Komisja zdrowia rady powiatu była w marcu antysmogowa
Marcowe posiedzenie komisji zdrowia rady powiatu poświęcono w dużej części problematyce walki ze smogiem na ziemi raciborskiej. Zaproszenie przewodniczącej Katarzyny Dutkiewicz przyjęli eksperci z WFOŚiGW w Katowicach, realizujący program dopłat rządowych Czyste Powietrze. Do starostwa przyjechali włodarze i urzędnicy z całego powiatu raciborskiego.
Wacławczyk przypomniał, że Miasto Racibórz musi zadbać o wymianę systemów grzewczych w budynkach znajdujących się w swoim zasobie. - Dużym problemem jest tu MZB – podkreślił (urząd miasta oficjalnie podaje, że chodzi o nakłady rzędu 18 mln zł – przyp. red.).
Aktualnie komisja kierowana przez Wacławczyka postuluje u prezydenta miasta zakup oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli i żłobków. - Zanim nie będzie programu osłonowego, żadnych zakazów dotyczących ogrzewania nie będzie – nadmienił radny. Miał na myśli system dopłat z Ośrodka Pomocy Społecznej, który np. w Krakowie wyrównuje najuboższym rachunki za ciepło. - Wcale nie jest to takie drogie dla budżetu miasta – ocenił samorządowiec. Teraz komisja stoi przed przygotowaniem projektu uchwały dla rady miasta o zakazie stosowania paliw stałych w piecach. - Kiedy powinien wejść w życie? Rok 2025 może 2026? Nie ma też jeszcze rozstrzygnięć czy zakaz będzie dotyczył tylko węgla czy również drewna – opowiadał D. Wacławczyk.
Szef komisji ds. czystego powietrza wspomniał też o pomyśle „wypożyczania” przez gminy straży miejskiej z Raciborza do kontrolowania palenisk i zakupie drona patrolowego z czujnikami smogu. Sfinansować mogłyby go wszystkie gminy Subregionu Zachodniego. - Taki sprzęt wychwyci tych co palą plastik, opony czy kleje – sprecyzował D. Wacławczyk.
Wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach Adam Lewandowski poinformował, że trwają ustalenia by raz w tygodniu w terenie w Raciborzu lub w Rybniku pojawiał się regularnie przedstawiciel fundusz. - Chodzi o to aby być bliżej beneficjentów. Wniosek o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze nie jest skomplikowany, aplikacja na stronie internetowej podpowiada jak go wypełnić – mówił urzędnik z Katowic. Program Czyste Powietrze reklamował jako „coś, czego jeszcze nie było, o takim dużym zasięgu”.
Ludzie
samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik