Wacławczyk: W walce ze smogiem idziemy do przodu
Pieniądze na walkę ze smogiem to najlepiej wydane środki w budżecie miasta – uważa Dawid Wacławczyk. Radny powiatowy, lider RSS Nasze Miasto i były działacz Raciborskiego Alarmu Smogowego szefuje teraz nowej komisji doradczej przy prezydencie Polowym.
– Jakie priorytety stawia sobie nowa komisja na początek działalności?
– Na początek chciałbym jasno określić ścieżkę prawną wprowadzania strefy bez paliw stałych. Mamy obiecaną pomoc działaczy z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Mają świetne doświadczenia z Krakowa, gdzie powietrze systematycznie się poprawia. Aktualnie prowadzą taki sam proces doradczy dla gminy Skawina. Chciałbym zaprosić tych działaczy na naszą komisję. W najbliższym czasie chciałbym skłonić prezydenta do podjęcia konkretnych działań. Mamy już projekt uchwały, przygotowany jeszcze w poprzedniej kadencji. Mirosław Lenk i jego radni nieco naszą inicjatywę „rozmyli”. Tymczasem my chcemy zobligować prezydenta do konkretnych działań w określonych terminach. Wiem, że prezydent planuje już spotkania z mieszkańcami w Miedoni i Markowicach, tam gdzie nie ma jeszcze sieci gazowej. Zgazyfikowanie tych obszarów jest w tej chwili najważniejsze. Bez tego strefa będzie nierealna. Ale by doszło do gazyfikacji, trzeba wstrzymać możliwość instalowania, a przynajmniej otrzymywania dotacji na piece węglowe z programu Czyste Powietrze. Byłoby nonsensem, gdyby program o tak pięknej nazwie okazał się przeszkodą w prawdziwych działaniach ekologicznych, jakie należy przeprowadzić.
– Do czego finalnie będą zmierzać działania w walce ze smogiem?
– Docelowym będzie przekształcenie Raciborza w jedną, spójną strefę bez spalania paliw stałych. To jest cel na jakieś 8 – 10 lat. Uważam, że ten temat można i trzeba wykorzystać promocyjnie, bo będziemy pierwszym miastem na Śląsku, które zrobi coś takiego. Dzisiaj nie wystarczą już konkursy na ekologiczne wiersze i piosenki, czy listek przy logo miasta. Racibórz może być realnie zdrową i atrakcyjną „mieszkalnią” nad Odrą z lasami wokół, prawdziwą ekologiczną wyspą przy Rybniku i Gliwicach. Dziś z aktualnym stanem powietrza ekologiczność Raciborza jest czysto teoretyczna. To wydmuszka. Utworzenie miasta naprawdę zdrowego i ekologicznego będzie miało konkretny wpływ na naszą gospodarkę: ceny działek, rynek usług i promocję miasta. Jestem przekonany, że to zaprocentuje w ten sposób.
Rozmawiał Mariusz Weidner
Ludzie
Radny Powiatu Raciborskiego.
Radny, były prezydent Raciborza
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Architekt miejski w UM Racibórz
Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.
Wiceprezydent Raciborza
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.
Była radna Miasta Racibórz
Dawid, ze ty masz zdrowie jeszcze tak walczyc calym swoim zyciem - z ludzmi broniacymi tego smogu wrecz. Masz absolutna racje i niech cie Bog blogoslawi za to - ale masz taka sciane glupoty i ignorancji do zwlaczenia - ze moze ci to zabrac zdrowie lub zycie szybciej niz ten caly smog. Jestem pelen podziwu dla twojej ofiary.
może jeszcze drona kupić? od tego z pewnością poprawi się samopoczucie co poniektórych , ale czy powietrze się poprawi?
a policzył kto ile utrzymanie tej stacji będzie kosztować?
ale z pewnością będzie tam można wycieczki przyprowadzać i chwalić się jak mocno EKO jest miasto.
no i te odwiedziny z miast partnerskich..będzie sie czym pochwalić. Asfalt na Płoni wciąż i wciąż.
Pierwsze słowo ,dla cienkiego,z siebie mocno kontentego :
" rżną drzewa mospanie wraz z nowym nastaniem ".
drugie słówko słone - okrojony budżet PONE ,
dach nad lodem za tak wiele baniek za słowo trzecie niech stanie
czwarte słówko dla festynów -czas udanych imprez minął
piąte słówo dla Ani -niech obliczem już nie rani.
szóste słowo dla spółek - idzie czas wypierdółek
siódme słókwo dla Michała - gdzież się inteligencja podziała ?
ósme - Tede & przyjaciele - na horyzoncie ogromne cele
dziewiate też tu nie zawadzi - kogoś trzeba w końcu wsadzić.
dziesiąte dla agentury - chyba , że to wszystko bzdury
jedenaste dla resortu ,od dróg i kasy transportu
Zaś dwunaste to cichosza -inwestycja Plac Długosza.
Trzynaste nareszcie -wielka wiocha w smutnym mieście.
A propos Wacławczyka: wie ktoś może co się porobiło w NAM-ie, któremu Wacławczyk nadal prezesuje. Pytam, bo objawy są bardzo dziwne:
http://nam-raciborz.pl/
@mazizam Nie wiesz co piszesz.To są bajki z tym paleniem górnym.Nie będę ci tłumaczył reszty bo uważam jesteś na etapie ,że długa droga przed tobą abyś zrozumiał dlaczego w Krakowie,Wiedniu i wielu innych miastach świata i Polski nie wolno spalać paliw stałych na terenie miast.Zgadzam się z radnym Wacławczykiem .A to że środki obniżono nie znaczy , że tak będzie za miesiąc czy trzy i gdy okaże się że jest popyt na dotacje na wymianę kotłów z PONE jest duży to pieniądze się znajdą na mur beton i nikt nie odejdzie z kwitkiem..
Hajcuj se z góry z dołu i z boku bo twoje dni palenia węglem są policzone.
Nie wpadłeś na to ,że gdyby to było takie dobre to by na zachodzie tak palili a tam nikt węgla już dawno nie używa bo to obciach,smród i smog.
Pieniądze na walkę ze smogiem to najlepiej wydane środki w budżecie miasta – uważa Dawid Wacławczyk, dlatego Polowy i i koalicja rządząca obcięła 2,3 miliona złotych z PONE. No brawo!! Taka logika to tylko u Wacławczyka, no geniusz panie.
To nie paliwo jest problemem a nieumiejętność palenia. Gdyby ludzie palili w piecach przeciw prądowo w picach górnego spalania od góry, a w dolniakach od dołu to dym z komina itd zmniejszyłby się o 90% bez zł wydanego na ekologię, a dodatkowo zaoszczędzili by ludzie na paliwie bo spala się tym sposobem o 1/4 mniej opału.
http://czysteogrzewanie.pl/