Komisja zdrowia rady powiatu była w marcu antysmogowa
Marcowe posiedzenie komisji zdrowia rady powiatu poświęcono w dużej części problematyce walki ze smogiem na ziemi raciborskiej. Zaproszenie przewodniczącej Katarzyny Dutkiewicz przyjęli eksperci z WFOŚiGW w Katowicach, realizujący program dopłat rządowych Czyste Powietrze. Do starostwa przyjechali włodarze i urzędnicy z całego powiatu raciborskiego.
W powiecie raciborskim złożono 100 wniosków do Czystego Powietrza. 33 z samego Raciborza i 65 z powiatu. WFOŚiGW podjął już 8 decyzji o dofinansowaniu. 2 są podpisane. - Procedowanie jest czasochłonne, a jakość składanych wniosków wymaga poprawy. Beneficjenci nie doczytują warunków, inaczej je rozumieją – oznajmił A. Lewandowski.
Na kontakt z WFOŚiGW narzekał wicewójt Rudnika Tomasz Kruppa. - 6 razy mnie dziś przełączano gdy się dodzwoniłem z prośbą o przeszkolenie urzędników – odparł. Kruppa dodał, że przy takiej jakości obsługi ciężko będzie funduszowi zrealizować ambitny program.
- Uczymy się tego programu – wyjaśniał wiceprezes Lewandowski.
Etatowy członek zarządu powiatu Ewa Lewandowska podkreśliła, że mieszkańcy powiatu raciborskiego nie chcą być beneficjentami smogu. Przypomniała Lewandowskiemu, że powiat zaoferował biuro dla ekodoradcy pomagającego przy wypełnianiu wniosków w programie Czyste Powietrze. - Powiat wciąż wyraża tę gotowość – podkreśliła.
Lewandowska wyjaśniała, że konieczność kontaktu przez Katowice jest skomplikowana dla raciborzan. - U nas powstał zespół ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności. Nastąpił przyrost o 400 wniosków w porównaniu z tym gdy ten zespół był w Rybniku – przekonywała.
Wiceprezes WFOŚiGW pocieszał, że wniosek można wypełnić w internecie; potem się go drukuje i wysyła pocztą.
Więcej o posiedzeniu komisji w Nowinach Raciborskich.
Ludzie
samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik