Ksiądz Jan Szywalski przedstawia kapelana Straży Granicznej
Stulecie odrodzenia państwa polskiego obchodzone w listopadzie ubiegłego roku to równocześnie stulecie odtworzenia Wojska Polskiego. Przedtem, pod zaborami przez 120 lat Polacy musieli często służyć w obcych armiach.
– Na czym polega praca księdza, jakie zadania ma duszpasterz wojskowy?
– Ogólnie mówiąc na sprawowaniu opieki duszpasterskiej i organizowaniu nabożeństw.
– W niedziele?
– Nie, bo funkcjonariusze w weekendy rozjeżdżają się do swoich domów, a zamieszkują różne tereny (czasem dojeżdżają do pracy ponad 100 km). W weekend w komendzie oddziału służbę pełni tylko kilka osób.
– Czy funkcjonariusze Straży Granicznej chodzą w mundurach?.
– W czasie służby tak. Ale są też u nas zatrudnieni pracownicy cywilni.
– Co ksiądz robi więc w niedzielę?
– Do niedawna byłem rezydentem w parafii wojskowej w Katowicach. Z początkiem tego roku zostałem zwolniony z tej funkcji i już stacjonuję w Raciborzu cały tydzień. Współpracuję z miejscowymi parafiami.
– Jakie ksiądz ma jeszcze obowiązki?
– Posługa jest podobna, jak w diecezji – jestem dla ludzi – tutaj dla tych, którzy służą i pracują w Straży Granicznej. Spotykam się z nimi, rozmawiamy o Bogu, o życiu, o rodzinie...
Organizuję nabożeństwa okolicznościowe. Są to przede wszystkim uroczyste msze podczas świąt o charakterze narodowym: 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada. Ponadto 16 maja mamy święto Straży Granicznej, a w sierpniu pielgrzymujemy do Częstochowy. W ubiegłym roku uroczyście świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości.
Mamy do dyspozycji kaplicę zamkową w Raciborzu i tam, raz w miesiącu, zbieramy się na mszy świętej w intencji funkcjonariuszy i pracowników Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i ich rodzin. Zapraszamy także inne służby mundurowe.
Dalej: moim zadaniem jest również przygotowywanie do przyjęcia sakramentów świętych, a więc chrztu dziecka, czy nauki przedmałżeńskie. Wydaję zaświadczanie o takim przygotowaniu, gdy sakramenty udziela się gdzieś w innej parafii.
Prowadzę szkolenia pogłębiające wiarę; zgłębiamy zasady etyki funkcjonariusza Straży Granicznej.
– Czy kapelani wyruszają z funkcjonariuszami na misje do rejonów konfliktowych?
– Taką posługę pełnią wobec żołnierzy kapelani wojskowi. Funkcjonariusze Straży Granicznej wyjeżdżają na misje pokojowe, kapelanów to jednak nie dotyczy.
Biorę udział w uroczystych odprawach i jestem obecny na uroczystościach patriotycznych. Moja funkcja jest reprezentacyjna, także wtedy, gdy organizuje je miasto. W listopadzie np. brałem udział w modlitwach za poległych, którzy spoczywają na katowickich cmentarzach.
Ze starszego szeregowego na podporucznika. Czy to etyczne względem innych funkcjonariuszy?