„Nie” dla reorganizacji szkoły poprzez jej likwidację
Nie będzie likwidacji i włączenia Szkoły Podstawowej w Gogołowej w struktury Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi. Zgody nie wyrazili rodzice i nauczyciele.
W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że krystalizują się plany włodarzy wobec Zespołu Szkół w Gogołowej, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi (po dwie klasy VII i VIII oraz dwie klasy III gimnazjum) oraz Liceum Ogólnokształcące (klasy II i III). Gmina zamierzała włączyć szkołę podstawową w strukturę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi. Tamtejsza szkoła podstawowa znajdowałaby się w dwóch lokalizacjach: w Połomi miałyby się uczyć dzieci młodszych roczników, w Gogołowej starszych, w przyszłości być może nie tylko z klas VII i VIII, ale też V i VI. W tym celu konieczne było podjęcie przez Radę Gminy w Mszanie uchwały intencyjnej o zamiarze likwidacji szkoły podstawowej w Gogołowej. Uchwałę trzeba było podjąć zgodnie z prawem na pół roku przed planowaną likwidacją, tj. do końca lutego. Ostatecznie do tego nie doszło. Wójt Mszany Mirosław Szymanek wycofał się z pomysłu po tym, jak 25 i 26 lutego w Gogołowej i Połomi odbyły się spotkania z rodzicami i nauczycielami obu szkół, na których przeważały głosy sprzeciwu wobec planów włodarzy.
Wójt zaskoczony
Szymanek nie ukrywa zaskoczenia z takiego obrotu sprawy. - Ten pomysł był konsultowany z radnymi oraz z dyrektorami szkół, z którymi spotkałem się dwukrotnie. Dyrektorzy po naszych wyjaśnieniach wyrazili akceptację. Obiecałem im, że nikt z nauczycieli nie straci pracy ani nie straci na wynagrodzeniu. Niestety, okazało się, że środowiska szkolne są tej koncepcji przeciwne – wójt Szymanek.
Będzie rekrutacja do I klasy w Gogołowej
Przeciwni pomysłowi włodarzy gminy są też mieszkańcy Gogołowej, którzy wzięli udział w zebraniu. W większości z wypowiedzi mieszkańców wynikało, że chcą pozostawienia podstawówki w Gogołowej, poczynając od klasy I. Rodzice woleliby zlikwidować istniejące tu Liceum Ogólnokształcące, a zamiast tego utworzyć przedszkole. Wójt wyjaśniał, że wadą takiego rozwiązania są po pierwsze wysokie koszty, a po drugie konieczność szukania nowej pracy przez obecnie zatrudnionych w liceum nauczycieli. Zwracał też uwagę na małą liczbę dzieci. Według danych z ewidencji ludności dzieci w Gogołowej z rocznika 2012, które mają od września pójść do I klasy jest 13. W młodszych rocznikach ta liczba waha się od 10 do 17. Od wielu lat praktyką jest, iż rodzice zamieszkujący na obrzeżach Gogołowej - najczęściej przy ul. Bocznej i przy ul. Jastrzębskiej posyłają dzieci do szkół podstawowych w sąsiednim Jastrzębiu, a uczniowie zamieszkujący przy ul. Wiejskiej (pierwsze numery) bliżej mają do SP w Świerklanach. W obecnym roku szkolnym 4 uczniów klasy I, zamieszkujących w Gogołowej, spełnia obowiązek szkolny poza granicami gminy. Włodarze Mszany uważają więc (po rozmowach z rodzicami), że prawdopodobnie tak będzie i w kolejnych latach, a dodatkowo część rodziców tej grupy chce posłać dzieci do Połomi, bo tam chodzi ich starsze rodzeństwo. Może się okazać, że w Gogołowej, z 13 potencjalnych pierwszoklasistów, do I klasy pójdzie tylko 6. Biorący udział w dyskusji rodzice uważali jednak, że nie można z góry zakładać, że klasa I będzie tak mało liczna. Ostatecznie wójt zadeklarował więc, że rekrutacja do I klasy w SP w Gogołowej się odbędzie.