Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Nie” dla reorganizacji szkoły poprzez jej likwidację

Nie będzie likwidacji i włączenia Szkoły Podstawowej w Gogołowej w struktury Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi. Zgody nie wyrazili rodzice i nauczyciele.

„Nie” dla reorganizacji szkoły poprzez jej likwidację

Przyszłość niepewna

Co teraz? W Szkole Podstawowej w Gogołowej ruszy rekrutacja do I klasy SP. Ilu ostatecznie uczniów będzie miała, okaże się we wrześniu. Władze gminy muszą przygotować nową sieć szkół. Na pewno będą trzy obwody szkolne - dla każdego sołectwa osobno. Mury szkoły w Gogołowej opuszczą ostatni gimnazjaliści, więc od września będzie tam jeden oddział klasy I SP oraz po dwa oddziały klas VII i VIII. W kolejnych latach SP w Gogołowej będzie się zapełniać kolejnymi klasami. W Mszanie tłumaczą jednak, że jeśli będą one mało liczne, to istnieje ryzyko konieczności ich łączenia. Nie można będzie wykluczyć konieczności zwolnień nauczycieli. Problemu nie będzie, jeśli szkoła będzie się zapełniać.

(art)

Plan wójta zaskoczył dyrektorów

Mirosław Szymanek mówi, że przeciwko reorganizacji była m.in. dyrekcja szkół i pracownicy. Zapytaliśmy dyrektor Zespołu Szkół w Gogołowej Grażynę Chachulską o argumenty przeciw propozycjom włodarzy gminy.

– Plan wójta nas dyrektorów, zaskoczył. Poza tym było kilka wersji tego planu. W pierwszej wersji Zespół Szkół w Gogołowej miał być rozwiązany; w tym miała być zlikwidowana Szkoła Podstawowa w Gogołowej, a pozostać miało tylko LO, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Połomi miał być rozmieszczony w dwóch budynkach, przedszkole i klasy I – VI w Połomi, a klasy VII – VIII w Gogołowej. W drugiej wersji pojawił się pomysł utworzenia jednej szkoły z dwoma lokalizacjami: w budynku połomskim miało być przedszkole, szkoła podstawowa od I – VI, a w Gogołowej klasy VII - VIII szkoły podstawowej oraz liceum. Docierały do mnie coraz częstsze sygnały od rodziców, że nie chcą takiego rozwiązania i że obecne rozwiązanie miało być tylko w okresie przejściowym, natomiast docelowo w Gogołowej ma być utworzona 8-klasowa szkoła podstawowa. Analizując powyższe pomysły rodziło się coraz więcej wątpliwości, pytań bez odpowiedzi. Na naszą decyzję z pewnością wpłynęły głosy rodziców z Gogołowej, którzy zdecydowanie opowiadali się za utrzymaniem szkoły podstawowej a przecież rodzice są najważniejszym partnerem w społeczności szkolnej – mówi Grażyna Chachulska.

Wójt Mszany: czekają nas trudne decyzje

– Społeczność Gogołowej, wbrew planom gminy, nie zgodziła się na przyłączenie szkoły podstawowej do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Połomi. Dlaczego?

– Nie chciała tego dyrekcja i pracownicy szkół, nie chcieli tego rodzice, którzy przyszli na zebrania. Problemem było słowo likwidacja. Nam chodziło o reorganizację, połączenie szkół, ale nie dało się tego zrobić bez formalnej likwidacji szkoły podstawowej w Gogołowej. Tak stanowią przepisy prawa. Tego nie dało się przeskoczyć, a o likwidacji nikt nie chciał słyszeć. W przypadku Gogołowej byłem na podwójnie straconej pozycji. Zarzucono mi, że decydowały tylko czynniki finansowe. A to nieprawda, bo biorę pod uwagę takie czynniki jak poziom nauczania, dostępność do nauki, bezpieczeństwo dzieci, gwarancję zatrudnienia dla pracowników tych placówek i również czynniki finansowe. Finanse również są ważne, bo ludzie dziś nie chcą reorganizacji, której brak będzie pociągał spore koszty finansowe dla gminy w przyszłości, ale z drugiej strony chcą żeby były dotacje do kotłów, żeby były realizowane inwestycje. Na przegranej pozycji byłem również dlatego, że Gogołowa jest niedoinwestowana i mam tego świadomość. Tak się złożyło, że większość inwestycji jest ostatnio realizowana w Mszanie, co wynika jednak głównie z tego, że na takie zadania jak remont szkoły, szatni można było pozyskiwać środki zewnętrzne, a rozbudowa przedszkola była niezbędna, bo dzieci nie mieszczą się w obecnym. W Połomi ku mojemu zaskoczeniu również zresztą był sprzeciw, bo okazało się, że tam mieszkańcy wolą, by tamtejsza szkoła funkcjonowała jako ośmioklasowa, żeby wszystkie roczniki uczył się w Połomi. Ludzie uznali, że skoro jest alternatywa, to chcą z niej skorzystać. Widząc sprzeciw społeczny wycofałem się z pomysłu.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].