EKUZ - dowiedz się więcej o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego
Wyjeżdżając za granicę, powinno się zadbać o możliwość korzystania z usług medycznych po dotarciu na miejsce. W krajach należących do Unii Europejskiej korzysta się z leczenia opłacanego przez NFZ. Aby zyskać do niego dostęp, powinno się wyrobić kartę EKUZ. Dowiedz się więcej na jej temat.
- Czym jest EKUZ?
- Kiedy potrzebny jest EKUZ?
- Czy EKUZ obejmuje wszystkie świadczenia?
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest wydawana bezpłatnie wszystkim osobom, które opłacają składki zdrowotne w ramach NFZ. Kartę mogą otrzymać również osoby korzystające z ubezpieczenia współmałżonka, rodzica lub objęte ubezpieczeniem jako bezrobotni, zarejestrowani w Urzędzie Pracy. Jeżeli potrzebujesz karty EKUZ, poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania na jej temat.
Czym jest EKUZ?
EKUZ to karta, która umożliwia korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w publicznych placówkach służby zdrowia podczas pobytu w krajach, które należą do Unii Europejskiej oraz EFTA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Na jej podstawie ma się możliwość skorzystania z pomocy lekarza pierwszego kontaktu, otrzymania recepty na leki, leczenia szpitalnego oraz stomatologicznego. Co ważne, świadczenie w ramach ekuz (https://ekuz.com.pl) przysługuje jedynie w przypadku, gdy jego udzielenie jest niezbędne z punktu widzenia medycznego. W praktyce uniemożliwia to korzystanie z tzw. turystyki medycznej. Zabronione jest zatem korzystanie z planowanych zabiegów za granicą, jeżeli przyczyna problemów zdrowotnych powstała przed wyjazdem za granicę.
Kiedy potrzebny jest EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest potrzebna głównie turystom, którzy wybierają się w podróż na własną rękę do jednego z krajów członkowskich UE lub EFTA. Karta przydaje się również osobom, które wyjeżdżają za granicę do pracy lub na studia w ramach wymiany studenckiej. Wniosek o wydanie karty powinno się złożyć najpóźniej na kilka dni przed wyjazdem. Zwykle otrzymuje się ją jeszcze tego samego dnia, lecz w sezonie letnim czas oczekiwania na jej wydanie może się wydłużyć.
Czy EKUZ obejmuje wszystkie świadczenia?
Dzięki karcie EKUZ większość świadczeń medycznych jest udzielana bezpłatnie lub po pobraniu niewielkiej odpłatności za ich wykonanie. Przykładowo, za wizytę u lekarza rodzinnego zapłaci się jedynie 10-20 procent jej wartości. Pred wyjazdem za granicę powinno się sprawdzić, jakie świadczenia są refundowane przez NFZ. Niestety, ratownictwo medyczne, transport medyczny do kraju i leczenie w placówkach prywatnych nie są objęte refundacją przez NFZ.
Materiał zewnętrzny