludzie maja emerytury górnicze i nie stać ich na ekologiczne ogrzewanie?No ale Psów nie ma sieci gazowej .Ale może macie ciepłownie? Albo z Programu Czyste Powietrze można brać dotacje na pompy ciepła także oprócz gazowego czy na paliwa stałe.
ja bym się zainteresował kto kupuje te muły,floty i cudowne mieszanki energetyczne,bo ktoś to kupuje skoro w sprzedaży.
A niech chodzą i to szybko i radzę się też wybrać do Pszowa.Tu mieszkają ludzie,którzy używają pieców,które nie mają ŻADNEJ kategorii,jeszcze takim czymś hajcują!
BronekZwronek (94.254. * .82) Nie jest to normalne ale w naszym piękny kraju jak zwykle wszystko o kant DDD roztrzaskać. Zamiast obniżyć podatki na gaz będą łazić po domach, kontrolować i wystawiać mandaty.
Nareszcie biorą się za kopciuchów bo to nie jest normalne żeby w XXIw. łopatą wrzucać jakiś syf do pieca.
przyjdzie i na nich czas
No i co z tego,że w Rybniku,Wodzisławiu czy Raciborzu wymienią,jak w Pszowie dalej będą smrodzić!Tu nie ma straży miejskiej,każdy topi czym chce i gdzie chce,smutne to ale prawdziwe.Nikt po domach nie chodzi i nie sprawdza tego!Wystarczy wejść na czujniki na Komuny Paryskiej i zobaczyć,że w Pszowie jest najgorsze powietrze!